Szponzorált tartalom
Így pótoljuk a vasat, ha hiányzik, hogy ne legyen baj
Ha egy olyan elengedhetetlenül fontos nyomelemből van hiányunk, mint a vas, nem mindegy, hogyan és mivel pótoljuk azt. Márpedig a vaspótlásról mindenképp gondoskodnunk kell, hogy ne legyen nagyobb baj!
Ez történik a szervezettel vas hiányában
Szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen a vas. Ha ebből a létfontosságú nyomelemből nem jut elegendő a szervezetünkbe, akkor idővel vashiány alakulhat ki, amely számos betegséghez vezethet. Mutatjuk, mely szervek sínylik meg a vashiányt, és ez milyen tünetekkel jár:
- Az immunrendszer: a vas fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében. Hiányában fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre, gyakrabban lehetünk betegek.
- Az idegrendszer: a vas részt vesz az idegrendszer és az agy fejlődésében, működésében. A vashiány éppen ezért befolyásolhatja a koncentrációs képességet, a memóriát, a tanulást és a viselkedést.
- Bőr, haj és köröm: a vas szükséges a bőr, a haj és a köröm egészségéhez is, annak hiánya bőrszárazságot, hajhullást, őszülést, a körmök töredezését okozhatja.
- A nyálkahártya: a vashiány a nyálkahártyák elvékonyodásához is vezethet, ami vérzékenységet és gyomor-bélrendszeri panaszokat eredményezhet.
- A vér: a vas elengedhetetlen a vérképzéshez, hiányában a szervezet nem képes megfelelő mennyiségű vörösvértest előállítására, ennek pedig előbb-utóbb vashiányos vérszegénység lesz a következménye. Mivel a vörösvértestek szállítják az oxigént a szervekhez, vashiány esetén gyengül az oxigénellátás, ami fáradtságot, gyengeséget, szédülést, fejfájást, sápadtságot és szaporább szívdobogást okozhat.
A vasról nekünk kell gondoskodnunk, mert a szervezetünk nem tudja előállítani
Mivel a szervezet csak raktározni tudja a vasat, előállítani nem, a megfelelő vasbevitelről nekünk kell gondoskodnunk. A vasat legkönnyebben a táplálékkal tudjuk pótolni, ezért nagyon fontos, hogy egészségesen és változatosan étkezzünk. Állítsunk össze magunknak olyan étrendet, amely megfelelő mennyiségű húsfélét, belsőségeket, tejtermékeket, valamint friss zöldségeket és gyümölcsöket tartalmaz! Azt a minimális vasmennyiséget, amely a verejtékezés, a hajhullás, a körömvágás és a kiválasztás során naponta távozik a szervezetből, kiegyensúlyozott étkezéssel tudjuk pótolni. Ezen kívül azonban vannak olyan életszakaszok, élethelyzetek is, amikor megnőhet a vasigényünk: például, ha nehéz fizikai munkát végzünk, intenzíven sportolunk, netán szigorú diétát tartunk, továbbá várandósság és szoptatás idején, illetve, ha olyan betegségünk van, amely a vas felszívódását rontja.
Így válasszunk megfelelő vaspótlót!
Ha a táplálkozással nem tudunk elegendő vasat bevinni a szervezetünkbe, akkor érdemes vaspótló készítményt használnunk. A szupermarketekben kapható étrend-kiegészítők a vashiány kezelésére nem, legfeljebb annak megelőzésére, a táplálék vastartalmának kiegészítésére alkalmasak, mivel elenyésző mennyiségű vasat tartalmaznak. Ha megfelelő vaspótlót keresünk, ezekre figyeljünk!
- Elemivas-tartalom: olyan készítményt válasszunk, amely elegendő mennyiségű elemi vasat tartalmaz!
- Felszívódás: ügyeljünk arra, hogy a gyógyszer jól felszívódó formában tartalmazza a vasat, ugyanakkor biztonságos is legyen, azaz a túladagolása ne okozzon gondot! Ez ugyanolyan veszélyes lehet, mint a vashiány: hosszú távon cukorbetegséget, szívbetegséget és májzsugort is okozhat.
- Egyéb összetevők: ha vaspótló készítményt választunk, nézzük meg az egyéb összetevőket is, mert a kalcium és a magnézium gátolja, a C-vitamin pedig segíti a vas felszívódását!
Mindezek miatt vaspótlás céljára érdemes inkább magas vastartalmú, jól felszívódó, gyógyszerminőségű készítményt vásárolni a patikában.