Ezeket látta már?

Hirdetés

Hüvelygomba: így vegyük vissza az irányítást (x)

pr 2

Ha a legkellemetlenebb intim panaszokat okozó betegségről van szó, az első, ami az eszünkbe jut, a hüvelygomba. A gombás hüvelyfertőzés kialakulásához még mindig számos tévhit kapcsolódik, amelyekkel ideje leszámolni.

A nők háromnegyede érintett

A gombás fertőzés a testünk számos pontján megjelenhet, a fejbőrünktől kezdve a körmökön át egészen az intim területekig. A hüvelyt érintő gombás fertőzést hajlamosak vagyunk különösen is szégyellnivalónak gondolni, pedig ez az egyik leggyakoribb nőgyógyászati betegség. A nők háromnegyedének van életében legalább egyszer hüvelygombája, amely minden második érintett esetében legalább egyszer megismétlődik, és körülbelül öt százalék azok aránya, akik visszatérő hüvelygombás panaszokkal küszködnek.

Így alakul ki a gombás hüvelyfertőzés

A megbetegedést a hüvelyflóra egyensúlyának megbomlása és az immunvédekezés meggyengülése együttesen váltja ki. Azaz nem szexuális úton terjedő, hanem endogén betegség, nincsenek előjelei, sem lappangási ideje, és garantáltan a legrosszabb pillanatban jelentkeznek a tünetei. Ha túlszaporodnak az egészséges hüvelyflórában kis számban jelen lévő Candida-gombák, akkor gyorsan megjelennek a kellemetlen tünetek: a szeméremajkakon és a hüvelybemeneten jelentkező viszketés, égő érzés, illetve a jellegzetes, túrós-morzsalékos hüvelyi folyás.

A stressz és a sok cukor is kedvez a fertőzés kialakulásának

A Candida az egészséges hüvelyflórában is megtalálható, a tejsavtermelő baktériumokat túlnyomó többségben tartalmazó hüvelyflóra által biztosított, savas közeg azonban gátolja a szaporodását. Ám bizonyos külső vagy belső hatások felboríthatják ezt a finomra hangolt egyensúlyt. Ilyen például a cukorbetegség, amely jelentősen megnöveli a hüvelygomba kialakulásának az esélyét. Ennek az oka a csökkent immunműködés, azaz a szervezet kevésbé képes hatékonyan megküzdeni a fertőzésekkel. Az étrenden is sok múlhat: a finomított szénhidrátokban gazdag élelmiszerek, csokoládék, sütemények fogyasztása szintén ronthatja az immunrendszer működésének hatékonyságát. Azaz semmiképpen ne édességgel oldjuk a stresszt, mert maga a feszültség eleve gyengíti az immunrendszer működését, így ez a kombináció a hüvelygomba kialakulásának még inkább kedvez.

Gyógyszerek és intimhigiéné: ezekre figyeljünk

A hüvelygombára bizonyos fogamzásgátló módszerek is fogékonyabbá tehetnek. A hormontartalmú orális fogamzásgátló tablettákkal védekező nők mintegy harmadát érinti a hüvelygomba. A túlzott intimhigiénia szintén ártalmas lehet: ha lúgos kémhatású tisztálkodószereket használunk, az befolyásolhatja a hüvely pH-ját, amely így kevésbé marad ellenálló a fertőzésekkel szemben. A gombák szaporodásához ideális a párás, meleg környezet. Sok múlik hát az öltözködésünkön: a szűk, rosszul szellőző ruhák nagyban elősegítik a hajlatok bepállása által a fertőzések kialakulását. Az edzés után nem lecserélt, átizzadt alsónemű vagy edzőruha, vagy a magunkon hagyott vizes fürdőruha fokozza a fertőzés kockázatát. Ráadásul a klóros víz is kedvezőtlenül befolyásolhatja a hüvelyi pH-t.

Micovag Plus: a hüvelygomba kínzó tüneteire

A hüvelygombás panaszokkal érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a betegség diagnosztizálása és célzott kezelése orvosi feladat. Addig pedig a tünetek enyhítésére és a gombás fertőzés kiegészítő kezelésére a Micovag Plus hüvelykúpot is alkalmazhatjuk.

A vény nélkül kapható Micovag Plus tejsavtartalma révén helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, amely képes gátolni a gombák szaporodását. Emellett bizabololt tartalmaz, amely a nyugtató, gyulladáscsökkentő hatásáról közismert kamillából származik – ez az összetevő csillapítja a gyulladás okozta kellemetlen tüneteket, a viszketést és az égő érzést, visszatérő hüvelygomba esetén is.

kockázatokról szöveg Phytotec
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához