Szponzorált tartalom
Ha változtatunk a szokásainkon, nem jön ki az aranyerünk sem
Helytelen életmód, étkezési szokások, elhízás és az illemhelyi etikett figyelmen kívül hagyása aranyérbetegséghez vezethet. Ha sikerül változtatnunk ezeken, nagy eséllyel elkerülhetjük a kellemetlen tüneteket is.
Aranyérnek a végbél alsó szakaszán elhelyezkedő érköteget nevezzük: olyan kis „érpárnáról” van szó, amely nagyon fontos szerepet tölt be a végbél működésének szabályozásában, szivárgásmentes lezárásában. Különböző okokból ez az érköteg megduzzadhat, kitüremkedhet, és ez nem más, mint a vérzéssel, viszketéssel, fájdalommal járó aranyérbetegség.
Lehet örökölni a hajlamot, de nem ez a fő oka
Az aranyérbetegséghez ugyan a kötőszövetek öröklött gyengesége vagy például a terhesség is nagymértékben hozzájárul, a rizikófaktorok többsége mégis a helytelen életmódban keresendő. Ilyenek például:
- a helytelen étkezési szokások, mint a zsíros, fűszeres, alacsony rosttartalmú ételek, illetve alkohol fogyasztása, valamint az elégtelen folyadékbevitel;
- a székrekedés, hiszen a kemény széklettől való megszabadulás érdekében erőlködnünk kell a WC-n;
- az ülőmunka, a testmozgás hiánya;
- az elhízás;
- a nem megfelelő higiénia.
A felsorolás gyakorlatilag magában foglalja a tennivalókat is. Mutatjuk, mivel kerülhetjük el ezt a népbetegséggé vált kórképet.
Együnk sok rostot!
Az aranyérbetegség kialakulásának egyik leggyakoribb oka a székletünk állagának megváltozása. Egyre több feldolgozott, rostban szegény, sok finomított szénhidrátot tartalmazó ételt fogyasztunk, ami – számos egyéb káros hatása mellett – renyhe bélmozgást idéz elő. A széklet ilyenkor kiszárad, besűrűsödik, székrekedésünk lesz, és a székletürítés rengeteg, ám gyakran eredménytelen erőlködéssel jár. Ez fokozza a végbél környéki erekben a nyomást, amelyek kitágulnak, faluk elvékonyodik, így könnyebben alakulhat ki az aranyérbetegség.
Könnyebbséget a rostban gazdag étrend jelenthet. A rostok ugyanis normalizálják a széklet állagát, fokozzák a belek motilitását (mozgékonyságát), ezáltal csökkentik a végbél terhelését. Ajánlott például a teljes kiőrlésű gabona, az olajos magvak, a zöldségek és a gyümölcsök gyakori fogyasztása, a túl csípős ételeket pedig kerülni kell.
Igyunk sok vizet!
Ajánlott a bőséges mennyiségű, napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása. Elsősorban víz, gyümölcstea, illetve a hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcs- és zöldséglevek javasoltak. A rostokkal visszatartott víz nemcsak a székletet lágyítja, de segít fenntartani a megfelelő bélműködést is.
A túlzottan sós ételek felboríthatják szervezetünk folyadékháztartását. A „szárazság”, mint láttuk, negatívan hat a székletre. Az alkoholtartalmú és koffeines italok is épp dehidratáló hatásuk miatt kerülendők aranyér esetén.
Tartsuk be a WC-etikettet!
Ha megjelenik az inger, menjünk ki azonnal a mellékhelyiségbe, mert minél tovább tartogatjuk a székletet, az annál keményebbé, szárazabbá válik! Lehetőleg erőlködés nélkül végezzük a dolgunkat, utána pedig minél puhább papírt, esetleg nedves törlőkendőt használjunk! Az ideális megoldást a végbélnyílás környékének azonnali megmosása jelentené. A higiénia a kialakult aranyérnél kiemelten fontos szerepet játszik, így kerülhetjük el az esetleges fertőzéseket. Ne ücsörögjünk 5 percnél tovább a WC-deszkán, és igyekezzünk felvenni az ideális pózt: kissé dőljünk előre, és húzzuk feljebb a térdeinket, hasonlóan a guggoláshoz! Egy lábtámasz segíthet ebben.
Mozogjunk sokat, hogy megőrizzük az optimális testsúlyunkat!
Korunk másik súlyos népbetegsége az elhízás. A túlsúly és az aranyér közötti összefüggés pedig teljesen egyértelmű: a nagy súlytöbblet – főleg ülés közben – erős és tartós nyomás alá helyezi a medence és a végbél tájékának ereit, amelyek ettől kitágulnak. A mozgásszegény életmódtól pedig a keringésünk és az emésztésünk is lassul, ami megint csak székrekedéshez vezethet. Elég, ha hetente kétszer-háromszor beiktatunk egy tempós sétát, kerékpározást vagy egy könnyed, félórás otthoni tornát, kardióedzést: ezzel máris sokat tettünk az elhízás és az aranyér ellen is.
Inkább előzzük meg, vagy kezeljük időben az aranyeret!
Kezdeti stádiumban az aranyér viszonylag egyszerűen és hatékonyan kezelhető recept nélkül kapható készítményekkel, de ha kialakulásának okait nézzük, mind a megelőzés, mind a gyógyulás egyik legfontosabb eszköze a megfelelő életmód kialakítása.