Szponzorált tartalom
Ha minden mást kizártunk, csak a CPPS marad
Változó erősségű fájdalom a deréktájon, a comb belső részén vagy az intim területeken, de nincs kimutatható kórokozó. Sok férfinál ilyenkor jön a kétségbeesés, és az urológusunk a negatív vizsgálatok hosszú sora után jut el a kizárásos alapon adott diagnózishoz: krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CPPS). Mutatjuk, hogyan alakul ki ez az állapot, és mit tehetünk a tünetek enyhítéséért.
Sajgó foggal, törött végtaggal vagy az akut prosztatagyulladás okozta kínzó tünetekkel általában nem késlekedünk szakember segítségét kérni, de más a helyzet, ha időszakosan jelentkező és enyhébb panaszokat tapasztalunk. A legtöbben ilyenkor hajlamosak azt gondolni, hogy csekélység az egész, és majd a szervezetük „saját hatáskörben” rendezi a felmerült problémát. A nem megfelelően kezelt akut vagy krónikus bakteriális prosztatagyulladás azonban krónikus kismedencei fájdalom szindrómához (CPPS) vezethet. Ebben az állapotban már nincs kimutatható fertőzés, csak a fájdalom érzése marad, így véglegesen meggyógyítani sem lehet.
Könnyű azt hinni, hogy a stressz okozza
A krónikus prosztatagyulladás tüneteit sokan összekeverik a stressz okozta panaszokkal. Valóban, a tompa hasi fájdalom, az ingerlékenység, a rossz közérzet és a visszatérő vizelési zavarok nagyon emlékeztetnek az állandósult feszültség okozta tünetekre, ráadásul a prosztatagyulladás fellángolásai közötti időszakok tünetmentesek is lehetnek. Emiatt számos beteg nem veszi komolyan a tüneteket, pedig ilyenkor általában még kimutatható a prosztatában a kórokozó, és célzott antibiotikumkúrával teljes gyógyulás érhető el.
Mire orvoshoz kerülnek, sokszor már csak a fájdalom marad
A krónikus prosztatagyulladással szemben a CPPS-nél már nem mutatható ki baktérium a prosztatában. A betegség újra meg újra felbukkanó tünete a kellemetlen diszkomfortérzés, a comb belső részére vagy az intim területekre kisugárzó fájdalom, és megjelennek a potenciaproblémák (fájdalmas magömlés és/vagy libidócsökkenés). A CPPS nem gyógyítható, és a változatos tünetek enyhítése is komplex terápiát igényel.
A kulcs: próbáljunk meg lazítani!
A CPPS diagnózisához úgy jutunk el, hogy minden más lehetséges betegséget kizártunk. A változó erősségű és lokalizációjú fájdalom enyhíthető, több szakterület bevonásával és egyénre szabott terápiával javítható a betegek életminősége. A vény nélkül kapható, nem szteroid gyulladáscsökkentők rövid távon enyhítik a fájdalmat, és mérséklik a gyulladást, de gyomor-, vese- és májkárosító hatásuk miatt csak korlátozott ideig alkalmazhatók. A feszült medenceizmok lazításához igénybe vehetünk izomlazítókat, de a lelkünkkel is érdemes foglalkoznunk: a pszichoterápiát feszültségoldókkal és antidepresszánsokkal is támogathatjuk. A medencefenék izmainak erősítése, nyújtása szintén enyhítheti a panaszokat, így a gátizomtorna, a masszázs, a fizikoterápia vagy az akupunktúra is hasznos lehet a CPPS tünetei elleni küzdelemben. Akárcsak a biofeedback terápia, amely abban segít, hogy a páciens kontrollálni tudja a medencefájdalmat kiváltó izmokat. Adhatunk egy esélyt a természet patikájának is: a tökmagolaj, a fűrészpálma, a tömjénfa, az ázsiai gázló, a gabonapollenek és az olasz szalmagyopár hagyományosan a férfiproblémákban alkalmazott gyógynövények. Segítenek csökkenteni a prosztatagondok tüneteit antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, érösszehúzó, regeneráló hatásuknál fogva.