Szponzorált tartalom
Erre nem gondolnánk: ennyi mindenben segíthetnek a micellák
A micellák nemcsak a kozmetikumok világában jelennek meg, hanem a gyógyszergyártásban is fontos szerepet játszanak a modern tudomány viszonylag új, de annál fontosabb felfedezettjeként. Elmagyarázzuk, hogyan működnek és miként lehetnek hasznosak számunkra akár betegségek gyógyításában is.
Mik is azok a micellák?
A micellák olyan apró gömböcskék, amelyek vonzzák a zsírban oldódó anyagokat, és magukba zárják a szennyeződéseket. A micellák alakja és mérete változhat, nagymértékben függ a körülményektől, mint például a hőmérséklettől. Léteznek teljesen növényi eredetű micellák, amelyeket fitoszómáknak nevezünk. Ezek a modern kor legkisebb ökológiai lábnyomra törekvő, vegán emberének nyújtanak kompromisszumok nélküli alternatívát.
Hol találkozunk a micellákkal a hétköznapi életben?
A micella nem csupán egy sejtelmes hangzású elnevezés, vagy egy bonyolult és megfoghatatlannak tűnő molekula, hanem a micellákkal és azok jótékony hatásaival a hétköznapokban is találkozunk. A nők szinte mind ismerik a drogériákban kapható micellás vizet, amellyel a különféle szennyeződések mellett a vízálló sminket is pillanatok alatt le lehet mosni az arcról. A hatásával kézmosáskor is találkozunk hiszen az összes szappan a micellák segítségével fejti ki tisztító hatását. Valamennyi mosószer tartalmaz micellákat, amelyek segítik a koszfoltok eltávolítását. Mosás közben a ruha szálai között megbújó szennyeződésekkel a micellák lépnek kapcsolatba. A piszok a micella belsejébe kerül, majd a vízzel együtt távozik.
Hogyan használjuk a gyógyításban a micellákat?
A micellák nemcsak a hétköznapi életben, hanem a gyógyszergyártásban is fontos szerepet játszanak. Az apró, szabad szemmel nem látható gömböcskékbe „csomagolhatnak” különféle hasznos összetevőket, például gyógynövények értékes kivonatait is. Ezek a micellagömböcskék képesek közvetlenül a beteg sejtekhez juttatni a gyógynövények hasznos összetevőit. A micellák a vízben rosszul oldódó gyógyszerek szállítására is kiválóan alkalmasak. Hatékony gyógyszerhordozók, ezért a betegség által érintett területen fejtik ki a hatásukat. Ugyan a micella a modern tudomány egyik viszonylag új felfedezése, a különleges tulajdonságaik miatt a felhasználásuk sokrétű. A kutatások eredményei alapján az sem kizárt, hogy később olyan betegségek gyógyításában is szerepe lehet, amelyekre eddig hiába kerestek megoldást.