Hirdetés
Enyhe depresszió: 10 tanács, ami segíthet (x)
Testileg-lelkileg megterhelő lehet, ha depressziós tünetekkel küzdünk. Ráadásul hajlamosak vagyunk magunk és mások előtt is tagadni, ha nem vagyunk jól. Mutatunk tíz ötletet, amelyek segíthetnek legyőzni az enyhe hangulatzavart.
A tartós lehangoltság sok esetben észrevétlenül kúszik be a mindennapjainkba. Talán semmilyen érthető oka nincs annak, ha ránk talál az enyhe depresszió. Nem mindig könnyű felismerni, hiszen nem mindig a legtipikusabb tünetekkel, például búskomorsággal vagy levertséggel jelentkezik. Enyhe depresszió esetén érezhetjük úgy, hogy nincs energiánk, nehezünkre eshet koncentrálni, egyre inkább bezárkózunk, kerüljük a társas eseményeket. Nemcsak a lelkünk, a testünk is jelezhet: fájhat a fejünk, a hátunk, a nyakunk, fáradékonyabbá válhatunk, alvászavaraink jelentkezhetnek, de az is tünet lehet, ha túlzottan lefogyunk vagy meghízunk, illetve lecsökken a libidónk.
Rendhagyó tanácsok borús hangulat ellen
Már az enyhe depresszióval sem könnyű megküzdeni – ebben segíthetnek egy amerikai orvos, Dr. John Moore tanácsai.
1. Nem tart örökké! Tudatosítsuk magunkban, hogy a hangulatzavar átmeneti állapot, ami el fog múlni.
2. Keressük meg, miért lehetünk hálásak! Reggel, amikor felkelünk, adjunk hálát! Használjuk mind az öt érzékszervünket, és keressünk olyan dolgokat, amelyek széppé tehetik a napunkat. Például adjunk hálát azért, hogy az ablakon besüt a nap, vagy hogy minden reggel érezhetjük a friss kávé illatát.
3. Együnk meg egy almát! Egy depressziós számára küzdelmet jelenthet az evés. Vagy semmit sem kívánunk, vagy rengeteg szénhidrátban gazdag élelmiszert eszünk, ami gyors energiát ad, de nem tápláló. Az alma egészséges, rostban gazdag, és még a vércukorszintet is rendben tartja.
4. Fókuszáljunk egyetlen célra! Ha úgy érezzünk, túlterheltek vagyunk és elveszünk a feladataink között, lépjünk egyet hátra! Tűzzünk ki egyetlen, kis célt, és arra fókuszáljunk! Ha csak egy feladatra koncentrálunk egyszerre, és a többit addig kizárjuk, könnyebben boldogulunk, és apránként az önbizalmunk is növekedhet.
5. Legyenek bizalmasaink! Legyenek olyan emberek körülöttünk, akikben meg tudunk bízni, akiknek meg tudjuk engedni, hogy lépésről lépésre közelebb kerüljenek hozzánk. Hagyjuk, hogy segítsenek nekünk!
6. Készítsünk listát a teendőinkről! Ha nehezünkre esik koncentrálni, úgy könnyen elfelejtkezhetünk a teendőinkről. Biztonságot adhat, ha van listánk arról, amit el kell intéznünk: be kell vásárolnunk, ki kell fizetnünk a számláinkat.
7. Keressünk mókás dolgokat! Amikor sötét szemüvegen át nézzük a világot, nehéz egyensúlyt teremteni. Segíthet ebben, ha olyan dolgokat olvasunk, amelyek egy kicsit jókedvre derítenek bennünket. Ez lehet képregény, mém vagy akár egy vicces poszt is.
8. Vegyük elő újra kedvenc filmjeinket! Nézzük meg újra kedvenc könnyedebb filmjeinket, azonosuljunk a főhőssel, addig is távol tudjuk tartani magunkat a szomorúságtól.
9. Próbáljunk meg mozgásban lenni! Vigyük el a kutyát sétálni, menjünk gyalog a boltba, vagy mossuk fel a fürdőszobát. Érezni fogjuk, hogy felpezsdül a testünk és a lelkünk.
10. Keressünk kapcsolódási lehetőséget másokkal! Ha nehezünkre is esik, próbáljunk meg emberek közé menni. A magány csak tovább mélyítheti a bánatunkat. Ha csak annyit csinálunk, hogy megkérdezzük a kollégánktól, hogy érzi magát, máris sokat tettünk azért, hogy jobb legyen a hangulatunk.
Remotiv extra: nyerjük vissza az életkedvünket!
Ha a fenti tanácsok megfontolása után is úgy érezzük, hogy másfajta segítségre is szükségünk van, próbáljuk ki az orbáncfüvet. Ezt a gyógynövényt a lélek napsugarának is nevezik, és régóta alkalmazzák az enyhe depresszió tüneteinek mérséklésére.
A patikákban recept nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer, a Remotiv extra klinikailag igazoltan csökkenti az enyhe depresszió tüneteit, javítja a hangulatot, és fokozza a motivációt. Hangulatjavító hatására – egyéni érzékenységtől függően – 10-14 napos gyógyszerszedés után lehet számítani, és érdemes kúraszerűen alkalmazni.