Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Bakteriális vaginózis: a kulcs az intim egyensúly helyreállítása

n2

Egy fertőzés sosem kellemes, de ha az intim területet támadják meg a baktériumok, az még kellemetlenebbé teszi a betegséget. Bakteriális vaginózis esetén a megoldás a hüvelyflóra egyensúlyában rejlik.

Ezektől borulhat fel az intimflóra egyensúlya

A hüvely öntisztuló szerv, amelyben számos különböző mikroorganizmus él együtt, szabályozott rendben. A különféle gombák és baktériumok biológiai egyensúlyát a hüvelyben élő tejsavtermelő baktériumok tartják fenn. Az enyhén savas közegben ugyanis nem képesek túlszaporodni a kórokozók. Ez az ideális egyensúlyi állapot azonban sérülékeny, teljesen hétköznapi szokások, tevékenységek is megzavarhatják.

Szexuális élet: az intenzív, akár több partnerrel folytatott nemi élet fokozott kockázatot jelent, de monogám kapcsolatban is kialakulhat a hüvelyfertőzés.

Mit tehetünk? Ha meg szeretnénk előzni a bajt, védekezzünk óvszerrel!

Nem megfelelő intimhigiéné: a hiányos, de akár a túlzásba vitt tisztálkodás szintén felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát.

Mit tehetünk? Kerüljük az indokolatlan irrigálást, ne használjunk illatosított betéteket, intimparfümöt!

Fehérnemű: a tangákon könnyen átjutnak a bélrendszerben élő baktériumok a végbél környékéről a hüvelybe, és ott elszaporodva fertőzést okozhatnak.

Mit tehetünk? Válasszunk természetes anyagú, jól szellőző, megfelelő szabású fehérneműt!

Antibiotikumszedés: Az antibiotikumok nemcsak a káros baktériumokat pusztítják el, hanem a hasznos, védelmező baktériumokat is, így például a hüvelyflórában található Lactobacillusokat.

Mit tehetünk? Ha antibiotikumot kell szednünk, gondoskodjunk idejében a hüvelyflóránk védelméről is!

A fertőzés kellemetlen tünetekkel jár

A hüvelyi folyás egészen addig nem tekinthető kórosnak, amíg nem kíséri kellemetlen szag vagy viszketés. Ha azonban megjelenik a szürkés színű, bőséges, halra emlékeztető szagú hüvelyi folyás, amelyhez néha égő érzés is járulhat, biztosak lehetünk benne, hogy felborult az intimflóra egyensúlya és kialakult a hüvelyfertőzés. Ezt minden esetben komolyan kell venni, mert kezeletlenül tovább terjedhet a húgyutak irányába és hólyaghurutot okozhat, illetve megfertőzheti a kismedence más szerveit. A kismedencei gyulladás következtében akár meddőség is kialakulhat. Várandósoknál különösen indokolt az elővigyázatosság, mert a kezeletlen bakteriális vaginózis vetélést vagy koraszülést okozhat, így ők mindenképpen keressék fel orvosukat, ha valamilyen panaszt tapasztalnak!

Állítsuk helyre az egyensúlyt!

A felborult egyensúlyt többféleképpen helyreállíthatjuk. A túlszaporodott „rossz” baktériumokat antibiotikummal pusztíthatjuk el, amely azonban a Lactobacillusokat ugyancsak megtizedeli. A tejsavtermelő baktériumok visszatelepítése sokszor körülményes feladat: a hüvelyflóra személyre szabottsága miatt az idegen eredetű Lactobacillus esendőbb. Ezt tetézi, ha a visszatelepített baktériumok egy azonos alfaj lombikban tenyésztett egyedei. Éppen ezért a kívülről bevitt probiotikumok helyett szerencsésebb a saját baktériumflóra támogatását választani, az ugyanis a mi testünk adottságaihoz alkalmazkodott alfajok összessége, így stabilabb védelmet nyújt, mint a laboratóriumban mesterségesen szaporított egyetlen baktérium alfaj.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához