Hirdetés
Bakteriális hüvelyfertőzés: egy patikai szer is segíthet az intim egészség helyreállításában (x)
Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma a bakteriális hüvelyfertőzés. A bőséges, szürkésfehér, kellemetlen szagú folyással járó betegséget a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása okozza. Mutatjuk az okokat, és azt is, mit tehetünk az intim egyensúlyunk megőrzéséért.
Ez a hüvelyfertőzések leggyakoribb oka
Meglepő lehet a tény, de jóval ritkábban okoznak intim fertőzést a szexuális úton terjedő mikrobák, mint a szervezet saját baktériumflórája. A hüvely ugyanis messzemenően nem steril terület, egészséges flóráját, más néven a hüvelyi mikrobiomot számos baktérium- és gombafaj alkotja. Amikor a hüvely önszabályozó rendszere jól működik, akkor a kórokozók nem tudnak szaporodni. Ha valamilyen okból lecsökken a védelmet biztosító tejsavbaktériumok száma, kevesebb fertőtlenítő hatású hidrogén-peroxid és tejsav termelődik, a hüvelyi pH lúgos irányba tolódik, és a kártékony baktériumok könnyebben elszaporodnak.
Ezek hajlamosíthatnak bakteriális hüvelyfertőzésre
Általában egyszerű dolgok vezetnek az egyensúly megbomlásához: ilyen lehet a hiányos, de akár a túlzásba vitt intim tisztálkodás is, egy antibiotikumkúra, valamint a gyakori partnercsere. Az életmód is sokat számít: a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulásának esélye megnőhet, ha dohányzunk, ha túl sok alkoholt fogyasztunk. Hajlamosító tényező lehet a vérszegénység és a cukorbetegség, valamint a hormonális fogamzásgátlók szedése is. Kiújulására hajlamosíthat a gyakori partnercsere vagy a túl intenzív szexuális élet egyaránt.
Öt szabály az intim egészség megőrzéséért
Ha elkerülnénk a bakteriális vaginózis kialakulását vagy kiújulását, váltsunk életmódot! Érdemes lehet időnként hüvelyflóra-regeneráló kezelést alkalmazni. Következzenek a szabályok, amelyeket az életmódváltással (egyebek mellett a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyásával) együtt érdemes betartani!
- Helyes vécéhasználat: vécéhasználat után mindig tartsuk be a helyes törlési irányt, minden esetben elölről hátrafelé töröljünk, hogy véletlenül se kerüljenek székletmaradványok a hüvelybe. Ha sokat fertőtlenítjük a vécédeszkát, a fertőtlenítő ne kerüljön a hüvelybe, mert felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. Vécépapírból is illat- és színezékmenteset válasszunk.
- Vigyázzunk, hogy fürdéskor a hüvelyünkbe ne kerüljön lúgos szappan, mert az felborítja a hüvelyflóra egyensúlyát, eltolja a hüvelyi pH-t, és fertőzés kialakulásához vezethet.
- Menstruációkor is figyeljünk az intim higiéniára: cseréljünk gyakran tampont, mert a vér is megváltoztathatja a hüvelyi pH-t.
- Otthonunkban viseljünk színezetlen pamutból készült fehérneműt, és ügyeljünk rá, hogy az alsóruházatunk ne legyen túl szoros. Egy elcsúszkáló tangán a kórokozók könnyen eljuthatnak a hüvelybe. Érdemes inkább kényelmes, laza ruhában járni, a nadrág helyett pedig a szoknyát választani.
- Az intim tájék borotválása közben nagyon óvatosnak kell lenni, tegyünk meg mindent azért, hogy ne vágjuk meg magunkat. Gél vagy borotvahab használata esetén ügyeljünk, hogy a hüvelybe ne kerüljön belőle. Ne kapkodjunk, legyünk türelmesek, a lényeg az, hogy ne sebesítsük meg az érzékeny bőrt.
Várandósság alatt nő a kockázat
Az egészséges hüvelyflórának a teherbeesésben is fontos szerepe van. A várandósság alatt védi a magzatot a hüvely enyhén savas pH-ja és a tejsavtermelő baktériumflóra. A várandósság során a hormonális és anatómiai változások miatt azonban megnő a bakteriális vaginózis kialakulásának esélye. Ha a hüvelyfolyásunk a szokottnál bőségesebb, kellemetlen, halra emlékeztető szaga van, és a színe is megváltozott, mindenképpen forduljunk orvoshoz! A kezeletlen bakteriális vaginózis ugyanis koraszülést és akár vetélést is okozhat.
Vitagyn C: segítség a hüvelyflóra helyreállításához
Az 5 szabály betartása mellett érdemes időnként gondoskodnunk a hüvelyflóránk regenerálásáról. Ehhez választhatjuk a recept nélkül kapható Vitagyn C hüvelykrémet, amely tejsavtartalmával helyreállítja és fenntartja az élettani hüvelyi pH-t, egészséges savas közeget teremt, ezáltal gátolja a kórokozók szaporodását.
Prebiotikum-tartalma révén elősegíti a jótékony tejsavbaktériumok növekedését, így meggátolja – akár a terhesség ideje alatt is – a bakteriális vaginózis kialakulásához kedvező feltételek létrejöttét. A Vitagyn C hüvelykrém a kezelőorvossal egyeztetve várandósság és szoptatás ideje alatt is alkalmazható.