Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Alföldi kamilla: a gyógyító magyar hungarikum

n 3

A kamilla a világ egyik legrégebben ismert és alkalmazott, széleskörű jótékony hatása miatt számontartott gyógynövénye. A Magyarország szikes tájain termő kamilla virágzata pedig igazi hungarikum: bizabololtartalma sokkal magasabb, mint bárhol a nagyvilágban.

Az Alföld szikes talaján terem a világ egyik legmagasabb hatóanyag-tartalmú kamillája, amely már 1912-ben aranyérmet kapott a brüsszeli világkiállításon. Az alföldi kamillavirágzat 2012 óta oltalom alá helyezett eredetmegjelölés az Európai Unióban, 2015 óta hungarikum. Évente mintegy 300-600 tonna nyers virágot gyűjtenek be hazánkban, amelynek legnagyobb része exportra megy.

Megfázás, migrén és hüvelygomba ellen

Nem is csoda, hogy ilyen keresett ez a gyógynövény, hiszen évezredek óta ismerik, és széles körben használják a gyógyításban. Legelterjedtebben emésztési panaszok, megfázásos tünetek és bőrbetegségek tüneteinek enyhítésére használják, és újabban nagy figyelem irányul szorongáscsökkentő hatására is. A bizabolol pedig, amelyben az alföldi kamilla a leggazdagabb a világon, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, ezért kifejezetten hasznos például a Candida albicans gomba okozta hüvelyfertőzés tüneteinek enyhítésére. Emellett persze vannak szokatlannak tűnő használati területei is: a hagyományos iráni orvoslás például a migrén ellen használja a gyógynövény illóolaját.

Az alkimisták kék olaja

A kamilla már az ókorban is rendkívüli népszerűségnek örvendett. Az ókori egyiptomiak úgy vélték, a gyógynövény a Napisten ajándéka, és különféle kozmetikai szerekben, például a mumifikálásnál használt balzsamozó olaj összetevőjeként is használták. Az ókori görögök szintén sokra tartották: Hippokratész szerint a kamilla enyhíti a menstruációs görcsöket, és alkalmas a vértolulás kezelésére. A középkorban az alkimisták fantáziáját is foglalkoztatta a kamilla, amelynek varázslatos, kék színű illóolaját lepárlással állították elő. A szokatlan szín a lepárláskor létrejövő kamazulén nevű vegyületnek köszönhető, amely értékes gyulladáscsökkentő hatással bír.

A hagyományos magyar orvoslás alappilére

Hazánkban is több évszázada használják a gyógyításban a kamillát. Méliusz Juhász Péter debreceni professzor 1578-ban Kolozsvárott kiadott Herbárium című könyvében görcsoldó, epehajtó hatású növénynek nevezi, de a népi gyógyászat már ennél jóval korábban felismerte jótékony hatását. Bizonyított hatásai közé tartozik a többi között a bőr és a nyálkahártyák gyulladásának csökkentése, ekcémás panaszok enyhítése és sebgyógyulást serkentő hatása. A száj- és a gyomornyálkahártya gyulladásainak kezelésére, emésztőrendszeri görcsök oldására szintén igazoltan jól használható.

Csak megbízható forrásból!

A kamilla antimikrobiális hatása ugyancsak széles körben ismert. Rendelkezik vírus-, baktérium- és gombaellenes hatással is. A helyi hatású készítmények összetevőjeként nyugtatja a sérült, gyulladt hámszövetet, ahogy hüvelygomba-fertőzésnél ugyanilyen hatással bír a viszkető, égő hüvelyhámra. A kamilla a legbiztonságosabban alkalmazható gyógynövények közé tartozik, de fontos, hogy a felhasznált növény megbízható forrásból származzon, mert a kamillához nagyon hasonló megjelenésű nehézszagú pipitér akár allergiás reakciókat is kiválthat.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához