Szponzorált tartalom
Akut prosztatagyulladás: ilyen az, amikor egy férfi „felfázik”
Pusztán a hidegtől sem a nők, sem a férfiak nem tudnak megbetegedni. A tévesen felfázásként emlegetett akut, gyulladásos urológiai problémákat mindkét nem esetében az elszaporodó baktériumok okozzák: nőknél a húgyhólyagban, férfiaknál inkább a prosztatában. Az akut prosztatagyulladás komoly betegség, amely gyorsan súlyosbodó tünetekkel jár, és azonnali orvosi ellátást igényel. Ebben a cikkben bemutatjuk a kór lefolyását és azt, hogy a betegek mit tapasztalhatnak.
Az akut prosztatagyulladás (APS) hátterében az esetek legnagyobb részében valamilyen bakteriális fertőzés áll. Ennek oka, hogy egy baktérium a húgycsövön keresztül feljut a prosztatáig, ott a mirigy nyákjában elszaporodik és gyulladást okoz.
Az APS kialakulásának kockázatát az alábbi tényezők növelik:
- nem megfelelő intimhigiénia,
- védekezés nélküli vagy több partnerrel való kapcsolat során szerzett szexuális úton terjedő fertőzés,
- az egészségtelen, vitaminhiányos táplálkozás és/vagy krónikus betegségek miatt legyengült immunrendszer,
- mozgásszegény életmód, tartós ülőmunka vagy hosszú időn át tartó ülés (autóút, repülőút),
- hosszan tartó kórházi kezelés vagy műtéti beavatkozás, ahol katéterezésre van szükség,
- korábbi prosztataműtétek vagy -biopsziák, invazív beavatkozással járó orvosi vizsgálatok (pl. hólyagtükrözés) a kismedence területén.
Ezt érzi a beteg, ha akut prosztatagyulladása van
Az akut prosztatagyulladás hirtelen fellángoló betegség, amely súlyos állapothoz vezethet, ha nem kezelik időben. A betegség erős fizikai és érzelmi stresszt okoz a páciensnek.
Mutatjuk, hogyan:
1. nap
Az akut prosztatagyulladás hirtelen kialakuló és súlyos tünetekkel járó betegség. A húgycsőben tapasztalható égő érzéssel kezdődik, ami szorongást és kényelmetlen érzést vált ki a betegekből. Ez gyorsan aggodalommá és félelemmé növekszik, hiszen a panaszok akár egy napon belül súlyosbodhatnak: nagyfokú elesettség mellett magas láz és hidegrázás jelenik meg.
2. nap
Az állapot egyre súlyosabbá válhat, a magas láz mellé erős alhasi fájdalom társulhat, amely egyértelművé teszi a páciensek számára, hogy azonnali orvosi ellátásra van szükség.
3. nap
A tünetek alapján a diagnózis egyszerű, és a betegség antibiotikummal kezelhető. A tünetek stabilizálódhatnak az antibiotikum és a fájdalomcsillapító kezelés megkezdése után. A betegek az orvosi beavatkozás miatt némi megkönnyebbülést érezhetnek, bár az állapotuk még mindig nagyfokú stresszel és aggodalommal járhat.
4–7. nap
A tünetek az antibiotikum-kezelés hatására fokozatosan javulnak, és a panaszok enyhülése jó hatással van a betegek lelkiállapotára is.
Az akut prosztatagyulladás kialakulásának oka és kockázati tényezői sokszor konkrét életmódbeli szokásokban keresendők. Ezek felismerése és elkerülése nagyon fontos eleme a megelőzésnek, míg az időben történő felismerés és orvosi beavatkozás kulcsfontosságú a súlyos komplikációk elkerülése érdekében.