Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ahány nő, annyiféle hüvelyflóra

n 1

Bár még egyetlen sci-fi-filmben sem merült fel az ötlet, hogy a nőket a hüvelyflórájuk alapján azonosítsák, a gondolat nem is annyira bizarr, mint ahogyan elsőre hangzik. Az intimflóránk összetétele ugyanis többet árul el rólunk, mint hinnénk.

Zajlottak már arra vonatkozó kutatások, hogy lehet-e a hüvelyflóra összetételéből következtetni az illető életkörülményeire, párkapcsolati státuszára, iskolai végzettségére. És még ha ezek egyelőre nem is képezik részét egy nőgyógyászati vizsgálatnak, nagyon sok minden másról könnyedén meggyőződhetünk ennek alapján.

Hány éves vagy? Mi történik veled?

Minderre választ kaphatunk a hüvelyflóra vizsgálatával. Az egészséges nők szervezetében ugyanis akár 5-8 különböző Lactobacillus-törzs is előfordulhat, de nincs kettő, amelyben pont ugyanolyan arányban lennének jelen. Az életmódunk, a hormonszintünk, az életszakasz, amelyben vagyunk, mind kihatással van az intimflóránk összetételére. A petefészkekben termelődő hormonok szintjének változásai – mondjuk ovuláció után, várandósság idején vagy a változókorban – például befolyásolják a hüvely természetes védelmi mechanizmusait. Ilyenkor megbomlik a kényes egyensúly, ami miatt hajlamosabbakká válhatunk a hüvelyi fertőzésekre. Az antibiotikumszedés szintén visszahathat a hüvelyflóra állapotára, mégpedig azért, mert az antibiotikum a megcélzott kórokozók mellett a hüvelyt védő tejsavbaktériumok állományát is megtizedelheti.

Lactobacillusok védenek bennünket

Az emberi szervezet baktériumok milliárdjainak ad otthont. Jelentős részük a bélrendszerben él, és az emésztést segíti – ezt a kolóniát szintén meggyengítik az antibiotikumok. A hüvelyhámot szintén baktériumok és gombák népesítik be, amelyek között az egyensúlyt a Lactobacillusok tartják fent. Ezek az úgynevezett Döderlein-baktériumok olyan pálcika alakú mikroorganizmusok, amelyek csíraölő hatású hidrogén-peroxidot is termelnek, és mivel a glikogént alakítják át tejsavvá, felfedezőjük neve helyett a hétköznapi tejsavbaktérium elnevezéssel váltak ismertté. Működésük miatt a kórokozók nem tudnak szaporodni a környezetükben.

Saját flóra, saját probiotikumok

A bélflóra regenerálása már régóta a kutatások tárgya, és a laikusok is tisztában vannak a jelentőségével. Számos élelmiszer és étrend-kiegészítő tartalmaz élő baktériumflórát (probiotikum), amelyek hatásossága azonban sok kérdést vet fel. Ma már egyre erősebb az a tudományos álláspont, miszerint a probiotikumok fogyasztása jószerével haszontalan. A kutatók szerint ugyanis a jövő probiotikus készítményeinek testreszabottnak kell lenniük, vagyis az egyes emberek igényei szerint kellene megtervezni őket.

Mit tegyünk, ha a hüvely védelme is meggyengül?

A hüvellyel ugyanez a helyzet. Ha ott sérül a Lactobacillus-kolónia, és nem termelődik elegendő tejsav, a hüvely savas pH-ja lúgos irányba tolódik, ami kedvez a sarjadzógombák és a gyulladást okozó baktériumok megtelepedésének és szaporodásának. Így hüvelygomba vagy bakteriális vaginózis is kialakulhat. Utóbbi bőséges, szürkés, kellemetlen szagú folyással és néha a hüvelybemenetnél jelentkező enyhe égő érzéssel jár, kezeletlenül pedig olyan szövődményei lehetnek, mint a kismedencei szervek gyulladása, meddőség, várandósoknál pedig koraszülést vagy akár vetélést is okozhat. Addig, amíg nem áll rendelkezésünkre a saját flóránknak megfelelő probiotikum, úgy tudjuk megőrizni az intim egészségünket, ha megvédjük a baktériumflóránkat. Ennek kulcsa a megfelelő intimhigiéné, a jól szellőző ruházat és a védekezés nélküli, intenzív nemi élet kerülése. Ha mégis kialakul a bakteriális hüvelyfertőzés, akkor kiegészítő kezelésként használhatunk olyan tejsav-, esetleg prebiotikum-tartalmú készítményeket, amelyek segítenek helyreállítani a hüvely élettani pH-értékét, és táplálják a saját tejsavbaktériumainkat anélkül, hogy módosítanák az egyénre jellemző egészséges hüvelyflóra összetételét.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához