Szponzorált tartalom
A vaspótlás sikere függ a vashiány okától és az anémia típusától
A vashiány és a vele járó vérszegénység komoly egészségi kockázatot jelent, de ha tudjuk, milyen tényezők vezethetnek a kialakulásukhoz, illetve milyen kiváltó okok húzódhatnak meg mögöttük, könnyebb megelőzni, illetve felismerni és kezelni a problémát.
A vashiány még nem vérszegénység
A vashiányos vérszegénység ugyanis a kezeletlen vashiányból alakul ki.
Vashiányról akkor beszélünk, amikor a szervezetben kevesebb a vas a kelleténél. A vashiány lehet akut vagy krónikus, és általában a vas felszívódásának elégtelensége vagy a fokozott vasvesztés miatt alakul ki. Már az előtt, hogy a vérben lévő vas szérumszintje a normál tartomány alá csökkenne, a raktárvas mennyisége már régen alacsonyabb a szükségesnél. Ugyanis a szervezet először a raktározott vasból mozgósít vasat ahhoz, hogy a vörösvértestek képződéséhez elegendő mennyiségű hemoglobin tudjon termelődni, és ne csökkenjen a vér oxigénszállító kapacitása, a szervek működése zavartalan legyen.
Amikor a vashiány vashiányos vérszegénységgé, anémiává súlyosbodik, a vérben keringő, ún. szérumvas és a vasat tároló fehérje, a ferritin alacsony szintje mellett már a vörösvértestek mennyisége, mérete és a hemoglobinszint is jelentősen alacsonyabb. Ezek és egyéb vérparaméterek változása már olyan mértékű, amelyekkel a szervek, szövetek problémamentes működése nem biztosítható. A vashiányos vérszegénység kezelés nélkül a szervezet összeomlásához vezethet.
A sikeres kezeléshez ismerni kell a vashiányos vérszegénység típusát is
Vérszegénység, anémia leggyakrabban a vas hiánya miatt alakul ki, de ismerünk vitamin- (pl. B12-vitamin, folsav), hormon- (pl. eritropoetin), fehérje- vagy aminosavhiány miatti anémiát is. Az anémia kezelésekor mindig annak a hiányát kell megszüntetni, ami miatt kialakult. A vashiányos anémia súlyos, életveszélyes állapot is lehet, ezért kezelése orvosi feladat. A vaspótlás történhet szájon át vagy intravénásan.
1. Vashiányos vérszegénység: ebben az esetben pótolni kell a vasat a szervezetben, amelyhez magas elemivas-tartalmú vaspótló orális vagy sürgős esetben vénás alkalmazására van szükség. A szájon át történő vaspótlás hosszadalmas, ezért ajánlott olyan gyógyszerrel kezelni, amellyel az adott páciens számára optimális módon, a mellékhatásokat leginkább mérsékelve tudja feltölteni a vasraktárakat.
2. B12-vitamin-hiányos vérszegénység: ha a B12-vitamin hiányzik a szervezetünkből, az a vörösvérsejtek kialakulásához szükséges folyamatokban okoz zavart. Ezt B12-vitamin-tartalmú gyógyszerekkel vagy injekciókkal kezelik.
3. Folsavhiányos vérszegénység: a folsav hiánya hasonló módon okozhat vérszegénységet, mint a B12-vitamin hiánya, ezért ebben az esetben oda kell figyelni arra, hogy folsavtartalmú készítménnyel rendezzük a problémát.
4. Enzimhiány okozta vérszegénység: bizonyos enzimek hiánya vagy elégtelen működése a vörösvérsejtek kialakulásában okoz zavart. Az enzimhiány okozta vérszegénység kezelése függ az adott enzim típusától. Néhány esetben enzimpótló terápia vagy más specifikus kezelési módszerek alkalmazhatók annak érdekében, hogy helyreállítsák az enzimaktivitást, és normalizálják a vörösvérsejtek termelését.
A sikeres vaspótláshoz ismerni kell a vashiány okát
Ahhoz, hogy a vaspótlás hatékony legyen, elengedhetetlen a vashiány okainak feltárása, szükség szerint kezelése a vaspótlást megelőzően vagy azzal egy időben.
A vashiány okai a következők lehetnek:
Nem megfelelő, vasban szegény étrend. A vashiány gyakran köthető a nem megfelelő táplálkozáshoz. Azok, akik nem fogyasztanak elegendő vasban gazdag ételt (húsok, halak, hüvelyesek és zöld leveles zöldségek), nagyobb eséllyel szenvednek vashiánytól.
Felszívódási zavarok, fertőzések. Bizonyos emésztőrendszeri betegségek, például a cöliákia vagy a gyomor-bélrendszeri fekélyek, esetleg gyomor-bélrendszeri fertőzések befolyásolhatják a vas felszívódását a szervezetben, így elősegítve a vashiány kialakulását. Ilyen esetben a vaspótlás megkezdése előtt a kiváltó betegséget kell megszüntetni.
Fokozott vasvesztés. Nőknél gyakori probléma az erős menstruáció, amely hosszabb ideig tartó vérveszteséget okozhat, így növelve a vashiány kockázatát. Ha emögött a hormonális egyensúly zavara áll, a vaspótlással párhuzamosan érdemes ezt is rendezni.
Megnövekedett vasszükséglet. Ilyen például a várandósság időszaka, amikor a nőknek több vasra van szükségük a baba fejlődéséhez, és ha nem gondoskodunk az igénynek megfelelő vasbevitelről, akkor a vashiány gyakori jelenség lehet. Az intenzív sportolás vagy nagy fizikai igénybevétellel járó munkavégzés esetén ugyancsak megnő a szervezet vasszükséglete. Ekkor figyelmet kell fordítani a magasabb vasbevitelre a vashiány megelőzése érdekében.