Hirdetés
A bélflóra fontossága – Önnek milyen van?
Hallotta már, hogy a bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat? Mindenkinek teljesen egyedi összetételű. Ami azt jelenti, hogy mindenkinek más-más baktériumtörzsekből áll és ezek mennyisége is változó. Vannak persze közös pontok, olyan törzsek, melyek minden emberi szervezetben megtalálhatóak, de ezek száma és mennyisége az idő előrehaladtával folyamatosan csökkenthet és ezáltal megváltozhat a bélflóra állapota, amire pedig nagyon is érdemes odafigyelni!
Számos kutatás már bizonyította, hogy a bélflóra állapota hatással van a teljes egészségre, hiszen az immunrendszer nagyjából 70%-a a bélfalban található. A bél-mikrobiom tehát fontos szerepet tölt be a védekezésben is, de természetesen segíti az emésztést, valamint vitaminok és egyéb fontos vegyületek termelésében is részt vesz. Hatással van az agyműködésre, az anyagcserére, a szív-érrendszer állapotára és a lelkiállapotra is.
Immunrendszer
Bizonyított tény, hogy a mikrobiom hatással van az immunrendszerre, de azt még tisztázni kell, hogy pontosan mely baktériumtörzsek milyen mértékben felelnek a szabályozásért. Arra jutottak, hogy a megfelelő diverzitású (változatosságú) mikrobiom hozzájárulhat az egészség fenntartásához, míg a felborult bélflóra-egyensúly betegségek kialakulásához vezethet.
2015-ben publikáltak egy tanulmányt, amely arra vonatkozott, hogy a túlzott antibiotikum-használat és a nem megfelelő táplálkozás következtében átalakult mikrobiom miatt az immunválasz nem megfelelő, így gyulladások, majd krónikus betegségek alakulhatnak ki a szervezetben.
Ez azt jelenti tehát, hogy a kisebb diverzitású mikrobiom összefüggésbe hozható az autoimmun betegségek kialakulásával is. 2013-ban publikáltak egy tanulmányt, melyben összevetették a Bangladesben élő gyermekek bélflóráját az USA-ban élő gyermekekével. Az eredmény az lett, hogy a bangladesi gyerekek bélflórája változatosabb. Ez azért lehet, mert az USA-ban több állati zsírt és fehérjét fogyasztanak a gyerekek, míg Bangladesben a feldolgozatlan, természetes élelmiszerek a jellemzők.
Fontos tudni azonban, hogy az immunrendszer állapotát a bélbaktériumokon kívül befolyásolja a táplálkozás, életkor, nem, genetika, illetve, hogy milyen patogénekkel (kórokozó baktériumok) találkozott korábban.
Az eddigi eredmények szerint a következőkkel tudjuk a mikrobiom egészségét visszaállítani és egyensúlyát fenntartani: változatos és kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres testmozgással, elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű alvással, az alkohol túlzott fogyasztásának kerülésével és a stressz csökkentésével. A rostban gazdag táplálkozás fokozza a probiotikumok szaporodását, ugyanis a baktériumok összetett szénhidrátokkal és rostokkal táplálkoznak.
A kiegyensúlyozott étrenddel hozzájárulunk az egészséges testsúly megtartásához is, ami azért fontos, mert a túlsúly az immunrendszer működésére is károsan hat. A zsírraktárak hormonokat választanak ki, amelyek gyulladásos folyamatok kialakulásához vezethetnek. A túlsúly által kialakult alacsony fokú gyulladás az immunrendszer válasza, azaz, a túlsúly közvetlenül károsan hat az immunrendszer működésére.
Fontos továbbá, hogy csak és kizárólag akkor szedjünk antibiotikumot, ha az tényleg szükséges, illetve érdemes évente néhány alkalommal elvégezni egy probiotikum-kúrát. Ehhez olyan terméket válasszunk, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra egyénenként eltérő. Ajánlottak azok a probiotikumok, amelyek prebiotikumot is tartalmaznak. Ilyen pld. a felnőtteknek adható Protexin Balance és a csecsemőknek adható Protexin Restore Baby.