Szponzorált tartalom
5 tipp az aranyérmentes életért
Modern, rohanó világunkban civilizációs betegséggé vált az aranyér, hiszen megváltozott az életmódunk, kevesebb időnk jut az egészséges táplálkozásra és a napi testmozgásra. Összeszedtünk néhány tippet, amelyek mind segíthetnek elkerülni az aranyér kialakulását, illetve kiújulását.
Az aranyér gyakori betegség, amelynek tüneteit ötvenéves korig minden második ember megtapasztalja. Az alfelünket érintő betegséget sokan tabuként kezelik, és ahelyett, hogy gyorsan cselekednének, gyakran inkább arra várnak, hogy a kellemetlenségek maguktól elmúljanak, pedig az aranyeret nem szabad félvállról venni. A panaszok súlyosbodhatnak, és legrosszabb esetben műtéti beavatkozásra is szükség lehet. Végbélkúp vagy kenőcs használata mellett érdemes életmódot váltani, és odafigyelni a rostban gazdag táplálkozásra, valamint a napi testmozgásra. Az alábbi tanácsok segíthetnek elkerülni az aranyér kialakulását, illetve a tünetek súlyosbodását.
1. Ülőmunka esetén segíthet az anatómiai párna használata
Ha a nap túlnyomó részét ülve töltjük, hasznos lehet beszereznünk egy anatómiai aranyérpárnát, amely segíthet a fájdalom enyhítésében. A speciális kialakítású párna közepe lyukas, ezért a fenék többi részének alátámasztásával tehermentesíti a záróizmok környékét.
2. Nem mindegy, mennyi időt töltünk a vécén
Az aranyér gyakori kiváltó oka a székrekedés, illetve az azzal járó erőlködés. Ezért előnyös a székletet rostban gazdag étrenddel és bőséges folyadékfogyasztással lágyítanunk, hogy erőkifejtés nélkül történjen a székletürítés. Érdemes körülbelül 20 centiméter magasságú sámlit vagy dobogót rakni a lábunk alá, mert így közelebb kerülhetünk az erőlködés nélküli székletürítés ideális guggoló pozíciójához. Nagyon hasznos lehet székelés után a bidé használata, esetleg a nedves törlőkendő, hogy meg ne sértsük a fájdalmas, gyulladásban levő szöveteket.
3. Kerékpározzunk okosan
A biciklizés akut aranyeres panaszok esetén ellenjavallt, ugyanakkor tünetmentes időszakban, megfelelő nyereg használatával megelőzheti az aranyér kiújulását. A rendszeres kerékpározás ugyanis erősíti a láb, a far és a medence izomzatát, ami hozzájárul a kellemetlen panaszok kialakulásának megelőzéséhez. Az anatómiai, lyukas vagy zselés biciklinyereg segít a záróizomzat körüli terület ellazulásában és a medence megfelelő alátámasztásában.
4. Feszesítsük a medenceizmokat
A gátizomzatot átmozgató gyakorlatokkal erősíteni tudjuk a medence- és a farizmokat. Ezekhez a gyakorlatokhoz nincs szükség speciális eszközre, az otthonunkban minden nap elvégezhetjük: üljünk le egy székre, és tíz másodpercig szorítsuk össze fenékizomzatunkat, majd lazítsuk el, ezt ismételjük meg legalább ötször.
5. Legyen minél színesebb a tányérunk
Együnk egészségesen! A tányérunkra minél több zöldség és gyümölcs kerüljön. Bőségesen igyunk folyadékot, naponta legalább 2,5 liter cukor-, koffein-, alkohol- és szénsavmentes italt, főleg vizet, gyógyteákat és frissen préselt gyümölcsleveket. A magas rosttartalmú ételek fogyasztásával elkerülhetjük a székrekedést.