Vastagbélrák: hogyan zajlik a szűrés, mikor van rá szükség?
Hogyan zajlik a vastagbélszűrés?
A szűrés segítségével a vastagbéldaganat kialakulására utaló jelek időben felfedezhetők, ezzel a betegség megelőzhető vagy jó eséllyel gyógyítható.
Miből áll a vastagbélszűrés?
A vastagbélszűrés kétlépcsős:
- először a székletben szabad szemmel nem látható vér (ún. okkult vérzés) kimutatása történik, amihez otthon kell mintát venni,
- majd azt a laboratóriumba postai úton, elsőbbségi küldeményként eljuttatni.
Akiknek vért találnak a székletében, azoknak a háziorvosuk ad beutalót a vastagbéltükrözésre, amit a járóbeteg szakrendelőben/szakambulancián végeznek el.
Ha egészségesnek érzem magam is érdemes részt vennem vastagbélszűrésen?
A szűrésen minden 50-70 év közötti nőnek és férfinak érdemes részt vennie akkor is, ha egészségesnek érzi magát vagy egészségesen él. A vastagbéldaganatok későn okoznak jellemző tüneteket, ekkor a betegség általában már előrehaladott stádiumú. A daganat korai (többnyire tünetmentes állapotban) felismerését kizárólag a vastagbélszűrés teszi lehetővé, amely alapvetően meghatározza a betegség gyógyíthatóságát, ezáltal a gyógyulás esélyét.
Kell-e fizetnem a szűrésért?
A szervezett szűrés ingyenes mindenkinek, aki Magyarországon érvényes társadalombiztosítással rendelkezik. A székletvér mintavételi csomag, a laboratóriumi teszt, a vastagbéltükrözés, az esetleges altatás, valamint a szövettani vizsgálat egyaránt térítésmentes. A vastagbéltükrözést megelőző béltisztításhoz szükséges készítmények viszont nem ingyenesek. Ez utóbbiak beszerzésében és alkalmazásában a háziorvosa nyújt segítséget. A székletvér kimutatása, illetve a vastagbéltükrözés magánrendelés keretében is elérhető, azonban ezek a rendelések nem részei az országos vastagbélszűrő programnak, így nem ingyenesek, továbbá nem biztos, hogy a vizsgálat adatai bejelentésre kerülnek. A magánrendelésen való részvételt a páciensek saját maguk szervezik meg.
Mi a székletvér teszt lényege?
A teszt kémiai reakción alapul, mely során a székletben található vér kimutathatóvá válik. Pontosságának köszönhetően olyan kis mennyiségben is kimutatható, mely szabad szemmel nem látható. A szűrésben résztvevőknek a háziorvos adja át azokat a csomagokat, melyekkel kettő, egymást követő székletből származó mintát kell venni, majd postán a meghívólevélben kijelölt laborba feladni. Az eredményről a labor az Ön háziorvosát értesíti.
A vastagbéldaganat főbb tünetei
A vastagbéldaganat korai stádiumban nem jár egyértelmű tünetekkel, ezért 50 éves életkor felett mindenkinek javasolt szűrővizsgálaton részt venni. A daganat lassan, évek, akár évtizedek alatt alakul ki. A kórfolyamat fontos tünete a székelési szokások megváltozása: székrekedéses és hasmenéses időszakok váltogatják egymást. Ezen kívül puffadás és hasi diszkomfortérzés jellemzi, esetleg émelygés, hányinger, rossz közérzet.
Ha a székletben vér található, felmerül a vastagbéldaganat gyanúja, melyet szükséges kivizsgálni. A székletvér viszont sok esetben szabad szemmel nem látható (rejtett vérzés), csak külön teszttel vagy laborvizsgálattal mutatható ki. A rejtett vérzés miatt kimerült, fáradt és vérszegény a beteg, sok esetben veszít a testsúlyából is.
A vatagbélrák tünetei összefoglalva a következők:
- szivárgó vérzés miatti vérszegénység, fáradékonyság;
- székletürítés után fellépő teltségérzet,
- hasmenés vagy székrekedés, vagy ezek váltakozása;
- hasi fájdalom, hasi diszkomfort;
- mással nem magyarázható fogyás;
- véres, esetleg nyálkás széklet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tünetek észlelhetők, illetve ha a családban korábban előfordult vastagbéldaganatos megbetegedés, netán Crohn-betegség, colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) vagy familiáris polipózis (FAP) áll fenn, a háziorvos segítségét kell kérni a szűréshez és a gasztroenterológus szakorvoshoz való beutaláshoz. 50 éves kor felett kifejezetten ajánlott a rendszeres szűrővizsgálat.
Amennyiben hirtelen jelentkező, egyre fokozódó hasi fájdalom vagy a végbélből nagyobb mennyiségű vérvesztés tapasztalható, hívja a 112-t és kérjen mentőt vagy – amennyiben állapota engedi – keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt!
Összefoglalás
- A vastagbélszűrés fontos a vastagbéldaganat időben történő felfedezése érdekében.
- A szűrés kétlépcsős folyamat, amelyet a háziorvos indít el a 50-70 év közöttiek számára.
- A szervezett szűrés ingyenes Magyarországon, amennyiben van érvényes társadalombiztosításunk.
- A vastagbéldaganat korai stádiumban gyakran tünetmentes, ezért javasolt mindenki számára 50 éves kortól a szűrés.
- Ha a vastagbéldaganat gyanúja merül fel, szükséges a kivizsgálás és gasztroenterológussal konzultáció.
Olvasta már?
- Ezekkel a szokatlan tünetekkel jelez előre a hasnyálmirigyrák
- A mellrák nem egyetlen betegség: tizenegy altípusa van
- Ha ezen az oldalán fekszik, gyorsabban hat a lenyelt gyógyszer
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!