Paul Klee különös betegsége
Minden betegség szomorú, főleg ha olyan kórról hallunk, ami épp azzal kapcsolatos, amit a legjobban szeret a világon - nos az megdöbbentő. Ilyen különös betegség volt a nagy festőművész, Paul Klee szklerodermája...
"Megfoghatatlan vagyok e világon. Mert éppúgy lakozom a holtak, mint a meg nem születettek között. Valamivel ugyan közelebb vagyok a teremtéshez, mint az szokásos, de még így sem elég közel hozzá." (Paul Klee)
Paul Klee 1879-ben Bern közelében, Münchenbuchseeben született, és egy teljesen különleges helyet tölt be a XX. század művészetében, avantgárd művész, már életében is klasszikusnak számított, senki sem vonta kétségbe nagyságát és hatását.
Művészete, művészetpedagógiai írásai óriási hatást gyakoroltak korunk képzőművészetére. Elmélyült, etikus, következetes, elkötelezett művész volt, hatalmas munkabírással. Öröksége majd 9000 művet jelent.
Élete utolsó éveiben lett súlyos beteg. Már 1935-ben megjelentek betegségének első jelei, amit eleinte nem tudtak az orvosok diagnosztizálni. Később derült ki, hogy ez nagyon ritka betegség, az ún. progresszív szkleroderma, amely főleg a bőrt támadja és keményíti meg, de kiszáríthatja a felső emésztőszervek nyálkahártyáját is.
Autoimmun betegség, nem lehet gyógyítani. Az utóbbi időben kiderült, szerves oldószerek is kiválthatják. Klee kizárólag saját keverésű festékekkel dolgozott, tehát napi érintkezése volt az effajta anyagokkal, valószínű, hogy betegségét is ezek okozták.
Az alattomos kór elmondhatatlan szenvedéssel jár, a művész fia Félix szerint, édesapjának "soha egyetlen szó panasz sem hagyta el ajkát." azonban a fájdalom tevékenységét jó ideig megbénította.
Hosszabb kihagyás után a művész 1937-ben újra nekilátott a munkának, megpróbált megmerevedett ujjaival tovább dolgozni. Egyre visszavonultabban élt, rengeteget meditált, és mint egy megszállott folyamatosan dolgozott.
Ezen a tavaszon látogatta meg Vaszilij Kandinszkij is feleségével. Kandinszkij feleségét olyannyira megrázta Klee állapota, hogy később biográfiájában így írta le a találkozást:
"Annyira gyenge volt, hogy csak a felesége karjára támaszkodva tudta magát lassan, nagyon lassan arrébb vonszolni, és a képeket csak ülve volt képes nézni. De Kandinszkij műveinek látványa, annyi erőt adott neki, hogy kívánságára, az egész kiállítást végignézte.
Amikor egy pár nap múlva elbúcsúztunk Klee-éktől ezt mondtam neki:
- Remélem, mihamarabb találkozunk Párizsban.
- Erre már nem kerül sor,- válaszolta."
A betegséget semmi nem tudta feltartóztatni, azonban bármennyire is korlátozta a festésben, Kleet hihetetlen munkaláz kerítette hatalmába, mintha még gyorsan mindent tudatni akart volna a világgal gondolataiból.
Mivel a művészettörténetben ő az egyetlen, aki minden képét címmel látta el és számozott katalógusba rendezte, tudjuk, hogy a halála előtti három évben, összesen 2007(!) művet alkotott.
Művészete segített abban, hogy a nagy szenvedést kreatívan tudja feldolgozni. Késői képein -, amik teljesen elkülönülnek a korábbi alkotásaitól,- erőteljesen tükröződik a szenvedés, a félelem, de a bizakodás is.
Művei sok jelet, szimbólumot tartalmaznak, amivel megpróbál a lelkében kavargó érzéseknek vizuális formát adni. A szorongás, a fájdalom, fenyegető démonok formájában jelenik meg, amelynek ellenpólusát az emberi tulajdonságokkal felruházott angyalok jelentik. 1939-ben festi meg halálsejtelmét mutató angyal sorozatát. Csodálatraméltó, ahogy a festő szenvedéseinek éveiben is újra, -és újra humoros nüanszokat tudott a képeibe csempészni.
Az angyalok...
Egyre gyengébb és soványabb lett, már csak különlegesen elkészített folyékony élelmet tudott fogyasztani, és az egyik szanatóriumból a másikba szállították különféle kezelésekre. 1940-ben súlyosbodó állapota miatt be kellett feküdnie a locarnói szanatóriumba, ahol 1940. június 29.-én halt meg 61 évesen. Szívbénulás vetett véget szenvedéseinek.
Érdemes Paul Klee festészetét tanulmányozni, mert világa a titkok, a fantazmagóriák, és álmok világa, varázslatos, szemmel nem, csak lélekkel látható. Ez a csend, a halk hangok, a költészet, az elfojtott zene, rejtelmes meghitt birodalma. Ismerjük meg minél többen...