Tüdőgyulladása is lehet a cicának? Az állatorvos válaszol
Ártalmatlannak hangzik, de kedvenceink életét veszélyeztetheti a macskanátha. Míg a nátha az embereknél hétköznapi, szinte teljesen veszélytelen, addig a cicáknál nagyon komoly, akár halált okozó betegség is lehet.
Mátray Árpád homeopata, állatorvos most elárulja az 5+1 legfontosabb tudnivalót ezzel kapcsolatban.
Mi az a macskanátha?
A macskanátha a macskák vírusos fertőző betegsége, ami kezdetben savós, majd gennyes kötőhártya-, és orrnyálkahártya-gyulladással jár. A kezeletlen állatok jelentős hányada elpusztulhat, a viszonylag későn kezelt esetek egy részénél pedig előfordulhat olyan hörgő-, légcső-, orrhurut, amelyre a legtöbb gyógymód ekkor már hatástalan, és ha az állat életben marad is, állandó idült hörghurut marad vissza nála. Esetleg a szaruhártyája kifekélyesedik, ami maradandó vakságot is okozhat.
A macskanátha tünetei
A gazdi azt látja, hogy a cica szeme erősen könnyezik, az állat hunyorog, később csipás lesz, beragad a szeme, az orrnyílásai eltömődnek, nehezen kap levegőt, szörtyög, prüszköl, az orrváladéka nyálkás-gennyes jellegű lesz. Az állat lázas, bágyadt, étvágytalan, sokszor még inni sem tud, és a kiszáradás veszélye fenyegeti. Súlyos esetben a felső légúti elváltozások átterjedhetnek a tüdőre is, és tüdőgyulladást is okozhatnak.
Mit tegyünk?
Ha a cicatartó ilyen tüneteket tapasztal, akkor mielőbb kezeltesse állatorvosával a beteg egyedet, mert a kamillatea, ami egyébként más esetekben kiváló házi szer lehet, ebben az esetben nem kellően hatékony. Ha pedig új cica jön a házhoz, azt azonnal oltassa be a macskák fertőző vírusos betegségei ellen.
Életmentő oltások
A macskanátha ellen egyébként a fiatal korban kétszer beadott, majd évente ismételt kombinált vakcinákkal eredményesen lehet védekezni. Ezek az oltások kiváló hatékonyságúak, és a macskák legfontosabb vírusos légző- és emésztőszervi betegségeivel szemben adnak védettséget. Különösen ajánlott ezek rendszeres alkalmazása, ha egy helyen több macskát is tartanak, mert a fertőződés veszélye ott hatványozottan jelentkezik.
Gyógymódok
A szokásos gyógyszerek mellett, azok hatékonyságának támogatására javasolható homeopátiás immunerősítő, illetve vírusellenes szereknek az adagolása is. Ilyenek az Acidum Phosphorikum, Echinancea, Euphrasia, az Avena Sativia, és a Vincenotoxicum. Valamennyit 5CH, 9CH vagy 15CH hígításban javasolt adagolni szájon át, naponta 2x-3x. Célszerű a macskának fecskendő segítségével, közvetlenül a szájukba adagolni néhány cseppnyit ezeknek a homeopátiás szereknek az oldatából.
Még több tipp, felelős gazdiknak
Nemrégiben megjelentek Mátray Árpád Kutyabajok és Macskabajok című könyvei is, amelyekben a szerző rengeteg állategészségüggyel kapcsolatos, érdekes kérdést válaszol meg.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!