Ezeket látta már?

Intuíciójára hallgatott az orvos, aki rájött a gyomorfekély valódi okára

intuíció gyomorfekély oka helicobacter pylori

A tudományos közösség és az orvosi szakma eleinte kétkedéssel fogadta az elméletét, pedig igaza lett.

Dr. Barry Marshall egy híres ausztrál orvos, aki az intuíciójára hallgatva forradalmi felfedezést tett a fekélybetegség terén. Anno a hagyományos nézet szerint a gyomorfekélyeket a túlzott savtermelés és a stressz okozza, és azok kezelésére gyakran erős gyógyszereket alkalmaztak. Dr. Marshall azonban úgy vélte, hogy a Helicobacter pylori baktérium lehet a fekélyek igazi okozója.

Miközben a tudományos közösség és az orvosi szakma kétkedéssel fogadta az elméletét, Dr. Marshall nem adta fel. Intuíciója arra késztette, hogy kísérleteket végezzen saját magán és egy kollégáján, Dr. Robin Warren-nel. Kinyert egy baktériumkultúrát a beteg gyomor nyálkahártyájáról, majd saját magába fecskendezte azt, hogy megbizonyosodjon elmélete igazáról.

Dr. Barry Marshall az ausztráliai Nyugat-Ausztráliai Egyetem mikrobiológia professzora volt. Ő és kollégája, Dr. Robin Warren ausztrál patológus azt a hipotézist állította fel, hogy a Helicobacter Pylori baktérium okozza a gyomorfekélyt. Dr. Barry Marshall az ausztráliai Nyugat-Ausztráliai Egyetem mikrobiológia professzora volt. Ő és kollégája, Dr. Robin Warren ausztrál patológus azt a hipotézist állította fel, hogy a Helicobacter Pylori baktérium okozza a gyomorfekélyt. Forrás: Medical Student Diaries

Ezért kísérlezetett önmagán

Miután Dr. Barry Marshall megszerezte szakvizsgáját a perthi Fremantle Kórházban talált állást, ahol támogatták kutatásait is. Hamarosan ki tudta mutatni, hogy a gyomorfekélyes betegek többsége hordozza a H. pylori-t és 1983 szeptemberében egy angliai utazása során bebizonyította, hogy a baktérium Európában is jelen van. A tudományos folyóiratok azonban visszautasították cikkeit azzal, hogy elmélete nincs kísérletesen is igazolva és lehetséges, hogy a baktériumok ártalmatlanok.

Mivel nem talált megfelelő állatmodellt, hát úgy döntött, hogy maga lesz a kísérleti alany. Az eredmény hevessége őt is meglepte, néhány napon belül komoly gyomornyálkahártya-gyulladás alakult ki nála és biopsziából kimutatták, hogy a baktérium ténylegesen kolonizálódott a szervezetében.

Két hét múlva megkezdte az antibiotikum-kúrát és a tüneteit sikerült teljesen visszaszorítani

Az eredmény meggyőzőnek bizonyult és az Ausztrál Orvostudományi Kutatási Tanács (Australian Medical Research Council) hajlandó volt finanszírozni a klinikai tesztelés költségeit. Ehhez azonban nagyszámú betegre volt szükség, így Marshall visszatért a nagyobb Királyi Kórházba, ahol ismét együtt dolgozhatott Warrennel. A sikeres tesztelés után a Procter & Gamble segítségével szabadalmaztatta terápiás eljárását.

A kísérletek során Dr. Marshall és Dr. Warren rájöttek, hogy a Helicobacter pylori valóban jelen van a gyomorban, és jelentős szerepet játszik a fekélyek kialakulásában. Felfedezésüket kezdetben óriási ellenállás és viták fogadták, de végül ők lettek a fekélybetegség új kezelésének és megelőzésének forradalmi előfutárai.

Dr. Barry Marshall története lenyűgöző példa arra, hogy az intuíció milyen fontos szerepet játszhat az orvostudományban. Ahelyett, hogy ragaszkodott volna a meglévő elméletekhez és gyakorlatokhoz, hallgatott a belső hangjára és kísérletezett saját magán. Ez az intuíció vezette őt a gyomorfekélyes betegségek igazi okának felfedezéséhez, hozzájárult ahhoz, hogy megváltoztassa a betegellátás módszereit és megmentse sok ember életét.

Önnek milyenek az intuíciói? Jöhet egy próbatétel?

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Optikai illúziók, melyek egy másodperc alatt elárulják személyisége titkait

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#pszichológia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához