Mikor kell intubálni valakit? Így néz ki az intubálás menete
Az intubálás gyakori beavatkozás a kórházi osztályokon.
Sürgősségi orvoslásban az endotracheális (légcsőbe történő) intubáció az eszméletlen beteg légzési reanimációjának, a légutak szabadon tartásának legfontosabb eszköze. Az intubálást, illetve a tubus bevezetéséhez szükséges gégebemenet feltárást laringoszkóppal végzik.
Bár elsőre igen ijesztőnek tűnik, így a családtagok rendszerint megrémülnek, amikor kiderül, egyik rokonukat intubálni kell. De vajon mikor van rá szükség pontosan?
A kórházi sorozatokban sokszor kerül elő az intubálás, amikor az orvosok egy műanyag csövet dugnak le a beteg légcsövébe. Életmentő beavatkozás, hiszen nélküle a paciens képtelen lélegezni.
Mi az intubálás?
Az intubálás a gépi lélegeztetés feltétele, melyet akkor alkalmaznak, ha a beteg valamiért nem tud önállóan lélegezni. Ez több módon valósulhat meg: endotracheális tubuson vagy tracheostomán keresztül.
Az előbbi esetben az orvos egy rugalmas, műanyag csövet, az ún. endotracheális csövet (ETT) a szájon át a légcsőbe vezeti. A tubus kb. 30 cm hosszú és az egyik végén egy levegővel felfújható kis eszköz található - ez biztosítja azt, hogy hogy a tubus teljesen ráfeküdhessen a légcső falára. Megakadályozza a félrenyelést, valamint a tubus elmozdulását is. Tracheostoma (légcsőmetszés) esetén a nyakon egy sebészi bemetszést végeznek - ezen nyíláson át helyezik be a tubust. Létezik orron keresztüli intubálás is, melyet nasotrachealis intubációnak neveznek.
Miután az eszköz a helyére került, a csövet a lélegeztetőgéphez csatlakoztatják. Az eszköz oxigént pumpál, majd segít kilélegezni a szén-dioxiddal (CO2) teli levegőt. Ez segít az oxigén és a CO2 egészséges szinten tartásában.
Számos oka van annak, hogy miért van szükség intubálásra, de elsősorban a légzés támogatására használják műtét közben, illetve vészhelyzet esetén.
Miért lehet szükség intubálásra?
- Légúti elzáródás (valami elakadt a légutakban, ami akadályozza a levegő áramlását).
- Szívleállás esetén.
- A nyak, a has vagy a mellkas sérülése vagy trauma, amely a légutakat érinti.
- Eszméletvesztés vagy alacsony tudatszint, ami miatt a személy elveszíti az uralmat a légutak felett.
- Olyan műtétre van szükség, amely miatt a beteg nem tud önállóan lélegezni.
- Légzési elégtelenség, átmeneti légzésleállás.
- Aspiráció veszélye (tárgy, étel, hányás vagy vér belélegzése).
Fájdalmas az intubálás?
Az intubáláskor a beteg általában nincs magánál. Nagyon kevés az az eset, amikor mégis éber a paciens: ilyenkor nyugtatókkal, érzéstelenítőkkel, bénítókkal teszik elviselhetővé a beavatkozást.
Milyen kockázatokkal jár az intubáció?
A legtöbb ember csak enyhe mellékhatásokat tapasztal, például torokfájást és rekedtséget az intubálás következtében. Vannak, akiknek egyáltalán nincsenek tünetei.
Érdemes azonban tudni, -ahogy az összes beavatkozásnak- ennek is lehetnek kockázatai, szövődményei, amelyek akár igen súlyosak is lehetnek. Ez különösen azokat veszélyezteti, akik hosszú ideig vannak/voltak lélegeztetőgépen. Ilyenek a következők:
- fogak, felső ajak sérülése
- fertőzés
- vérzés
- tüdő összeesése
- hangszálak, légutak sérülései
- nyelési nehézség
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!