Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Megcsalt a párom, ha neki más HPV-fertőzése van, mint nekem?

Vizsgálat
2020. február 10. 12:01
Emberi munkaerőre is szükség van

Fogas kérdés, de nem válóok – válaszolja dr. Benczik Márta, a SYNLAB GenoID Molekuláris Diagnosztikai laboratórium szakmai igazgatója. Hogy fordulhat elő, hogy egy pár egyik tagja HPV-vel, azaz a humán papillóma vírussal fertőzött, míg a másik tagja nem? Mi köze van mindennek a méhnyakrákhoz, a Nobel-díjhoz és a digitális technológiához? - íme a válaszok!

Ha tudjuk, hogy a méhnyakrákot a HPV okozza, akkor miért nem a HPV-teszttel kezdik a nőgyógyászok a rákszűrést? – ezen gondolkodom, amikor belépek a SYNLAB csepeli központjába. A kérdésre dr. Benczik Márta, a SYNLAB GenoID laboratórium szakmai igazgatója válaszol: „A kérdés jogos, és pont emiatt van maga a rákszűrés is megújulás alatt” – s amíg felvesszük a fehér köpenyt és a cipővédőt, azt is hozzáteszi, hogy gyakorlatilag minden méhnyakrákos eset megelőzhető lenne a fiatalok HPV elleni oltásával és a rendszeres szűréssel.

Dr. Benczik Márta, a HPV-szűrés mintáit feldolgozó pipettázó automata előtt

Dr. Benczik Márta, a HPV-szűrés mintáit feldolgozó pipettázó automata előtt

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Ugyanis, miután több mint 10 éve bizonyítást nyert, és Nobel-díjat ért a felfedezés, hogy a méhnyakrákot valamelyik magas kockázatú HPV-törzs okozza (például HPV 16, 18), ezért a szakma világszerte kezdeményezi, hogy ez a vizsgálat legyen a nőgyógyászati rákszűrés protokolljának része, sőt, ha lehet, akkor az első vizsgálat! Napjainkra számos európai ország jutott el odáig, hogy a HPV-szűrés felváltotta a hagyományos citológiai vizsgálatot.

Reggel 9 óra van, a laborba most érkeznek meg a hajnalban levett vér-, és vizeletminták, sürgő csapat pakolja ki a kémcsöveket. A csepeli a SYNLAB legnagyobb, központi laboratóriuma, itt évente 45 millió mintát dolgoznak fel. A futószalagon kupakjuktól megszabadított kémcsövek tekeregnek, bennük sárga folyadék, mint megtudom ez nem vizelet, hanem az alakos testektől megtisztított szérum. Itt-ott bele-belenyúl a robot vékony tűje, aztán a minták haladnak tovább katonás rendben. Gépesített, minőségbiztosított, steril minden lépés és munkafolyamat.

Ön is elmenne erre a szűrésre? Itt bejelentkezhet...

HPV-teszt vagy citológia?

Amíg feljutunk a HPV-laborba, Dr. Benczik Márta beavat a HPV-szűrés körüli vitákba. Merthogy hosszú idő telt el addig, amíg a HPV szerepét a szakma is elismerte, de mára a technológia, a molekuláris diagnosztika helye a méhnyakrák szűrésben bizonyított.

A HPV-szűrés elterjedésében nagy segítséget jelentenek azok a nemzetközi irányelvek (guideline-ok) is, amelyek már 2015 óta elsődleges szűrésnek javasolják a HPV-tesztet a 30. életévüket betöltött nők számára. Miért? Mert a HPV-teszt hamarabb tud figyelmeztető jelzést adni arról, hogy foglalkozni kell a fertőzéssel, míg a hagyományos citológia már csak az elváltozásról ad információt, az azt megelőző lépésről, a HPV-fertőzésről csak utólag, közvetve és nem pontosan.

Megdöbbenve hallom, hogy a kenetvizsgálatot még mindig mikroszkóppal végzik a citológusok.

Látom magam előtt, amint egy sötét alagsorban épp a 127-ik leletet próbálja értelmezni a derék cito-patológus. Vajon az aznapi utolsó leletre is ugyanannyi figyelme, ideje marad, mint az elsőre? Ezzel ellentétben a molekuláris diagnosztikai módszerrel végzett HPV-tipizálás objektív, pontos, minőségbiztosított, és sokkal nagyobb érzékenységű, mint a szubjektív kenetvizsgálat.

Persze a kérdést nem tartom magamban, és a doktornő válaszol is. „Nemzetközi kutatásokból kiderül, hogy a citológus 100 elváltozásból átlag 70-et lát meg helyesen, a maradék 30-at nem fedezi fel. Ezért javasolják az ajánlások, hogy előbb a HPV-tipizálás történjen meg, és csak ha ez pozitív a magas kockázatú típusokra, akkor következzen a citológia” – ismerteti a tényeket dr. Benczik Márta.

Nálunk ez egyelőre fordítva történik: akinél elváltozást talál a citológia, annak jár - NEAK-támogatással (ez a TB, OEP új neve) - a HPV-tipizálás.

Emberi munkaerőre is szükség van

Emberi munkaerőre is szükség van

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Ezt sem értem. Hiszen, ha a leletek mindössze 10 százalékában fordul elő HPV-fertőzés, akkor a maradék 90 százalékot valójában feleslegesen vizsgálják, feleslegesen tölt vele időt a megfáradt citológus? Könnyen meglehet, hogyha a HPV-szűrés lenne az elsődleges vizsgálat, még spórolna is az állam, mivel elegendő ritkábban vizsgálni, mégis megbízhatóbban lesznek kiválasztva azok, akiknek a kezelésére is költeni kell.

Eljutunk a leletezőig – ami számomra kis csalódással mindössze egy monitort jelent. Kérem, hogy mutassanak egy HPV-pozitív leletet. Hát, nem kell sokat kattintgatni, mire találunk egyet. S hogy mi a teendő, ha az ember egy ilyen leletet kap? Az esetek döntő részében a fertőzés magától elmúlik, csak azt nem tudhatjuk, kinél nem. Ezt a rendszeres HPV-teszttel lehet ellenőrizni. Ha megmarad a fertőzés, akkor viszont figyelni kell, hogy az okoz-e valamilyen elváltozást – citológiával vagy azt kiegészítve biomarker vizsgálattal.

HPV-teszt eredménye: magas kockázatú HPV 16, 18 és 45 vírustörzsek a mintában

HPV-teszt eredménye: magas kockázatú HPV 16, 18 és 45 vírustörzsek a mintában

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Otthon is levehető a HPV-szűréshez a kenet

A gyors felismerés mellett más haszna is lenne annak, ha a HPV-szűrés lenne az elsődleges vizsgálat: a doktornő tájékoztatása szerint a HPV-szűrés biztonságossága és pontossága megengedi azt, hogy elegendő legyen három-ötévente visszahívni a pácienst, míg a citológiai alapú szűrésnél csak sokkal gyakoribb szűréssel lehetne megközelítőleg is hasonló biztonságosságot elérni. Sőt!

Ma már olyan komplex laborvizsgálatok is elérhetőek, amelynek során ugyanabból a mintából (amelyből a HPV-t kimutatták) biomarker vizsgálat is készül: ezzel a megoldással azt is azonnal ki lehet mutatni, hogy a vírus okozott-e rákos irányba induló, vagyis magas kockázatú elváltozást. Ennek nagy előnye az időnyereség, hiszen a nőnek nem kell újra visszamennie a nőgyógyászhoz kenetvételre.

Ön is elmenne erre a szűrésre? Itt bejelentkezhet...

Egyre többen kérnek magánúton ilyen komplex laborvizsgálatot, vagyis egy komplett, HPV- tipizálást és tumormarker meghatározást kaphat egy nő, akár két héten belül. De jó, ha tudjuk, hogy a HPV fertőzés megállapítására az otthoni önmintavevő HPV-szűrő szett is alkalmas.

Így néz ki az otthoni, önmintavevő HPV-teszt beküldött doboza

Így néz ki az otthoni, önmintavevő HPV-teszt beküldött doboza

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Az otthon levett mintát a laboratórium ugyanazzal a HPV-teszttel vizsgálja, mint a nőgyógyászati mintát, és az önmintavételes mintából is az orvosi méhnyaki mintához hasonló hatékonysággal megállapítható a HPV-fertőzés a klinikai vizsgálatok eredményei alapján.

A biomarker teszt magyar nőkkel végzett klinikailag validált technológia, a teszt gyártója több mint 6000 vizsgálattal bizonyította, hogy a citológiánál hatékonyabban tudja megmondani a tumorkockázatot a magas kockázatú HPV pozitívak körében”– magyarázza a módszer előnyét a szakértő. A módszer lényege az, hogy a sejtekben megváltozott szabályozó mechanizmusokat molekuláris diagnosztikai vizsgálattal, úgynevezett metilációs teszttel mutatják ki. Az értékek lehetnek alacsonyak, vagy tumort illetve rákmegelőző állapot kockázatát jelezve emelkedettek vagy magasak, amely nagy mértékben segítheti a nőgyógyász döntését, hogy mi legyen a következő lépés: szövettan, konizáció, vagy elég a rendszeres kontroll.

Változik a kenetvétel is

A labordiagnosztika nemcsak az eszközökben, hanem a kenetvétel módjában is változik. Benczik doktornő szerint a HPV-alapú szűrésben ma már a folyadékalapú kenetvételezés preferált. Ez abban különbözik a hagyományostól, hogy míg korábban a nőgyógyász egy üveglapra kente fel a mintát, addig az új módszernél egy folyadékkal teli kémcsőbe mossa azt bele. Ez azért jobb eljárás, mert így a kefén lévő összes minta belemosódik a folyadékba, így egy teljes, reprezentatív mintát kap vizsgálatra a labor és a citológus, míg a lapra felkent mintánál előfordulhat, hogy az érintett területről leszedett mintát nem sikerül maradéktalanul rákenni a lapra, a sejtek több réteget képeznek, így a patológiás sejtek elveszhetnek, vagy nem látszódnak jól. „Mi is ezzel a folyadékalapú mintával dolgozunk a laborban, szerződött nőgyógyász partnereinknek ehhez a mintavételi eszközt is rendelkezésükre bocsátjuk. Ebből az egy folyadékalapú mintából el tudjuk végezni a HPV-tipizálást és szükség esetén a metilációs tesztet is, akár társlaboratóriumunk által végzett citológiával, akár anélkül.” -mondja dr. Benczik Márta.

Két HPV-teszt sem egyforma: melyiket válasszuk?

A doktornő megnyugtat, minden validált HPV-teszt alkalmas arra, hogy a fertőzöttségről információt adjon. A különbség ott van, hogy egyesével tipizálják-e mind a tizennégy magas kockázatú ágenst, vagy ezek közül csak a rákok 70 százalékáért felelős két típust (HPV16, 18), és csoportba összevontan jelzik az összes egyéb rizikót.

Dr. Benczik Márta a nőgyógyászoknak azt a HPV-tesztet javasolja szűrésre, amely a hét oltási típust egyedileg is tipizálja, míg csak a maradék hét, kisebb méhnyakrák kockázatú vírustörzset detektálja csoportban. A doktornő szerint szűrésben ez bőségesen elegendő, nincs szükség mind a 14 törzs egyedi tipizálására, mert ezzel a méhnyakrákok már 90 százalékát okozó törzseket ki tudják mutatni.

(És hogy a címben feltett kérdést se felejtsük. Kifelé menet még gyorsan elárulja a doktornő, hogyha egy pár egyik tagjában kimutatnak egy új humán papillóma vírustörzset, vagy a kettejük mintája nem egyezik, az nem azt jelenti, hogy valamelyikük félrelépett, hanem azt, hogy a korábban „beszerzett vírustörzs” egy lassabban osztódó sejtet támadott meg, amely akár a házasság első éveit is képes volt átaludni…Hogy ilyenkor mi a teendő? Ajánlott rendszeresen szűrésre járni, és akár a védőoltást is beadatni a szervezetünkben nem jelenlévő HPV-törzsek ellen.)

2020 a Női Egészség Éve! Menjen el kivizsgálásra ön is, és vigye magával a szeretteit is - az egészségünk a legnagyobb kincsünk! A szűrésekkel most nyerhet is, a részletekért kattintson ide!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# méhnyakrák # rákszűrés # HPV-teszt # HPV-fertőzés # biomarker

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés