Mit mutat meg a vérvétel? Ezek az értékek utalnak májgyulladásra a leleten!
Ebben a súlyos kórképben, illetve annak szövődményeiben évente több millióan vesztik életüket.
Mikor alakulhat ki májgyulladás?
A leggyakoribb forma esetén vírus okozza a betegség létrejöttét. Ezen kívül gyakran mérgezés, különböző baktériumok jelenléte, mértéktelen alkoholfogyasztás, autoimmun betegség következtében alakul ki májgyulladás.
A vírus kórokozóit különböző betűkkel jelölik (A,B,C,D,E,G), az egyes fajták eltérő módon váltják ki a betegséget, továbbá különböző felépítéssel és jellemzőkkel bírnak. Beszélhetünk akut és krónikus formáról. Akut lefolyáskor az A-, B- és E vírusok, míg az idült forma kialakulásáért B-, C- és D vírusok a felelősek.
Májgyulladás tünetei
Néha előfordul, hogy a gyors lefolyású gyulladást nem jár tünettel. Azonban az esetek többségében az akut és krónikus forma tünetei hasonlóságot mutatnak, úgy, mint:
- rossz közérzet
- fáradtság
- hányinger
- ízületek és izmok fájdalma
- fejfájás
- bordaív alatti fájdalom
- bőrkiütés
- sárgaság a bőrön, szemfehérjén
Sárgaság már a késői stádiumban alakul ki, ennek oka a vörösvértestek lebomlásakor keletkező bilirubin lebontásának zavara. Továbbá krónikus májgyulladáskor a vizelet sötéten és a széklet világosan színeződik el - hívja fel a figyelmet a Hepatológiai Központ.
Májgyulladás: ezekre a vizsgálatokra lehet szükség
A hepatológus szakember a beteg részletes kórelőzményét, panaszait, tüneteit figyelembe véve alkotja meg a diagnózist. Fontos tényező a páciens életmódja valamint a felmerülő fertőzési lehetőségek feltárása. Ezen jellemzők feltérképezéséhez laborvizsgálatok szükségesek. A laborparaméterek közül kiemelt jelentőségűek a máj működését jelző paraméterek (pl. GOT, GGT, GPT, bilirubin) ismerete. A betegség további részleteinek felderítéséhez a széklet- illetve ultrahangvizsgálat nyújthat segítő kezet.
Májgyulladás kezelése
Az esetek nagy részében a betegség heveny formájánál a páciens gyógyulási ideje 3-6 hónap. Jellemzője továbbá, hogy a májsejtek a gyulladást követően elpusztulnak. Bár a máj a betegség alatt tartóan is károsodhat, a korai stádiumban elkezdett terápiával sokszor előfordul, hogy a gyógyulás teljes, azaz a máj teljes regenerációja következi be. Az akut májgyulladással diagnosztizált páciensek 10%-ánál a betegség tovább tart, ekkor krónikus megbetegedésről beszélhetünk. A májgyulladás kezelése általában kórházi körülmények között, a fertőző osztályon zajlik.
A terápiát elsősorban a kiváltó ok határozza meg, mely lehet:
- vírus - vírusölő gyógyszer alkalmazása
- mérgezés, alkohol, gyógyszerek – a toxikus anyag eltávolítása a megoldás
A kezeletlen, idült májgyulladás a májsejtek pusztulását okozza, mely hosszú távon májzsugorhoz (cirrhosis hepatis), rosszindulatú májdaganat kialakulásához vezet. Szerencse, hogy napjainkban léteznek olyan gyógyszerek melyek alkalmazása teljes gyógyulást hoz.
Olvasta már?
- Így jelzi a széklet a májbetegséget
- Kiütés, hajhullás, puffadás - ezek a májbetegség tünetei
- Remegés, reszketés: ilyen, amikor májbetegség okozza
- Áfonya: így használja májbetegség és gyulladások esetén
- Ezzel a 3 módszerrel kiderítheti, hogy beteg-e a mája
- 5 tünet, amivel jelez a máj, ha baj van
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!