Ha ilyen nőgyógyászati tünetei vannak, 5 hormont mindenképp ellenőriztessen!
Ne vegyük félvállról, ha menstruációs zavarral küzdünk, vagy régóta hullik a hajunk.
Nőgyógyászati hormonvizsgálat javasolt többek között gyermektervezésnél, ismeretlen eredetű meddőségnél, nőgyógyászati panaszok, indokolatlan hízás, fogyás esetén, fokozott hajhullásnál, nemi jellegek megváltozásánál, menopauza jelei esetén.
Nőgyógyászati hormonvizsgálat javasolt
- menstruációs zavar
- meddőség
- pattanásos bőr
- PCOS
- indokolatlan hízás, fogyás
- hosszan tartó hajhullás
- nemi jellegek megváltozása illetve annak elmaradása
- menopauza jelei esetén
Nőgyógyászati hormonok vizsgálata
1. Ösztradiol
Főleg a petefészekben és a méhlepényben termelődik. Elengedhetetlen a peteéréshez, terhességhez, fogamzáshoz, csontállomány megőrzéséhez az ösztradiol megfelelő szintje. Részt vesz a koleszterin szabályozásában és a másodlagos nem jellegek kialakulásában. Az ösztradiol termelés a menopauza idején szabálytalanná vállhat és, akár szünetelhet is.
2. LH (sárgatest serkentő hormon)
A sárgatest serkentő hormon az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik. A luteinizáló hormon idézi elő a peteérést, továbbá a petefészekben stimulálja a hormonok termelődését. Menstruációs zavarok, meddőség, menopauza fennállása esetén, valamint petefészek rendellenességek kivizsgálásában segít az LH szint ellenőrzése.
3. Prolaktin
Nőkben általában magasabb értékben található, mint a férfiaknál. Terhesség során a prolaktin szint, akár a 10-20 szorosára emelkedik, majd szoptatás időszaka alatt fokozatosan visszaáll a normál értékre. Segíti a tejelválasztást és a szülés után gátolja, hogy a nőknél beinduljon a nemi ciklus. A magas érték hátterében állhat például (csökkent pajzsmirigyműködés, vese, máj elégtelenség, stressz, fizikai munka, gyógyszerek) - írja a SpeedMedical.
4. FSH (follikulus - stimuláló hormon)
Az FSH a normál működéshez elengedhetetlen a nőknél és a férfiaknál egyaránt, de a szervezetben történő kiválasztási folyamat nagyon eltér a két nem esetében. A petefészektüsző érését és a petefészek hormon elválasztását serkenti. Általában az emelkedett FSH szintet meddőségi kivizsgálások során szokták kérni az orvosok. Emelkedett FSH oka lehet például (menopauza, petefészek fejlődési rendellenesség, Schmidt-szindróma, kemoterápia, sugárterápia hatása stb.)
5. Progeszteron
Legnagyobb szerepe, abban van, hogy felkészítse a női szervezetet a terhességre. A progeszteron megállítja az endometrium növekedését a megtermékenyítés során, illetve előkészíti a méhet a petesejt beágyazódására. A progeszteron vizsgálata segít feltárni a következő problémákat (meddőség oka, ovuláció idejének megállapítása, normál terhesség követése, méhen kívüli terhesség kimutatása).
Olvasta már?
- Pajzsmirigyrák: tünetei, kiváltó okai és kezelése
- Ilyen tünetekkel jár a pajzsmirigyrák
- Pajzsmirigyrák korai tünetei: fülfájással, rekedtséggel is jelezhet
- Csernobil és pajzsmirigyrák - hogy függ össze pontosan
- Pajzsmirigydaganat: ezek a kezelési lehetőségek, terápiák
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!