Visszahívtak mammográfia után! Lehet, hogy rákos vagyok?
Sokan megrémülnek, mikor visszahívják őket mammográfia után. Vajon jogos a félelmük?
A mammográfiás szűrővizsgálat az egyik legjobb módszer a kicsi, még nem tapintható elváltozások időben történő felismerésére. De mit jelent az, ha a vizsgálat után visszahívnak? Talán rákos vagyok?
A mammográfia célja, hogy az emlőben megtalálja, kimutassa azokat az apró elváltozásokat is, melyeket még nem lehet kitapintani. A kutatások szerint a mammográfia kellően érzékeny, különösen a tapintásos vizsgálattal kombinálva, ugyanakkor (természetesen) ez sem tökéletes. Szerencsére, minimális azonban az esély arra, hogy tévesen negatív vagy éppen tévesen pozitív legyen a szűrővizsgálati lelet. Azonban ezeket a lehetőségeket sem szabad kizárni. Nem árt tehát ezzel tisztában lenni, de a mammográfiás szűrővizsgálaton ezt el is mondják.
Visszahívtak, most mi lesz?
Akár meghívásos alapon, akár saját szervezetésben veszünk részt a mammográfiás szűrővizsgálaton, a kapott eredmény vagy negatív, vagy nem-negatív. Mindkét eredményről értesítést kapunk, nem-negatív eredmény esetén pedig ismételt vizsgálatokat javasolnak. A nem-negatív eredmény azonban nem jelent automatikusan pozitív eredményt! Ha tehát visszahívásra kerül sor, nem szabad pánikba esni.
Akkor se ijedjünk meg, ha a következő vizsgálat időpont viszonylag közel van. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy annyira „súlyos” az eset, hogy a további lépésekkel egyetlen percet sem szabad késlekedni. Sokkal inkább arról van szó, hogy a várakozási idő lerövidítésével a bizonytalansággal járó stresszt és félelmet igyekeznek csökkenteni.
Ha a mammográfia után a nem-negatív eredmény miatt visszahívnak, egyszerűen további vizsgálatokra van szükség - ez az esetek mintegy 10 százalékában fordulhat elő. A további, kiegészítő vizsgálatok célja, hogy pontosan kiderítsék, mi okozza az elváltozást.
Ultrahang és biopszia
A következő, az eredeti leletet pontosító vizsgálat lehet ultrahangos emlővizsgálat, biopszia (szövetmintavétel) vagy a kettő kombinációja is. A biopszia során általában egy vékony tűt vezetnek a felvételen talált csomóba, a kapott sejteket pedig mikroszkóp alatt vizsgálják, rendellenességeket keresve.
Még az sem jelenti, hogy mellrákunk van, ha biopsziára kerül sor! Ezt a vizsgálatot éppen azért végzik el, hogy a daganatos betegség rizikóját kizárhassák. A végső diagnózist csak a szövettani vizsgálatot követően mondják ki.
Engem is vissza fognak hívni?
A felmérések szerint 1000 mammográfiás vizsgálatból 900 negatív eredményt ad, vagyis kóros elváltozás nem ismerhető fel a mell szövetében. A többi esetben lehet szükség további vizsgálatokra, és ezek közül is csak 3-4 esetben lesz daganatos betegség a végső diagnózis.
Természetesen, van, akinél magasabb a daganatos betegségek, például az emlőrák rizikója. Sokkal jobban oda kell figyelnie magára például azoknak, akiknek a közvetlen családtagjainál, elsősorban az anyánál, nagymamánál vagy lánytestvérnél előfordult már mellrák.
Összegezve
- A mammográfia a kicsi, még nem tapintható elváltozások időben történő felismerésére szolgál.
- Visszahívás esetén további vizsgálatokra van szükség.
- A visszahívás nem jelenti automatikusan a mellrákot.
- A további vizsgálatok célja a pontos diagnózis felállítása.
- Az esetek csupán 3-4 százalékában lesz daganatos betegség a végső diagnózis.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mammográfia és emlőultrahang: tudja meg, mikor, melyik vizsgálatra van szükség