Ilyen laboreredmények utalhatnak vesebetegségre
A vese problémái gyakran nem okoznak tüneteket, ezért sokszor laborvizsgálat során derül fény a bajokra.
A hát alsó részén, a gerinc mindkét oldalán, a bordák alatt található a két, ökölnyi méretű, bab alakú vese. Fő feladatuk a vér tisztítása, megszabadítva azt a méreganyagoktól, salakanyagoktól és a felesleges víztől. Emellett a vesék egyensúlyban tartják az elektrolitok (pl. só és kálium) és ásványi anyagok szintjét a szervezetben, valamint olyan hormonokat termelnek, amelyek szabályozzák a vérnyomást, valamint elősegítik a vörösvértestek termelését és a csontok egészségét.
Amennyiben a vesék károsodnak és nem működnek megfelelően, a salakanyagok felhalmozódhatnak a vérben, ami komoly problémákhoz vezethet.
Krónikus vesebetegség esetén a szervek funkciója lassan, fokozatosan romlik, amely idővel veseelégtelenséghez, végstádiumú vesebetegséghez vezethet. Ez bár nem minden esetben alakul ki, ám kezelés nélkül az állapot gyakran súlyosbodik. Jelenleg nincs konkrét gyógymód a krónikus vesebetegségre, de megfelelő terápiával lassítható a vesekárosodás előrehaladása. Legsúlyosabb esetben dialízis, illetve veseátültetés szükséges.
Vesebetegség tünetei
Bár kezdetben tüneteket nem okoz, ám egy idő után az alábbi panaszok léphetnek fel:
- gyakori vizelés
- fáradtság, gyengeség, alacsony energiaszint
- étvágytalanság
- végtagok duzzanata
- légszomj
- habos vagy buborékos vizelet
- ödéma a szemeknél
- száraz, viszkető bőr
- koncentrálási nehézségek
- alvási problémák
- hányinger, hányás
- gyakori izomgörcsök.
- magas vérnyomás
- vérszegénység
Ezek a laborértékek jelezhetik azt, hogy baj van a veséivel
- Kreatinin: a kreatinin a vázizmok anyagcsereterméke, mely a veséken keresztül ürül ki. Emelkedett értéke a vesefunkciók romlására utalhat, mivel ez azt jelzi, hogy a vesék nem szűrik ki megfelelően a kreatinint a vérből.
- Karbamid: a karbamid a fehérje anyagcsere végterméke, melyet szintén a vesék távolítanak el. Emelkedett értéke vesekárosodásra utal.
- EGFR: ez az érték a vesék szűrőképességét becsüli meg. Alacsony értékek vesefunkciók csökkenését jelzik, és különösen fontos a krónikus vesebetegség stádiumának meghatározásában. Normál körülmények között >90 ml/p/1,73 m2 feletti az értéke.
- Vizeletben található fehérje
- Elektrolitok: az elektrolit szintek mérése (mint a nátrium, kálium, kalcium és foszfát) ugyancsak fontos lehet, mivel ezek egyensúlyának felborulása vesebetegségre utalhat.
- Szérum albumin: alacsony szérum albumin szint jelezheti a fehérje veszteséget és a vese-diszfunkciót.
- Hemoglobin, hematokrit: vesebetegeknél gyakran jelentkezik vérszegénység, mivel a vesék termelik az EPO nevű hormont, amely kulcsfontosságú a vörösvérsejtek képződéséhez.
- Kalcium és foszfor: a vesék felelősek a kalcium és foszfor egyensúly szabályozásáért. Magas foszfor és alacsony kalcium a vérben vesebetegség következménye lehet.
Ha fenti laborleletek közül több is eltér a normálistól, az vesebetegségre utalhat, és további szakorvosi vizsgálatok szükségesek a pontos diagnózis és kezelés meghatározásához.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nemcsak szív-és tüdőbetegség okozhatja azt, ha sokszor fáradt, és nehezen veszi a levegőt