Hasi fájdalom jobb oldalon: májgyulladás, fekély és a vakbél is okozhatja
Hogyan lehet letapogatni szerveinket, hogy biztosan tudjuk, honnan sugárzik a fájdalom? Cikkünkből kiderül!
A has mélyebb betapintása (fekvő állapotban)
Az ujjak tenyéri felszínével tapint az orvos, csak most mélyebben, és mindkét kézzel. A nyomást az ujjak hegyével irányítva. Ha a beteg obéz (kövér), vagy izomvédekezés észlelhető, nehezebb mélyen áttapintani a hasat.
Normál esetben a hasfal mozgása érezhető, érzékenyebb lehet a vakbél, a vastagbél feletti benyomás. Kóros esetben kidomborodások tapinthatóak a vakbél és vastagbél (szigmabél) felett, az orvos megfigyeli az érzékenységet, a pulzálást, és hogy az elváltozás követi-e a légzőmozgást.
Hasi szervek mélytapintása
Máj: az orvos bal kezét a beteg háta mögé helyezi (11-12. borda között), így a májat a hasfal felé "emeli". Megfelelő manőverekkel, pl. belégzés, kéz nyomása be- és felfelé lehet a májat kitapintani. Normál esetben a máj általában nem tapintható, ha mégis a széle tömör, sima és egyenletes. Kóros esetben viszont érzékeny, egyenetlen és csomók is észlelhetőek. Általában az epe sem tapintható, ha érzékeny, akkor epehólyag-gyulladás áll fenn, belégzés alatt mély tapintásra a beteg fájdalmat jelez.
Lép: a bal kéz hátulról emeli a bal bordaközi részt a hasfal felé. Hasonlóan az előzőekhez, normál helyzetben nem, kórosan azonban tapinthatóvá válik a lép.
Bal vese: a manipuláció lényege: a beteg mély belégzése mellett a bal csípő megemelése, jobb kézzel mélytapintás. Normálisan nem tapintható, kóros esetben a beteg fájdalmat jelez.
Jobb vese: (a többi hasi szerv más anatómiai viszonya miatt) hasonló manipulációval a jobb vese tapintható lehet, sima, tömött, kerek széllel, kóros esetben azonban érzékeny.
Aorta (főverőér): mélytapintással a has középvonalától kissé balra, más módszerrel pedig két kézzel a középvonal két oldalán, nyújtott ujjakkal. Normál esetben az aorta elöl pulzál, kórosan viszont oldalirányból.
Hasi reflexek kiváltása
A has mind a négy kvadránsát – lásd előző cikkben - vagy reflexkalapács végével, vagy a gégészetben használt nyelvlapoc élével megütögeti, ezeket az ütéseket nyílirányban végzi (köldöktől el és fel, ill. köldöktől el és le). Normál esetben a hasizom minden ütésre összehúzódik, és a köldök is elmozdul. Kóros esetben reflexhiány lehet, elhízottakon, vagy terhesség után csökkent a reflex.
Hasi fájdalom okai
Az orvosi gyakorlatban igen sokszor fordul elő, hogy a beteg "fáj a hasam!" felkiáltással fordul az orvoshoz, és esetleg maga sem tudja pontosan, hogy milyen, és hol észlelhető ez a fájdalom. Lássuk, hogy a négy hasi kvadránsban észlelt fájdalmakat mi minden okozhatja! (A jobb-bal a beteg szemszögéből értendő).
Jobb felső kvadráns fájdalma:
- Nyombélfekély
- Májgyulladás, májmegnagyobbodás
- Tüdőgyulladás (vigyázat! mellkasi szerv)
Bal felső kvadráns fájdalma:
- Léprepedés (ruptura)
- Gyomorfekély
- Aorta megrepedése (aneurizma)
- Vastagbél átlyukadása (perforáció)
- Tüdőgyulladás (ld. fentebb)
Jobb alsó kvadráns fájdalma:
- Vakbélgyulladás
- Méhkürtgyulladás, petefészek ciszta
- Megrepedt, méhen kívüli terhesség
- Vesekő, húgyúti kő
- Kizáródott sérv
- Crohn-betegség
- Vakbél perforáció
Bal alsó kvadráns fájdalma:
- Szigmabél gyulladás (diverticulitis)
- Méhkürtgyulladás, petefészek ciszta
- Megrepedt, méhen kívüli terhesség
- Vesekő, húgyúti kő
- Kizáródott sérv
- Crohn-betegség
- Colitis ulcerosa
Köldök körül fájdalom:
- Bélelzáródás
- Akut hasnyálmirigy-gyulladás
- Vakbélgyulladás korai fázisa
- Hasi erek trombózisa
- Aorta megrepedése (aneurizma)
A hasi fájdalom pontosításához a beteg is végrehajt néhány manővert, köhög, mély lélegzetet vesz, ugrik, járás közben figyeli a fájdalom változását.
(forrás: Mosby: Fizikális vizsgálati kézikönyv, Springer Hungarica, 1996.)
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!