Rejtőző gyulladás a szervezetben: ezért ellenőriztesse a CRP-szintet is vérvételkor
A szervezetben zajló gyulladásos folyamatok a CRP-szint ellenőrzésével kimutathatók.
Arról, hogy pontosan ez mit jelent, dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa beszélt részletesebben.
Valójában nem ez okozza a tüneteket, hanem az aktív gyulladásos folyamat, amelynek során a CRP is magas – a kiváltó októl függően. Krónikusan emelkedett C-reaktív protein mellett az alábbi panaszok jelentkezhetnek:
Önmagában nem diagnózis, de fontos adat annak megállapításához
A CRP (C-reaktív protein) egy olyan fehérje, amely a szervezetben zajló gyulladás esetén a májban termelődik, és segíti a fehérvérsejtek egy típusának működését. A fehérvérsejtekről tudjuk, hogy fontos szerepet játszanak a fertőzések leküzdésében, a kórokozók semlegesítésében.
Mennyi a normál CRP érték?
Az eredmények kiértékelésénél ugyan mindig a vizsgálatot végző laboratórium referenciaértékei az irányadók, de általánosságban elmondható, hogy
- 10mg/l érték alatt tekintjük a C-reaktív fehérje szintét normális tartományon belül,
- efelett – akár az 1000mg/l-t is elérheti – magas CRP értékről beszélünk.
Mit jelezhet a magas CRP érték?
Fertőzés esetén a CRP értéke pár óra leforgása alatt akár tízszeresére, vagy százszorosára is emelkedhet. Ez az érték a gyógyulás ütemével együtt fokozatosan le is csökken. Krónikus betegségek esetén azonban tartósan magas marad.
Mit jelent, ha magas a CPR?
Az emelkedett CRP értéknek több oka lehet:
- fertőzés
- autoimmun betegségek (például rheumatoid arthritisz)
- daganatos elváltozás.
Lényegében minden olyan folyamatnál előfordul, amikor az immunológiai folyamatokban résztvevő sejtek aktivizálódnak. Megfigyelték, hogy a magas CRP egyben a szívbetegségek kialakulásának fokozott kockázatát is jelzi.
Milyen tüneteket okoz a magas CPR?
- megmagyarázhatatlan kimerültség, erős fáradtságérzet
- hőemelkedés
- izomfájdalom, gyengeség és merevség
- fejfájás
- hányinger, emésztési zavarok
- álmatlanság
- akaratlan fogyás
Akut esetben, ha a kiváltó ok például egy bakteriális fertőzés, az érintetteknél intenzívebb panaszok jelentkezhetnek:
- magas láz
- magas pulzus
- verejtékezés, hidegrázás
- nehézlégzés
- szédülés
4 ok a CRP-érték ellenőzésére
A CRP szint emelkedése tehát arra utal, hogy a szervezetben valahol egy ilyen "küzdelem" zajlik, gyulladás jött létre. Dr. Kádár János hangsúlyozza, hogy a gyulladás helyéről önmagában a magas CRP érték semmit nem árul el, ezért a laboreredmény önmagában nem, csak a többi vizsgálati lelettel és a beteg panaszaival összevetve ad iránymutatást a diagnózishoz.
1. Vírus, vagy baktérium? Megelőzhető a felesleges antibiotikum szedés
Az őszi-téli időszakban gyakori megbetegedések kapcsán segítséget nyújthat a CRP szint ellenőrzése. Torokfájás esetén például nehéz eldönteni, hogy szükség van-e antibiotikumra, vagy sem. A felesleges gyógyszerszedés elkerülhető, ha ellenőriztetjük a CRP szintet.
Ha magas értéket kapunk, akkor feltehetőleg – amennyiben a beteg egyéb tünetei is erre utalnak - bakteriális fertőzéssel állunk szemben, melynek kezeléséhez antibiotikumra van szükség.
2. Segíthet meghatározni, hogy meddig szükséges gyógyszert szedni
A CRP szint azt is elárulja, hogy antibiotikum kúra esetén mikor lehet abbahagyni a gyógyszer szedését. A CRP szint ugyanis a gyulladás létrejöttét követően hat óra múlva megemelkedik, a gyulladás elmúltával pedig 24 óra után csökken.
Amennyiben ez bekövetkezik, az iránymutatást nyújthat a kezelőorvos számára a gyógyszeres kezelés befejezésére. Ez hasznos lehet például egy tüdőgyulladás esetén, amelynél a tünetek jellemzően hosszan, a gyulladás lezajlását követően is fennállnak.
3. Elhúzódó lázas állapot, hőemelkedés esetén
A láz legtöbbször valamilyen vírusos, vagy bakteriális fertőzés velejárója, de okozhatja autoimmun betegség, valamely szerv gyulladása, a hőszabályozás zavara, hormonbetegség, daganatos betegség, sőt még gyógyszerhatás is.
Mire a betegek immunológushoz kerülnek, többségük már túl van egy-két antibiotikum kúrán is, a láz azonban továbbra is fennáll – számolt be tapasztalatairól az Immunközpont főorvosa. A tartós láz mellé gyakran gyengeség, fáradtság, csökkent teljesítőképesség, fokozott verejtékezés és étvágytalanság is társul. Más vizsgálatokkal kiegészítve a CRP szint ellenőrzése elhúzódó lázas állapot esetén is fontos támpontot nyújthat a diagnózishoz.
4. Gyulladás, ízületi fájdalmak kapcsán
Ízületi fájdalom lehet a korral járó, a porcok kopásából eredő, de okozhatja autoimmun betegség, rheumatoid arthritisz (RA), másnéven sokízületi gyulladás is. A RA kezelésében nagyon fontos a korai diagnózis, mert így lehet megelőzni a betegség egyéb, ritkább megjelenési formáit és szövődményeit.
Fontos tehát az ízületi fájdalom okának felderítése, a CRP pedig ebben is segítséget nyújthat: az ízületi kopás ugyanis nem, az RA viszont megemeli az értékét a szervezetben.
Olvasta már?
- A vérkép sokmindent elárul. Olvasson tovább!
- Úgy fázik, hogy az ujjai is elfehéredtek? Ez a betegség okozhatja
- Mire figyelmeztetnek a fájó, duzzadt nyirokcsomók? - EgészségKalauz
- Ízületi gyulladás vagy porckopás? Így derítheti ki, mi okozhatja
- Ízületi gyulladás: ezekkel az ételekkel, otthoni módszerekkel
- Ezek Szabó Gyuri bácsi gyógynövényei ízületi gyulladás, porckopás ellen
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!