Prosztatarák: ilyen tünetekkel járhat, ha a tumor már növekszik
Az idejében felismert, lokalizált prosztatarák jó eséllyel gyógyítható.
A prosztatarák - más rákokhoz hasonlóan - nem egyik napról a másikra keletkezik. Évek telhetnek el addig, amíg odáig fejlődik, hogy panaszokat, tüneteket okoz.
Prosztatarák tünetei
A prosztatadaganat általában lassan növekszik, így az is előfordulhat, hogy éveken keresztül nem jelentkezik semmilyen tünet. A kellemetlen, esetleg fájdalmas tünetek gyakran csak akkor érezhetőek, ha a daganat akkorára növekszik, hogy nyomni, irritálni kezdi a húgycsövet vagy akár a húgyhólyagot. A legfontosabb tünet éppen ezért a vizeletürítési szokások megváltozása, például a nehézkes vizeletürítés, a gyakori vizelési inger (különösen éjjelente), a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés vagy fájdalom, a vizeletcsepegés vagy az inkontinencia, valamint annak az érzése, mintha nem tudnánk teljesen kiüríteni a húgyhólyagot.
Mivel a prosztatának nagy szerepe van az egészséges szexuális funkciókban is, a prosztata betegsége szexuális problémákat is okozhat, a merevedési zavaroktól a fájdalmas ejakuláción keresztül a libidó csökkenéséig (ez pedig az önbecsülésre, önértékelésre is kihathat, sőt párkapcsolati gondokhoz is vezethet).
A legtöbb daganatos betegségnek, így a prosztataráknak is lehet kísérő tünete a megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenés, a fáradékonyság, a vérszegénység is. A prosztatadaganat áttéteket is képezhet, erre utaló tünetek lehetnek a csontfájdalom, az állandó hát-, derék- vagy medencetájéki fájdalom is.
Prosztatarák vizsgálata
A prosztatarák korai, idejében történő felismerése érdekében ezért ajánlatos, hogy minden 40 évesnél idősebb férfi az ezen életkor felett egyébként is ajánlatos évenkénti általános, alapos orvosi kivizsgálás során kérje, hogy a prosztatáját is vizsgálják meg.
Egy egyszerű, kissé kellemetlen, de rövid és fájdalmatlan vizsgálattal (rektális digitális vizsgálat, a prosztata végbélen át történő vizsgálata) ugyanis a még tüneteket nem okozó prosztatarák is az esetek jelentős hányadában felismerhető, illetve minden, a prosztatarák gyanúját keltő elváltozás észrevehető és az ilyenkor szükséges szakorvosi kivizsgálás elvégeztethető. Előnyös, ha ezt a vizsgálatot már eleve urológussal végeztetjük, mivel nagyobb tapasztalata a vizsgálat hatásfokát növeli, és biztonságát fokozza.
Újabban elterjedőben van és világhírű szakintézetek, rákellenes szervezetek kifejezetten ajánlják, hogy a 40 évesnél idősebb férfiaknál a prosztatarák korai felderítése érdekében évenként határozzák meg a vérben a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét. Bár a PSA-szint emelkedése nem specifikus prosztatarákra, és szintje a prosztata egyéb betegségeiben is megemelkedhet, mégis igen érzékeny jelzője a prosztatarák esetleges jelenlétének.
A prosztataspecifikus antigén (PSA) vizsgálata és a rektális digitális vizsgálat a prosztatarák lehetséges jeleinek kimutatására szolgál. Ezek a tesztek azonban nem tudják biztosan megállapítani, hogy a prosztatarák valóban fennáll-e, vagy az esetleges eltéréseket más állapot okozza, ezért ha e tesztek valamelyikének eredménye kóros, egyéb vizsgálatokra is szükség van.
A prosztatarák főbb tünetei
A prosztata (dülmirigy) egy mirigyes szerv a férfiakban; feladata, hogy tápanyagban gazdag váladékot termel a hímivarsejtek számára. A szelídgesztenye alakú és nagyságú prosztata a húgyhólyag alatt és a végbél előtt, a hímvessző gyökénél helyezkedik el.
A prosztatarák lassan növekszik, a korai időszakban (évekig) rendszerint nem okoz tüneteket, ezért nehéz időben felismerni. Néhány típus agresszíven terjed, ami súlyos megbetegedéshez, halálhoz vezethet.
A prosztatarák növekedése során ezek a tünetek jelenhetnek meg:
- gyakori vizelés, különösen éjjel;
- hirtelen jelentkező vizelési inger;
- nehezen induló vizelés;
- vizelet-visszatartási nehézség;
- gyenge, vagy vizelés közben időnként megszakadó vizeletsugár;
- fájdalmas, égető érzés vizelés közben;
- vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban.
Az előrehaladott, áttétekkel járó prosztatarák esetén jelentkezhet:
- deréktáji fájdalom,
- merevség, fájdalom a csípőben vagy a comb felső részében.
A kor előrehaladtával gyulladás vagy jóindulatú megnagyobbodás miatt is megnövekedhet a prosztata, panaszok esetén fontos a kivizsgálás a prosztatarák és a jóindulatú elváltozás elkülönítése érdekében!
A szűrővizsgálatok célja, hogy a betegségeket - így a prosztata daganatokat is -, korai szakaszban, még a tünetek megjelenése előtt felfedezzék. Prosztataszűrés esetén az 50-es éveikben járó férfiaknak fontos, hogy megbeszéljék a kezelőorvosukkal a prosztataszűrés előnyeit és hátrányait. Amennyiben családjában előfordult prosztatarák, már 45-50 éves kor előtt ajánlott a rendszeres szűrés.
Olvasta már?
- Prosztatarák: ezért vegye komolyan az urológus tanácsait!
- Prosztatadaganat - ezeket tanácsolja az urológus
- Kevésbé férfias a terméketlen férfi? Talán ezért nem akar vizsgálatokra menni
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!