Lábfájdalom: porckopás miatt fáj, vagy gyulladás okozza?
Sokak visszatérő problémája a lábfájdalom, ami akár mozgásképtelenséget is okozhat.
Amennyiben a panasz pár napon belül nem javul, úgy érdemes utánajárni, mi okozhatja a gondot. Ennek kiderítésére szolgál az ízületi ultrahang, melyről dr. Szabó Andrea, az Ultrahang Központ radiológus főorvosa beszélt.
A lábfájdalom okai
A lábfájdalomnak számtalan oka lehet, és súlyosságukat illetően is igen széles skálán mozognak. Az esetek többségében csupán megerőltetés, illetve kisebb izomhúzódás áll a hátterében, ám ha rövid időn belül nem mutat javuló tendenciát, úgy célszerű utánajárni, mi is okozza a problémát, hiszen úgy mielőbb megkezdődhet a kezelés és így a gyógyulás is. Hogy mégis melyek a leggyakoribb okok, amik a kellemetlen panasz mögött állhatnak?
Baker ciszta
A Baker ciszta a térdhajlatban lévő folyadékkal teli elváltozás, melyet az ízületi folyadék túltermelődése okoz. A fájdalmat az generálja, hogy a növekvő ciszta nyomja a környező ereket és idegeket, ami kellemetlen panaszokat okoz. Ilyenkor a térhajlatban lévő ízületi tok kiboltosul, és ahogy megtelik folyadékkal, egy szelep segítségével lezáródik, ami ezt a folyadékot beengedi, ám távozását már megakadályozza. A Baker ciszta általában nem önálló kórkép, hanem ízületi gyulladás, vagy porckopás áll a hátterében.
Porckopás
Idősebb korban igen gyakori probléma a porckopás, ami leginkább a csípőnél és a térdnél alakul ki. Ekkor a normális porcképződés egyensúlya felborul és a porclebontás irányába billen el, így az ízületeken borító porcréteg fokozatosan elvékonyodik. Mindeközben az ízületi folyadék mennyisége is csökken, így mivel nincs meg a megfelelő kenőanyag, gyulladás keletkezik.
Gyulladások
Gyulladások számtalan ok miatt keletkezhetnek, ám közös jellemzőjük, hogy az adott ízület környéki duzzanattal, vörösséggel, melegséggel és fájdalommal jár. A gyulladás érinthet egy, de akár több ízületet is-ez utóbbinak legsúlyosabb formája a rheumatoid artritis. A probléma gyakran az adott terület mozgásának beszűkülésével is jár. Hátterében leggyakrabban fertőzés, sérülés, illetve anyagcserezavar áll.
Vénás keringési rendellenesség, trombózis
Sokan egyből ízületi problémát sejtenek a lábfájdalmuk hátterében, ám előfordulhat, hogy vénás keringési rendellenesség, visszértágulatok okozzák a panaszt. Ekkor a vénák abnormálisan kitágulnak, így a folyadék visszaáramlása nehézségekbe ütközik. Emiatt a végtag megdagad, ödémássá válik, ami fájdalmat okozhat. A vénás pangás legnagyobb veszélye a mélyvénás trombózis, amikor a keletkezett vérrögök leszakadhatnak, és a véráramba kerülve életveszélyes tüdőembóliát okozhatnak.
Ultrahanggal kideríthető, mi okozza a fájdalmat
Dr. Szabó Andrea, az Ultrahang Központ radiológus főorvosa szerint a lábfájdalom okának diagnosztizálásához nagy segítséget nyújt az ultrahang, mellyel könnyen elkülöníthetőek a sérülésből adódó, a kopásos, illetve a gyulladásos problémák. Ultrahanggal ugyanis pontos képet kaphatunk az ízületek, szalagok, íntapadások, nyáktömlők állapotáról, valamint Doppler ultrahanggal a vénás keringési rendszer működése követhető nyomon. A vizsgálat nagy előnye, hogy nem jár fájdalommal és sugárterheléssel, ráadásul az ízületek mozgás közben is megfigyelhetőek.
Ez is érdekelheti:
- Így vethet véget a kínzó térdfájásnak
- Fájdalmas ízületek: ezt a laborértéket jó, ha ellenőrizteti
- Ízületi gyulladás: ezekkel az ételekkel enyhítheti
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!