Nem veszi komolyan a panaszait az orvos? Erről jó, ha tud!
Nagyon sok lelkiismeretes, kedves orvos dolgozik, de sajnos az orvosi "alulkezelésre" is akad példa. Sokaknak van rossz tapasztalata az orvosi rendelőkben.
A New York Times oldalán jelent meg egy cikk, amelyben a Portlandben élő Christina éveken keresztül azt érezte, hogy az orvosok nem figyelnek rá. Többször is azt mondták neki, hogy az egészségügyi problémái mögött a plusz kilói állnak. Az egyik eset hetekkel azután történt, hogy a nő leesett a kerékpárjáról.
"A könyököm még mindig fájt. Elmentem a háziorvoshoz, aki csak legyintett, és azt mondta, hogy túlsúlyos vagy, ami megterheli az ízületeidet" - mondta a 39 éves Christina, aki nem hagyta annyiban, és bement a sürgősségire. A röntgenből kiderült, hogy Christina karja eltörött, ez okozta a fájdalmat.
Sokakat érinthet a probléma
Nem csak Christina érezte úgy, hogy nem veszik komolyan panaszait az orvosok. Az utóbbi időben mind az orvosi közösség, mind pedig a közvélemény sokat foglalkozott a jelenséggel, amit orvosi gázlángozásnak neveznek. Egyes tanulmányokból az derült ki, hogy a nőket nagyobb valószínűséggel diagnosztizálják tévesen bizonyos betegségekkel - például szívbetegséggel és autoimmun betegségekkel -, mint a férfiakat, és gyakran tovább várnak a diagnózisra.
A jelenség itthon is ismert. Ezzel kapcsolatban az alábbi videó kering a TikTokon
Mi a gázlángozás effektus?
A gázlángozás a pszichológiai, érzelmi manipuláció egy formája, mely során az elkövető eléri, hogy a másik megkérdőjelezze, hogy képes elkülöníteni a valóságot a hamistól, a jót a rossztól, ezáltal saját ítélőképességét, emlékezetét is olykor kérdőre vonva.
A gázlángozás (gaslighting) pszichológiai kifejezése a Gázláng (Gaslight) című, 1944-ben készült filmből ered. A történetben a házaspár férfi tagja megpróbálja manipulálni a feleségét, hogy megszerezze a vagyonát. A filmben a házaspár új házba költözik, ahol a feleség furcsa dolgokat tapasztal: hangokat hall. Közben a gázlámpák fénye időnként csak úgy magától elhalványul (innen ered a film címe, a Gázláng (Gaslight) is).
A férj látszólag együttérez, de valójában megpróbálja elhitetni a feleségével, hogy mindez csak az ő képzeletének szüleménye. A férj a viselkedésével eléri, hogy a feleség kételkedni kezdjen a saját józan eszében.
Melyek az orvosi gázlángozás jelei?
A gázlángozás lehet finom, és nem mindig könnyű észrevenni. Orvosi ellátás igénybevételekor a szakértők azt javasolják, hogy az alábbiak lehetnek az árulkodó jelek:
- Az orvos, asszisztens, ápoló folyamatosan félbeszakítja, és nem hagyja, hogy kifejtse a mondandóját.
- A orvos, egészségügyi személyzet lekicsinyli a tüneteit, például megkérdőjelezi, hogy fájdalmai vannak-e.
- Az orvos nem rendel el kulcsfontosságú képalkotó vagy laboratóriumi vizsgálatokat a diagnózis kizárása vagy megerősítése érdekében.
- Úgy érzi, hogy az orvos, asszisztens, ápoló udvariatlan, lekezelő.
- Tüneteiért az orvos valamilyen mentális betegséget okol, de nem vizsgálja meg, hogy tényleg van-e ilyen betegsége.
"Mindig azt mondom a betegeimnek, hogy ők maguk a testük szakértői. Együtt kell dolgozzunk azon, hogy kitaláljuk, mi történik épp, és mit tehetünk ellene. Ennek valóban közös döntéshozatalnak kell lennie." - mondta Dr. Nicole Mitchell, a Dél-kaliforniai Egyetem Keck School of Medicine szülészeti és nőgyógyászati osztályának sokszínűséggel, egyenlőséggel és befogadással foglalkozó igazgatója.
Orvosi gázlángozás: mit lehet ellene tenni?
- Vezessen naplót a tüneteiről, pontos nyilvántartást az összes laboreredményről, képalkotó eljárásról, gyógyszerről és a családi kórtörténetről.
- Tegyen fel a kérdéseket. Készítsen egy listát azokról a kérdésekről, amelyeket még a találkozó előtt szeretne feltenni, és készüljön fel arra, hogy újabb kérdéseket tegyen fel, ha valami nem világos.
- Hozzon magával egy megbízható barátot, családtagot.
- Koncentráljon a legsürgetőbb problémájára. Az orvosok gyakran leterheltek, kevés az idejük. Egy 2021-ben közzétett tanulmány szerint az átlagos alapellátási vizsgálat mindössze 18 percig tart.
Olvasta már?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!