Mitől alakul ki az epekő?
Az egészségtelen életmódhoz, a helytelen táplálkozáshoz és a mozgáshiányhoz épp úgy köthető az epekő kialakulása, mint a hormonegyensúly felborulásához, vagy bizonyos baktériumok felhalomzódásához.
A legtöbb epekő az epehólyagban keletkezik, nagyon ritkán az epevezetékben. Amennyiben valamilyen zavar van az epe elfolyásánál, felgyülemlik a folyadék vagy nem kiegyensúlyozott az összetevők aránya, akkor kristályok képződhetnek, melyek kövekké fejlődhetnek.
Az epekő tehát szilárd lerakódás, amely az epehólyagban képződik, amikor az epe bizonyos anyagai, például a koleszterin vagy a bilirubin túltelítetté válnak és kristályosodnak. Az epekő kialakulásának főbb okai a következők:
Főbb okok
- Túlzott koleszterin az epében: ha az epe több koleszterint tartalmaz, mint amennyit az epesók fel tudnak oldani, kristályok képződnek, amelyek később epekővé alakulnak.
- Bilirubinfelesleg: a vörösvérsejtek lebontásából származó bilirubin feleslege szintén hozzájárulhat a kövek kialakulásához, különösen májbetegségek vagy vérképzési zavarok esetén.
- Nem megfelelő epehólyag-ürítés: ha az epehólyag nem ürül rendszeresen, az epe koncentrálódik és hozzájárul a kőképződéshez.
Három típusú epekövet különböztetünk meg
- Koleszterin epekő: az epekövek kb. 80 százaléka ebbe a típusba tartozik. Akkor keletkeznek, ha a májban termelt epefolyadék túl sok koleszterint tartalmaz. Ha ezenfelül még az epehólyag működésében is zavar áll fenn, akkor abban koleszterinkristályok keletkeznek, melyek hónapok vagy évek múltán nagyobb kövekké fejlődhetnek. A túlsúly, a kevés testmozgás, az egészségtelen étkezés, az antibiotikumok, illetve a női nemi hormonok szedése pedig előnyösen hathatnak az epekövek képződésére.
- Fekete pigmentkövek: akkor keletkeznek, ha túl sok az epefesték, másnéven a bilirubin a szervezetünkben. A bilirubin a vörösvértestek lebontása során képződnek.
- Barna pigmentkövek: az epevezetékben keletkeznek abban az esetben, ha ott felhalmozódnak a baktériumok. Utóbbiak a belekből származnak, melyek endoszkópos beavatkozások következtében juthatnak be az epevezetékbe.
Kockázati tényezők
Az epekő kockázatát növeli a helytelen étrend, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a gyors súlycsökkenés, valamint a hormonális változások (például terhesség vagy fogamzásgátlók használata).
Tünetek és kezelés
Az epekő gyakran tünetmentes, de ha elzáródást okoz az epevezetékben, súlyos fájdalmat, hányingert és emésztési problémákat okozhat. A kezelés lehet diéta, gyógyszeres kezelés vagy műtét, súlyos esetben az epehólyag eltávolítása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Epekő: oka, kialakulása, tünete és kezelési lehetőségei
Források: