Mitől alacsony a vérnyomás?
Az alacsony vérnyomás (hipotenzió) egy olyan állapot, amelyben a vérnyomás mértéke a normálisnál alacsonyabb, gyakran 90/60 Hgmm alatt.
Bár természetesen van egyfajta útmutató – vérnyomásnál a 120/80 Hgmm tekinthető általában normálisnak, pulzusnál a 60 és a 80 közé eső percenként mért érték – a normális értékek ettől egyénenként eltérőek lehetnek. A kardiológiai kezelések célja többek közt épp az, hogy személyre szabottan megállapítható és beállítható legyen az optimális érték.
Így mérjük helyesen a vérnyomást
A vérnyomást két számmal jellemzik: például 128/83 Hgmm. Az első szám – a szisztolés érték – az a nyomás, amely a szív összehúzódásakor mérhető az erekben, értéke mindig nagyobb a második számnál. A második szám – a diasztolés érték – a szív elernyedésekor mért nyomást mutatja. A vérnyomásmérő készüléken látható harmadik szám a pulzusszámot jelöli.
A vérnyomás mérése a szív bal kamrájával egy magasságban történik, mértékegysége a higanymilliméter (Hgmm). A megbízható vérnyomásmérés fontos előfeltétele a nyugalmi helyzet. A mérést legalább ötperces pihenést követően kell megkezdeni.
Összesen három mérést kell végezni néhány perces különbséggel, majd ezek átlagát kell számolni. Akkor pontos a mérés, ha a mérések értéke nem mutat 4-6 Hgmm-nél nagyobb különbséget. Az ülő beteg karja legyen enyhén behajlítva, asztalra vagy a szék karfájára helyezve. A vérnyomásmérő ún. mandzsettáját a ruhátlan felkarra úgy kell felhelyezni, hogy annak alsó széle a könyökhajlat felett 2,5 cm-re legyen. Az átlagosnál vastagabb körfogatú kar esetén nagyobb nyomásra van szükség az artéria összenyomásához, ezért ekkor a valóságosnál magasabb vérnyomást mutat a készülék.
Ezek az alacsony vérnyomás legjellemzőbb okai
- Dehidratáció: a folyadékhiány csökkentheti a vér mennyiségét, így alacsony vérnyomáshoz vezethet.
- Szívproblémák: egyes szívbetegségek, például a bradikardia (lassú szívverés) vagy a szívgyengeség csökkenthetik a vér pumpálási hatékonyságát.
- Endokrin problémák: a mellékvesék elégtelen működése (Addison-kór) vagy pajzsmirigy-alulműködés szintén hozzájárulhat a vérnyomás csökkenéséhez.
- Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek, például vízhajtók, béta-blokkolók, antidepresszánsok és altatók mellékhatásként csökkenthetik a vérnyomást.
- Életmód és táplálkozás: a hiányos táplálkozás vagy a B12- és folsavhiány befolyásolhatja a vérnyomást, mivel ezek szükségesek a megfelelő vérképzéshez.
Ilyen tünetekre figyeljen oda!
Az alacsony vérnyomás tünetei közé tartozhat a szédülés, homályos látás, fáradtság és ájulás. THa az állapot tartós, az rontja a szervek vérellátását, ami súlyos esetben szervkárosodáshoz vezethet.
Az alacsony vérnyomás kezelése
A kezelési módszer az alacsony vérnyomás okától függ. Általában az életmódbeli változtatások, például a folyadékbevitel növelése, a megfelelő sóbevitel kontrollálása és a fizikai aktivitás segíthet. Súlyos esetekben gyógyszeres kezelésre lehet szükség.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit jelent, ha a pulzus magas, de a vérnyomás alacsony? A kardiológus elmondja
Források