Ezeket látta már?

Miért nem tudok fogyni? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el

miért nem tudok fogyni vizsgálat

Nemcsak a lustaság és a helytelen életmód okozhatja a plusz kilókat, hanem bizonyos hormonzavarok is.

Már kopogtat a bikiniszezon, így igen sokan még inkább rákapcsolnak a testmozgásra és az egészséges táplálkozásra. Igen ám, de mi van akkor, ha mindent megteszünk, mégsem mutat kevesebbet a mérleg?

Hormonzavar is állhat a háttérben

Nagyon gyakori az, hogy a fogyás útjában valamilyen hormonzavar áll. Ilyenkor bármit teszünk, alig látunk változást. A hormonok bizony számos dolgot befolyásolnak a testünk működésében, és ez alól az anyagcsere, a testsúly alakulása sem kivétel. Íme, milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni, hogy kiderüljön, hogy az endokrin rendszer problémája áll-e a karcsú alak útjában!

TSH

Ez az egyik legfontosabb ellenőrizendő érték, amikor valaki túlsúllyal küzd és nem tud lefogyni. A TSH ugyanis a pajzsmirigy működéséről ad információt: amennyiben magas a szintje, az a szerv alulműködését jelzi, ami az anyagcsere lassulásával járó állapot. Ilyenkor az emésztés, a zsírégetés visszafogott üzemmódban működik, így a kilók csak úgy rakódnak ránk, ám le már nem olvadnak egyszerűen. Ekkor egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például menstruációs problémák, meddőség, hajhullás, fáradékonyság és alacsony vérnyomás. Szerencsére az állapot gyógyszeresen, a hiányzó hormonok pótlásával eredményesen kezelhető, mellyel a testsúly is normalizálódhat.

Kortizol

A mellékvesék által termelt kortizol a szervezet elsődleges stresszhormonja, mely növeli a vércukorszintet és fokozza az agy glükózfelhasználását. A kortizol túltermelése azonban hozzájárulhat a hasi zsír felhalmozódásához, mivel lassítja az anyagcserét, ráadásul mellette az izmok leépüléséhez is vezethet. A kortizol magas szintje bár általában tartós stresszre utal, ám Cushing-kór/Cushing-szindróma is állhat a hátterében, melyek jellegzetessége a hasi elhízás, a magas vérnyomás, a striák és a zsíros, aknés bőr.

Inzulin, vércukor

Ha túlsúlyos és nem tud fogyni, nagyon fontos, hogy gondoljon inzulinrezisztenciára és 2-es típusú cukorbetegségre is, ugyanis az elhízás mindkét állapotnak lehet az okozója és a következménye is.

A hasnyálmirigy által termelt inzulin segít a glükóz sejtekbe juttatásában, így megakadályozza azt, hogy a vércukor szintje túl magasra emelkedjen. Előfordulhat azonban az, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra (inzulinrezisztencia, IR), ami miatt a hasnyálmirigy kompenzálásként még keményebben dolgozik, hogy elegendő inzulint szabadítson fel a vércukorszint stabilizálásához. Idővel azonban a hasnyálmirigy kifárad és kialakul az IR. Ha több inzulin és cukor van jelen a vérben, azt jelzi a szervezetnek, hogy tárolja a felesleges cukrot. Amikor a máj és az izmok megteltek, a felesleges energia zsírként raktározódik el, ami idővel hozzájárul a súlygyarapodáshoz.

A két állapot vizsgálatában nagy szerepe van az OGTT-nek (orális glükóztolerancia teszt), melynek során ellenőrzik és éhomi és a glükóz fogyasztása utáni inzulin és vércukor értékeket.

Ösztrogén

A női nemi hormonként ismert ösztrogénnek bizony igen nagy szerepe van a súlygyarapodásban, nem csoda, hogy ösztrogéndominancia esetén nagyon gyakori panasznak számít a túlsúly. Az ösztrogén ugyanis elősegíti a zsír raktározását, ráadásul maga a zsírszövet is termelhet ösztrogént. Ám érdekesség, hogy nem csak a magas, de a túl alacsony szintje is plusz kilókhoz vezethet, ám ez utóbbi esetben inkább a hasi elhízás a jellemzőbb.

Mit lehet tenni a fogyás érdekében?

Először is nagyon fontos a megfelelő életmód követése, mely rendszeres testmozgást és megfelelő, egészséges, rostban gazdag táplálkozást jelent. Emellett fontos az alap betegség diagnosztizálása és kezelése is (ha van). Hormonzavar esetén a legtöbbször a gyógyszeres terápia eredményes, ám olykor műtéti beavatkozásra van szükség (főleg akkor, ha a hormonzavart daganat okozza).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan lehetséges pajzsmirigy - alulműködéssel fogyni?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fogyás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához