Ezeket látta már?

Méhtükrözés - ezekben az esetekben segítheti a diagnózist

méhtükrözés mikor kell menstruáció meddőség

Sajnos gyakran kimarad a vizsgálatok során, pedig sok mindenre fény derülhet általa.

A méhtükrözés - vagyis a hysteroscopia - egy minimálisan invazív nőgyógyászati eljárás, amely lehetővé teszi a méh üregének alapos vizsgálatát, az ott lévő elváltozások diagnosztizálását, illetve kezelését. A beavatkozást egy igen vékony, keskeny, világító eszközzel végzik, amelyet a méhnyakon keresztül vezetnek fel a méh üregébe.

Hogy történik a méhtükrözés?

A méhtükrözést helyi érzéstelenítéssel, regionális (például epidurális) érzéstelenítéssel vagy altatásban végzik, a beavatkozás céljától és a páciens állapotától függően. Az orvos a keskeny, kamerával ellátott csövet a méhnyakon keresztül a méh üregébe vezeti, majd a vizsgált területet egy monitorra vetíti - ezáltal megtekinthető a méh belső része, méghozzá valós időben. Magát a méhet az eljáráshoz némileg felfújják (fiziológiás sóoldattal, szén-dioxid gázzal)ma vizsgálat könnyebbé tételéhez. Az orvos a beavatkozás során nemcsak szemügyre veszi az adott területet, de szükség esetén az oda nem illő képleteket (pl. polipok) el is távolítja.

Korábban ezt a beavatkozást kizárólag altatásban végezték, azonban ma már a jóval apróbb eszközöknek hála akár érzéstelenítés nélkül is lebonyolítható a méhtükrözés.

Milyen esetekben lehet rá szükség?

Menstruációs zavarok

A méhtükrözést leggyakrabban menstruációs rendellenességek esetén javasolja az orvos. Ez az eljárás azonban nem csupán a túlzottan erős menstruációs vérzés okainak felderítésére szolgálhat, hanem a rendellenes közti vérzések, a menstruáció elmaradása, valamint a szokatlanul hosszú vagy rövid ciklusok mögöttes tényezőinek feltárásában is segíthet.

Meddőség, vetélés

Ha valaki hosszú ideje próbál teherbe esni, akkor az anatómiai rendellenességek és az oda nem illő képletek kizárása érdekében is szokta javasolni a méhtükrözést orvos. Akár mióma, akár polip, akár összenövések vannak jelen, ezek nemcsak meddőséget, de vetélést is okozhatnak, ezért ilyen esetekben érdemes a méh belsejét alaposabban megvizsgálni, így észrevehetők olyan eltérések, melyet például az ultrahang nem mutat.

Klimax utáni vérzés

A klimax utáni vérzés (posztmenopauzális vérzés) különös figyelmet igénylő panasz, mivel számos komoly egészségügyi probléma állhat mögötte: például méhnyálkahártya rák, polipok, fibroidok, illetve endometrium hiperplázia is. Mivel rákot, rákmegelőző állapotot is jelezhet, ezért mindenképp alapos kivizsgálás indokolt ekkor!

Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalmak

Az ismeretlen eredetű kismedencei fájdalmak diagnosztizálása és kezelése gyakran kihívást jelent mind a páciensek, mind az orvosok számára. Ilyen esetekben a méhtükrözés hasznos eszköz lehet, mivel lehetővé teszi a méhüreg közvetlen vizsgálatát és az olyan rendellenességek azonosítását, mint a méhüregi septumok (méhsövény), polipok, hegesedések, gyulladások, daganatok - ez mind okozhatnak kismedencei fájdalmakat.

A méhtükrözés lehetséges szövődményei

  • fertőzés
  • vérzés
  • méh sérülése
  • méhperforáció

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nőgyógyászati daganatok - ez a 3 tünet jelzi a leggyakrabban

Nőgyógyászati daganatok - ez a 3 tünet jelzi a leggyakrabban

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nőgyógyászat

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához