Még akkor is fázik, amikor másnak melege van? Ilyen, amikor a pajzsmirigy okozza
Ha állandóan fázunk, az komolyabb problémát is jelezhet!
Folyton fázik? Pajzsmirigyzavar is állhat mögötte
A pajzsmirigy működésének zavarára, pontosabban alul működésére utaló jel lehet, ha állandóan fázunk. A pajzsmirigy által termelt hormonok rendkívül fontosak, többek között az anyagcserénket is irányítják, és ha a pajzsmirigy nem termel eleget ezekből, akkor a szervezetünk sokkal nehezebben szabályozza a test hőmérsékletünket. Ezért érzékenyebbek lehetünk a hidegre. A pajzsmirigy betegségekre utaló egyéb tünetek lehetnek a hajhullás, a bőrszárazság vagy az állandó fáradékonyság.
Vitaminhiánytól is fázhat
Annak is tünete lehet a folytonos fázás, ha nem jut elegendő bizonyos tápanyagokból a szervezetünkbe – az egyik ilyen a vas. A vas nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a vörösvérsejtek képesek legyenek az oxigént a rendeltetési helyéhez szállítani. Ha vashiányunk van, akkor a vörösvérsejtek nem tudják ellátni a feladatukat, ennek pedig az egyik következménye, hogy állandóan fázunk. A vashiány más tünetei a fokozott fáradékonyság, a szédülés, a sápadtság, a hajhullás, a köröm töredezettsége, illetve az ingerlékenység és a koncentrációs zavarok.
Szintén a hidegre való fokozott érzékenységgel járhat együtt a B12-vitamin hiánya, ez ugyanis a vörösvérsejtek számának csökkenését okozhatja. B12-vitamint az állati eredetű élelmiszerekben találunk, így ha valaki nem fogyaszt ilyeneket, érdemes pótolnia ezt a vitamint. Ugyanakkor, felszívódási zavar is állhat a hiánybetegségek hátterében, ezért ha annak ellenére fázunk állandóan, hogy kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozunk, mindenképpen javasolt kivizsgáltatni magunkat.
Keringési zavar és a fázás
Van, amikor csak a kezünk, illetve a lábunk hideg folyton (ám egyébként kellemesen érezzük magunkat), ez a legtöbbször valamilyen keringési zavarra utal: a vér valamiért nem jut el a végtagokba. Ennek hátterében állhat például érszűkület, de az úgynevezett Raynaud-szindróma is.
Alváshiány miatt is fázhatunk
Az alváshiánynak sok súlyos következménye lehet, azt általában nem soroljuk közéjük, hogy folyton fázunk, pedig a fáradtság is az oka lehet. Ha túl keveset alszunk, akkor a szervezetünk nem képes elég hatékonyan szabályozni a test hőmérsékletet, de az alváshiány a stresszre adott válaszreakcióinkat, a vérkeringést és az anyagcserét is befolyásolja, ezek pedig szintén növelhetik a hidegre való érzékenységünket.
Ha állandóan fázik, cukorbetegség is állhat mögötte
A cukorbetegség velejárója is lehet az, hogy állandóan fázunk: a nem kezelt diabétesz folyamatosan roncsolhatja az idegeket, mely nemcsak a láb vagy a kéz zsibbadásával, bizsergésével vagy éppen érzéketlenségével járhat együtt, hanem azzal is, hogy a hőszabályozás, illetve a hőérzékelés sem működik megfelelően. Természetesen, a cukorbetegségnek más – valamivel feltűnőbb – tünetei is vannak, például az állandó szomjúság, a gyakori vizelési inger, a fáradékonyság.
Az alacsony testsúly miatt is fázhat
A vékonyabb emberek általában fázósabbak, de ha túlságosan is érzékenyek vagyunk a hidegre, az arra is utalhat, hogy nagyon is alacsony a testsúlyunk. A vékonyabbaknak nincs annyi "szigetelő" hatású zsírszövete és lassabb lehet az anyagcseréje is, ezek pedig a hőháztartásra is hatással vannak.
Olvasta már?
- Így okozhat a hormonzavar puffadást
- Ebből tudhatja, hogy a gyerekének pajzsmirigyzavara van
- Eleget alszik, mégis állandóan fáradt? Ezek a betegségek okozhatják
- Ebből tudhatja, hogy túlműködik a pajzsmirigye
- 6+1 hétköznapi tünet, ami pajzsmirigy-túlműködést jelez
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!