Ezeket látta már?

Korábban hal meg, aki egész nap ül

2017.09.20. Módosítva: 2017.09.20.
ulomunka_0

Akár évekkel is megrövidítheti az életünket, ha ülünk. Mi lehet ennek az oka?

Ha bármilyen szakembert megkérdezünk, mit tehetnénk azért, hogy megőrizzük az egészségünket, a tanácsok között biztosan ott találjuk a rendszeres mozgást, sportolást. A mozgás bizonyítottan javítja a fizikai erőnlétet, a hajlékonyságot és az egyensúlyérzéket, jó hatással van a belső szerveinkre, segít a túlsúly elleni küzdelemben, emellett pedig a lelki jólétünkhöz is hozzájárul, többek között például azért, mert önbizalmat ad és növeli az önbecsülésünket is.

Ennek ellenére mégis ülve töltjük a napjaink legnagyobb részét: a munkába menet az autóban vagy a buszon, az irodában a számítógép előtt, otthon pedig a kanapén tévézve vagy olvasgatva. A kutatások szerint azonban az ülő életmód jelentős mértékben növeli a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, és az egész napos ücsörgés akár meg is rövidítheti az életünket.

Hasi zsírpárnák

Többek között például azért, mert az ülő életmód általában együtt jár a felesleges kilók felhalmozódásával, főként az alma típusú elhízással, vagyis azzal, hogy a felesleg a has és a derék területén rakódik le. A hasi elhízást olyan betegségekkel hozták összefüggésbe, mint a magas vérnyomás, a diabétesz és a magas koleszterinszint. Azt ráadásul még veszélyesebbnek is tartják, ha valaki "pocakos", mint ha egyenletesen van elosztva a testén a felesleg.

Az ülés a vérkeringésünknek sem tesz jót, így a szívünkhöz sem jut elegendő oxigén és tápanyag. Ennek az egyik következménye, hogy jóval nagyobb lesz az esélyünk a szív- és érrendszeri betegségekre – ezek pedig világszerte az egyik vezető haláloknak számítanak.

Ha egész nap ül, nagy esélye van a krónikus betegségekre Ha egész nap ül, nagy esélye van a krónikus betegségekre Forrás: EgészségKalauz

Minél többet ül valaki, annál nagyobb az esélye arra, hogy inzulinrezisztencia, illetve cukorbetegség alakuljon ki nála. A cukorbetegség pedig az évek alatt tönkreteheti a belső szerveinket, a szemünktől a szívünkig.

A mozgás ráadásul az éhségérzetre is jótékony hatással van, és azt is megakadályozza, hogy a vércukorszintünk túlságosan "ingadozzon". Ezzel pedig nemcsak a testsúlyunk növekedését állíthatjuk meg, de az inzulintermelést is normalizálhatjuk.

Minél kevesebbet mozgunk, annál kevesebbet használjuk az izmainkat, illetve a csontjainkat, így azok gyorsabban elgyengülhetnek: az izmok elveszíthetik a rugalmasságukat és az erejüket, bemerevednek, a csontjainkban pedig megindul a csontritkulás. Ez lehet, hogy nem tűnik akkora problémának az ülő életmód más hatásaival összehasonlítva, de idősebb korunkban a gyenge csontok és izmok megnövelik az esések, csonttörések rizikóját.

Depressziósak az egész nap ülők?

A mozgásnak – mint írtuk – igen jó hatása van a hangulatunkra, a kiegyensúlyozottságunkra, a koncentrációs képességeinkre, például azért, mert a mozgás hatására "jókedv-hormonok" szabadulnak fel; de a rendszeres sportolás a vérkeringésünket is pezsdíti, így az agyunkhoz is több oxigénben és tápanyagban dús vér jut el.

Ha túlságosan sokat ülünk, a vérkeringésünk lelassul, az agyba is kevesebb oxigén jut, ez pedig befolyásolhatja a működését is, például egyre nehezebben tudunk figyelni, és még az egyszerűbb feladatok elvégzése is jóval több időt és energiát vesz igénybe. Egy 2015-ben publikált kutatás szerzői pedig úgy találták, hogy az ülő életmód növeli a szorongás (és az azzal összefüggő problémák) rizikóját is.

Beteggé tesz az ülőmunka, de van mód a változtatásra. Kattintson!

Az ülő életmód életveszélyes

Az, ha egész nap ülünk – akár a munkahelyünkön, akár utazás közben – rendkívüli mértékben megnöveli a mélyvénás trombózis rizikóját. Mivel nem mozgunk, nem "használjuk" a lábainkat, a vérkeringésünk lelassul, így vérrögök alakulhatnak ki az ereinkben, melyek nemcsak igen fájdalmasak, de akár életveszélyessé is válhatnak, ha a vérrögök "útnak indulnak" az ereinkben.

A vérrögök eljuthatnak akár a szívünkhöz, az agyunkhoz vagy a tüdőnkhöz is, és ott akár stroke-ot vagy tüdőembóliát is okozhatnak, melyek akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhatnak.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához