Allergia ellen használ-e a kalcium? Sokan tudják rosszul a választ
A rendszeres kalcium-bevitel az élet alapvető feltétele, de mennyi az optimális mennyiség?
Az ajánlások szerint felnőtteknél a napi szükséges kalcium-bevitel 800 mg. A várandós vagy szoptató anyák napi kalcium szükséglete 1000-1300 mg. Kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással ennek a mennyiségnek az egésze, de legalábbis a jelentős része fedezhető.
Árt-e a szívnek és az ereknek a túl magas kalcium-bevitel?
Az elmúlt években újra és újra felvetődött a táplálékkal, illetve a gyógyszerek vagy táplálék-kiegészítők révén elfogyasztott túl sok kalcium esetleges negatív hatása. Egyesek a kalciumot egyfajta "szív- és érrendszeri méregnek" titulálták, aminek a szokásosnál (napi 800-1000 mg) magasabb adagjai súlyos szív- és érrendszeri következményekkel, például a stroke, a szívelégtelenség és a szívinfarktus fokozott kockázatával járhatnak.
Kiindulópontul azok a vizsgálatok szolgáltak, amik szerint a kalcium önmagában vagy D-vitaminnal kombinációban való nagydózisú adagolása növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát; megjegyzendő, hogy számos egyéb vizsgálat eredményei mindezt cáfolják.
Nemrégiben ez eddigi, megbízhatónak tekinthető vizsgálatok eredményeit, összesen 31 vizsgálat eredményeit összevetették és a napi 200 mg-tól a napi 2500 mg-ig terjedő kalcium-bevitel szervezetre kifejtett hatását tanulmányozták.
Az eredmények szerint napi 2000-2500 mg-os határig a kalcium bevitele tolerálható és kardiovaszkuláris szempontból is biztonságos, azaz a napi beviteli ajánlásokban szereplő napi mennyiség (800 mg) háromszorosának! az elfogyasztásakor sem kell fokozott szív- és érrendszeri kockázattal számolni.
Mégsem éri meg napi 2000 mg-nál többet fogyasztani
A napi 2000-2500 mg feletti kalcium-bevitel azért sem támogatandó, mert az fokozhatja a vesekövesség kockázatát. Emiatt a szakemberek elsősorban a táplálékkal (tejtermékek, olajos halak, ásványvizek) történő kalcium-bevitelt javasolják, mivel az kisebb eséllyel vezet vesekövességhez, mint az étrend-kiegészítőkkel szervezetbe juttatott kalcium.
Igen alacsony a magyar kalcium-fogyasztás
A hazai adatokat tekintve eddig sem kellett egy esetleges kalcium-"túlfogyasztás" okozta kardiovaszkuláris rizikótól tartani, ugyanis az átlagos hazai napi kalciumbevitel még az ajánlott napi referenciaértéket (800 mg) sem éri el, sem a nőknél, sem a férfiaknál.
A kalciumnak nincs allergiaellenes hatása!
A köztudatban még mindig tartja magát az a régi tévhit, hogy a kalcium egyfajta allergiamegelőző és -kezelő szer, miközben több vizsgálat igazolta, hogy a kalcium nem hat az allergiás reakcióra, nem előzi meg annak a fellépését és nem csillapítja a már megjelent allergiás tüneteket. Ebből következik, hogy például méh- vagy darázscsípés okozta panaszok esetén sem a kalciumos pezsgőtabletta a megfelelő megoldás!
Ha kalciumos gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt szedünk
A kalcium különféle sók pl. kalcium-karbonát, -laktát vagy -glükonát formájában van jelen a patikaszerekben. A különféle sók szervezetbeni hasznosulása nagyjából megegyező. Napjainkban népszerűek a különféle természetes eredetű (pl. a korall-kalciumos) kalciumpótlók, amiket általában internetes forrásokon keresztül szereznek be a betegek. A csontokra kifejtett hatás ezeknél a szereknél, adott kalciumtartalomra vonatkoztatva, körülbelül azonos mértékű, mint az egyéb kalcium-sóknál tapasztalt, azonban a sok esetben bizonytalan tengeri eredet bevizsgálatlan minőséggel és például a nehézfém-szennyeződés kockázatával társulhat. Ügyelni kell tehát arra, hogy ki milyen forrásból szerez be kalciumot!
A kalciumos készítményeket javasolt étkezéssel egyidejűleg bevenni a minél nagyobb mértékű biohasznosulása érdekében.
A napi kalcium-adagot, ha patikaszerről van szó, célszerű 2-3 részre elosztva (reggel-délben-este) alkalmazni.
Ezek a természetes kalciumforrások
A kalcium az alábbi ételekben, élelmiszerekben található meg a legnagyobb mennyiségben:
- tej, sajt és egyéb tejtermék,
- leveles zöldségek – spenót, bordáskel, petrezselyem, kelkáposzta,
- mák, szezámmag, chiamag (aztékzsálya-mag), mandula,
- kalciummal dúsított tofu és egyéb élelmiszerek – müzlik, pékáruk,
- nagy (min. 150 mg/l) kalciumtartalmú ásványvíz,
- fehér bab, lencse,
- szardínia, lazac.
Az emberi szervezet nem tud kalciumot előállítani, így a szükséges mennyiséget az elfogyasztott táplálékból kell fedezni. A kalcium megfelelő felszívódásához D-vitaminra van szükség: hiába fogyaszt valaki kalciumban gazdag ételeket, D-vitamin hiányában annak csak egy töredéke képes felszívódni.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!