Melyik jelölés mit jelent a laborleleten?
Most az immunológiai, vércsoport, tumormarker és az endokrinológiai laborvizsgálatok rövidítéseiről rántjuk le a leplet.
Klinikai immunológia
Az immunrendszer egészséges és kóros állapotával foglalkozik. Vizsgálja egy-egy betegség immunológiai és/vagy allergiás hátterét, az ún. humorális (szövetközti folyadék-) vagy sejtes immunitás meglétét – hiányát.
- Immunglobulinok: (IgA, IgE, IgG és IgM) Csecsemő- és gyermekkorban alacsony az Ig-szint és az immunitás. Pl. az IgA-hiány visszatérő légúti fertőzések forrása. Később jellemző lehet a magas IgM szint, vagy az ún. agammaglobulinaemia, ahol minden típusú Ig hiányzik, vagy csekély a menniysége. Krónikus gyulladások esetén emelkedik az Ig-szint (pl. krónikus fertőzések, autoimmun betegségek, SLE, Sjögren szindróma).
- Komplementek: C1-C9 A komplementek fő feladata a kórokozók elpusztítása, fagocitálás (sejtfalás), antigén-antitest reakciók.
- Akutfázis-fehérjék: Legjellemzőbb a közismert, leleteken gyakran látható CRP, amely igen jellemzően és gyorsan reagál a gyulladásra, szöveti károsodásra. Újszülötteken is vizsgálható, és jelezhet plakk-képződést is az erekben.
- Auto-antitestek: Természetes módon a védik a szervezetet, hogy ha külső kórokozó bejut, a saját molekulákkal szemben ne hozzanak létre ún. keresztreakciókat. Jellemzően (poliszisztémás, többszervi) autoimmun betegségekben mérik ezeket. Ismertebbek az ANA, ANCA, RF, de mérhető még 20-nál több egyéb típus is.
- Allergiás betegségek diagnosztikája:Legismertebb jellemző az IgE meghatározás, és a TNF-alfa mérés. Ezeket főleg akkor alkalmazzák, ha pl: bőrteszt nem végezhető (csecsemők, kisdedek), ha a kezelést nem lehet felfüggeszteni, ha nincs alkalmas bőrteszt, vagy az esetleg súlyos allergiát (anafilaxiát) provokálhat.
- Sejtes immunitás: Ez főként az ún. citokineket jelenti, amelyek biológiailag aktív kis fehérjemolekulák, szabályozzák az immunválaszt, esetleg növekedési faktorként hatnak stb. A CD antigéncsalád fontos információt továbbít: fertőzések, autoimmun betegségek, leukaemia, HIV-fertőzés, veleszületett ritkább immunrendszeri betegségek.
Vércsoportok
A vércsoporttípusokat a vörösvérsejtek (vörösvértestek) felületén található antigének határozzák meg. Hogy ki milyen vércsoportba tartozik – ez a szülőktől örökölt gének függvénye. A tudomány jelenleg 41 vércsoportrendszert fogad el a vörösvértestek felszínén található antigének szerint. Ezek közül a legismertebb az AB0- és az Rh-vércsoportrendszer.
Ez a klasszikus A-B-0 rendszerű vércsoport-meghatározást jelenti, valamint az Rh-faktort. Magyar szabályozás szerint minden transzfúzió előtt kétszer kell vércsoport-meghatározást végezni.
Tumormarkerek
Ezek olyan kémiai anyagok, amelyeket a daganatsejtek (ill. egyéb testi sejtek) termelnek, megtalálhatóak a vérben, vizeletben, daganatszövetben stb. Szoros az összefüggés a tumor tömege és a tumormarkerek mennyisége között. Azt tudni kell, hogy önmagukban kevés eredménnyel használhatóak klasszikus értelmű szűrésre.
Néhányat leírunk, a teljesség igénye nélkül: Alfa-foetoprotein, béta-2-mikroglobulin, CEA, CA-(karbohidrát) sorszámozottak, kromogranin, PSA.
Endokrinológia
Minden, ami hormon... Egy-két jellemző a hormonvizsgálatokkal kapcsolatban: súlyos betegség, vagy lábadozás idején felborulhat a hormonegyensúly is. Terhességben is más értékek adódnak akár trimeszterenként is. A vérvételt mindig 10-12 órás éhezés előzze meg. Fontos még a napszaki ritmus, az életkor hatása, az alvás-ébrenléti ciklus, a fennálló stresszhatás. Minta vehető vérből, vizeletből és nyálból is.
Hormonparaméterek
- Pajzsmirigy: TSH, szabad T3, szabad T4
- Mellékvese: ACTH, kortizol, CBG, DHEA, dexametazon
- Hipertónia és egyéb kórképek, pl. Addison-kór, aldoszteron
- Nemi hormonok: FSH, LH, ösztradiol, progeszteron, tesztoszteron, SHBG, GnRH
- Prolaktin (PRL)
- Növekedési hormon (GH)
- Vazopresszin (ADH)
- Mellékpajzsmirigy: Se-Ca, Se-Mg, foszfát, PTH, D3-vitaminok
- Gyomor-bél rendszer: gasztrin, VIP, glukagon
- Szénhidrát-anyagcsere: inzulin, c-peptid, HbA1c
- Endokrin tumormarkerek: ld. fentebb (ezek az ún. neuroendokrin tumorokat jelzik)
A sorozat első része: ezt jelentik a rövidítések a leleten
Főbb rövidítések a cikkben
- ACTH: adrenokortikotrop hormon
- ADH: antidiuretikus hormon
- ANA: antinukleáris antitest
- ANCA: antineutrofil citoplazmatikus antitest
- CBG: kortizolkötő fehérje
- CEA: karcino-embrionális antigén
- CRP: c-reaktív fehérje
- DHEA: dihidroepi-androszteron
- FSH: folliculus-stimuláló hormon
- GH: növekedési hormon
- GnRH: gonadotropin-releasing hormon
- HbA1c: hemoglobinA1c (inzulin)
- LH: luteinizáló hormon
- PSA: prosztata specifikus antigén
- RF: reuma faktor
- SHBG: szexhormont kötő globulin
- SLE: szisztémás lupus erythematosus (autoimmun betegség)
- TNF-alfa: tumor-nekrózis faktor alfa
- TSH: thyroidea-stimuláló hormon (pajzsmirigyre hat)
- VIP: vazoaktív intesztinális fehérje (bél)
(forrás: Debreczeni L., Kovács L.G.: Gyakorlati laboratóriumi medicina, Literatura Medica, 2008)
Összegzés
- Az immunológiai laborvizsgálatok az immunrendszer egészséges és kóros állapotát mérik fel.
- A vércsoporttípusokat a vörösvérsejtek (vörösvértestek) felületén található antigének határozzák meg.
- A tumormarkerek olyan anyagok, melyeket a daganatsejtek termelnek és megtalálhatóak a vérben, vizeletben, daganatszövetben.
- Hormonvizsgálatoknál fontos a napszaki ritmus, az életkor hatása, az alvás-ébrenléti ciklus és a fennálló stresszhatás.
Olvasta már?
- A rendszeresen vizesedő láb szívelégtelenséget is jelezhet!
- Ilyen, amikor az artériás keringészavar a szemben okoz károkat
- Komoly betegségekre utalhat, ha alacsony a pulzusa - mondja a kardiológus
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!