Ezeket látta már?

Ha hasi ultrahang vizsgálatra készül, előtte ezekre mindenképp figyeljen

hasi ultrahang vizsgálat előtt mire figyel

Ön tudja, hogy lehet enni vagy inni a vizsgálat előtt? Cikkünkből kiderül.

Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk pontosabb képet, így kimutathatja a cisztákat és az ott lévő szervek kóros elváltozásait. A vizsgálat előtt érdemes pár szabályt betartani, hogy a lehető legjobban tudjon vizsgálni az orvos.

Hogyan működik az ultrahang?

Az innen kapott információk a jelátalakítón haladnak át, míg végül a monitoron kirajzolódik az éppen vizsgált szerv alakja – foglalja össze röviden az ultrahang működésének lényegét dr. Szabó Andrea radiológus. Az ultrahang segítségével meghatározhatjuk az adott szerv méretét, felfedezhetjük az eltéréseket, göböket, megnagyobbodást, a gyulladásra utaló jeleket.

A hasi panaszok közül az ultrahang alkalmas a ciszták, vagy egyéb kóros növedékek észlelésére a májban, lépben, vagy hasnyálmirigyben. Segítségével kimutatható a lép megnagyobbodása, vagy például a vese- és epekő is.

Így készüljön az ultrahang-vizsgálatra

Vizsgálhatók a hasüreg nagyobb erei és nyirokcsomói is. A daganatos elváltozások áttéteinek diagnózisában is alkalmazható. A kismedencében pedig a méh, petefészkek, petevezetékek, húgyúti szervek, prosztata és herék vizsgálatára. A gyomor- és bélrendszer területén jelentkező panaszok esetében, a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel valamely szervi elváltozásnak, és azt további eszközös vizsgálatoknak - például vastagbéltükrözés, gyomortükrözés, CT, stb - kell tisztázniuk.

A vizsgálat fájdalmatlan és semmilyen mellékhatással nem jár. A röntgen vizsgálattal szemben itt nem éri sugárzás a testet, ezért alkalmazható például várandósoknál is, a magzat fejlődésének nyomon követésére. Elvégzése előtt 6 órával ne fogyasszunk szilárd táplálékot, viszont igyunk sokat, a vizsgálatra telt hólyaggal érkezzünk. A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a szabaddá tett hasi részre kent zselészerű anyagon, a kezelőorvos által mozgatott vizsgáló fej segítségével. A látottakról az orvos a vizsgálat közben, vagy annak elvégzése után ad részletes szó- és írásbeli tájékoztatást.

Összegezve

  • Az ultrahang segítségével pontosabb képet kaphatunk a belső szervek állapotáról.
  • A vizsgálat előtt érdemes betartani pár szabályt, hogy a lehető legjobban tudjon vizsgálni az orvos.
  • Az ultrahang fájdalmatlan és nem jár mellékhatásokkal.
  • A vizsgálat előtt 6 órával ne fogyasszon szilárd táplálékot, viszont igyon sokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ultrahanggal kimutatható-e a rosszindulatú daganat? Itt a válasz!

Ultrahanggal kimutatható-e a rosszindulatú daganat? Itt a válasz!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ultrahang

Forrás: www.ultrahangkozpont.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához