Ezeket látta már?

Műtét vagy kemoterápia - tudja meg, melyikre van szükség gyomorrák esetén

Gyomorrák  műtét kemoterápia mikor

Gyomorrák esetén a műtét és a kemoterápia is járható út. Hogy mégis mikor, melyiket érdemes alkalmazni?

A gyomorrákot gyakran túl későn diagnosztizálják, amikor már a daganat több áttétet is képzett. Ha azonban időben felfedezik, általában a gyógyulás esélyei is jobbak.

Ez a típusú rák tulajdonképpen a gyomor nyálkahártyáján kialakuló daganatos betegség. A kezdeti stádiumban sokáig nem jár együtt tünetekkel, vagy a tünetek más, emésztőszervi betegségre is emlékeztethetnek, így sajnos gyakori, hogy nem fedezik fel időben a problémát. Későbbi stádiumokban, amikor már a daganat más területekre is átterjedt és áttéteket is képzett, a gyógyítása is jóval bonyolultabb, a túlélés esélyei is rohamosan csökkennek.

A gyomorrák kezelése műtéttel

A gyomorrák kezelésénél természetesen figyelembe kell venni a beteg általános egészségi állapotát, a daganat nagyságát, illetve, hogy milyen áttétek képződhettek. Az elsődleges kezelési módszer a gyomorrák esetén a műtét, ez teszi ugyanis csak lehetővé, hogy az érintett gyomorrészt eltávolítsák. Attól függően, hogy milyen előrehaladott a betegség, vagy csak a beteg nyálkahártyát, vagy a gyomor egy nagyobb részét, illetve a gyomor egészét távolítják el. Sajnos, időnként bizonyos, a gyomor közelében található szervek (pl. a lép) teljes vagy részleges eltávolítására is szükség van.

A gyomorrák kezelése kemoterápiával

A műtét mellett kemoterápiára is szükség lehet, a gyógyszeres kezelés általában a tünetek enyhítését, a túlélési esélyek javítását célozza. Műtét előtt adagolva a gyógyszerek csökkenthetik a daganat méretét (így annak eltávolítása is könnyebb lehet), utána pedig elpusztíthatják azokat az apró daganatos áttéteket, melyeket nem sikerült eltávolítani, felfedezni. A kemoterápia mellett, illetve helyett esetenként sugárterápiát is javasolhat a kezelőorvos a műtét kiegészítéseként, de a terápia meghatározása mindig az egyéni jellegzetességek figyelembevételével történik.

Gyomorrák: főleg időseket érint

Sajnos, még a legkörültekintőbb kezelés sem garantálja a hosszas túlélést, a gyomorrákos beteg esélyei általában rosszak, az ötéves túlélési arány 10 százalék alatti. Ennek oka egyrészt a már említett késői diagnózis, másrészt, mert a gyomorrák Főként az idősebb korosztályt támadja meg, a betegek nagy része 70 év feletti, mindössze az érintettek 5%-a 40 év alatti.

Összegezve

  • A gyomorrák kezelése műtéttel és kemoterápiával is lehetséges.
  • A kezelés időzítése és típusa függ a daganat előrehaladottságától.
  • A gyomorrák kezdeti stádiumban általában nem jár tünetekkel.
  • Műtét után, illetve mellett kemoterápiára és sugárterápiára is szükség lehet.
  • A gyomorrákos betegek esélyei általában rosszak, az ötéves túlélési arány 10 százalék alatti.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a 4 tünet rosszindulatú szájüregi rákra utalhat

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#gyomorrák

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!





Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához