Ezeket látta már?

Gyakori és fájdalmas vizelési inger: ritkán felismert betegség tünete lehet

húgyhólyagdaganat, hólyagdaganat, tumor, húgyhólyagrák, onkológia

Ha napi harmincszor is pisilnie kell menni, és fájdalmat érez a húgyhólyag, húgycső táján, lehet, hogy érintetett benne

Mivel a hólyagfájdalom szindrómás betegek kórelőzményében gyakran fordul elő vissza-visszatérő hólyaghurut, régebben az orvosok azt gondolták, hogy esetleg a gyakori bakteriális fertőzések vezethetnek ehhez a betegséghez. A hólyagfájdalom-szindróma kezelésében az orvosok továbbképzése is hangsúlyos: a hólyagfájdalom szindróma ugyanis az egyetlen olyan betegség ma Magyarországon, amelyet csak az esetek 1-2 %-ában tudnak diagnosztizálni.

Pedig rendkívül kellemetlen tünetekkel jár: a folyamatos, égető hólyag- és húgycsőfájdalom és a napi akár ötvenszeri vizelési inger rövidtávon az életminőség súlyos romlásához, hosszú távon depresszióhoz, sőt öngyilkossághoz vezethetnek. Dr. Lovász Sándor, a Rózsakert Medical Center urológus szakorvosa, a téma kiemelkedő hazai szakértője szerint a legnagyobb feladat az, hogy a szakorvosok és páciensek megismerjék ezt a betegséget, mivel szinte minden alkalommal félrediagnosztizálják a betegeket, pedig a hólyagfájdalom-szindróma jól kezelhető, a páciensek hosszú hónapokra, akár évekre tünetmentessé tehetőek.

Mi a hólyagfájdalom-szindróma?

A hólyagot bélelő nyálkahártya felszínén van egy nyákréteg, az úgynevezett glükozamin-glikán-réteg (GAG-réteg). Ennek feladata, hogy a vizeletben lévő sók és maró anyagok ne tudják ingerelni a hólyag nyálkahártyáját (egyfajta védőbevonat). E betegségnél ez a védőbevonat foltokban elégtelen, így nem védi teljesen a hólyagot, emiatt a hólyagfal védtelen területein az állandó kémiai irritáció gyulladáshoz vezet. Mindez nem csak rövidtávon okoz problémát és fájdalmat, hanem hosszú távon is, mivel a vizeletben természetes módon jelenlévő anyagok egyfolytában, krónikusan izgatják hólyagfalat.

A hólyagfájdalom-szindróma tünetei

A tudományos körökben IC/BPS (Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome) néven ismert betegség kellemetlen tünetei már tinédzser kortól jelentkezhetnek. A betegség jellemzően erős hólyagtáji vagy húgycső fájdalommal jár, amely a hólyag telítődésére fokozódik és igen gyakori vizelési ingerrel párosul. Nem ritka, hogy ebben a betegségben szenvedők naponta akár harmincszor ürítik a hólyagjukat, az éjszakai órákban 15-20-szor. Ez hosszútávon nagymértékben rontja az életminőséget: az érintettek képtelenek rendesen kipihenni magukat, ami a folyamatos fájdalommal és az igen gyakori vizeléssel párosulva korlátozza a munkaképességet, és gyakran a munkahely elvesztéséhez vezet. A húgycső- és hüvelyi fájdalom a házaséletet teheti lehetetlenné. Megfelelő kezelés hiányában az erősödő tünetek akár a családi és baráti kapcsolatokat is tönkretehetik. Érthető ezek alapján, hogy az érintettek körében rendkívül gyakori a depresszió és 70%-kal magasabb az öngyilkosságok aránya.

Hólyagfájdalom-szindróma kialakulásának okai

A hólyagfájdalom-szindróma kialakulásának oka egyelőre nem ismert, azonban a tünet együttest sikerült azonosítani. A fájdalom oka, hogy a hólyag felszínét bevonó, védő nyákréteg megsérül, ezért a vizeletben lévő salakanyagok irritálják a hólyag falát. Ahol sérült a nyákréteg, egyúttal elszaporodnak a fájdalomérzékelő receptorok, így keletkezik az a maró, égető érzés, amely a gyakori vizelési ingereket okozza.

A krónikus, nem baktériumok által okozott gyulladás idővel a panaszok fokozatos súlyosbodásához, hosszú évek múltán akár a zsugorhólyag kialakulásához is vezethet. Nagyon fontos tehát, hogy minél többen tisztában legyenek a betegség tüneteivel és az érintettek mielőbb megkapják a szükséges orvosi ellátást. A kezelésnek köszönhetően ma már eredményesen csökkenthető a fájdalom, illetve a kellemetlen tünetek, és a páciensek hosszabb időre is tünetmentessé tehetőek.

A hólyagfájdalom-szindróma diagnózisa

A becslések szerint ma körülbelül 20 ezer embert érinthet a hólyagfájdalom szindróma Magyarországon. Pontos számot nem lehet tudni, mivel hazánkban egyelőre igen aluldiagnosztizált betegségről van szó, eddig mindössze öt-hatszáz esetet azonosítottak. Bár nőknél egyértelműen gyakoribb a betegség, az utóbbi években a fokozódó szakmai odafigyelés hatására a korábbi 1:10 arányt ma már inkább csak 1:4-nek tartjuk.

Dr. Lovász Sándor elmondta: "A hólyagfájdalom szindróma diagnosztizálása nem egyszerű, ugyanis nincs egyetlen olyan tünet vagy vizsgálati lelet, ami egyértelműen bizonyítaná a betegség jelenlétét. Keletkezésében bakteriális fertőzés nem játszik szerepet, de a nyákréteg elégtelensége hajlamosíthat gyakran visszatérő húgycső- és hólyaggyulladásra, így nem egyszer ezek hívhatják fel a figyelmet a háttérben meghúzódó hólyagfájdalom szindrómára. Az alhasi panaszokkal érkező pácienseknél gyakran prosztatabántalmakra, illetve nőgyógyászati problémákra gyanakodnak az orvosok. A negatív vizeletlelet után sok kollégában felmerül, hogy a páciens csak szimulál, illetve, hogy a panaszok mentális eredetűek, és pszichiáterhez irányítják őket.

A betegség diagnosztizálása a panaszok felvételét követően egy részletes szűrővizsgálat-sorozattal kezdődik. Fontos, hogy a diagnózis felállításához minden, hasonló tünetekkel járó betegség lehetőségét ki kell zárni. Ilyenek lehetnek a gyulladások, bakteriális fertőzések, hólyagkövek és a daganatok. A pontos diagnózist követően fel kell térképezni a hólyagnyálkahártya sérült területeit. Ez néhány éve még fájdalom-kiváltáson alapuló kálium teszt segítségével történt, azonban mára ennél korszerűbb, fájdalmatlan megoldást dolgoztunk ki."

A hólyagfájdalom-szindróma kezelése

"Az innovatív orvostudományi módszereknek köszönhetően a tünetek enyhítésére több megoldás is kínálkozik. A betegség korai szakaszában megfelelő étrenddel, például kálium-mentes diétával, illetve koffein és alkohol elhagyásával, valamint a vizeletet savanyító ételek, gyümölcslevek elkerülésével enyhíthetőek a panaszok. Súlyosabb esetekben azonban orvosi beavatkozásra, kezelésre van szükség.

Leghatásosabbnak a helyi (hólyagba fecskendezett) gyógyszeres kezelés bizonyult a sérült nyálkaréteg helyi pótlására, így enyhíthető a gyulladás és csökkennek a panaszok. Ez azonban csak átmeneti megoldás, és a tünetek rövid időn belül újra jelentkezhetnek. Tartósabb eredményt biztosít a fájdalom-receptorok leégetése a hólyag nyálkahártyájában. Ez egy egynapos endoszkópos sebészeti műtét keretében történik. Fontos hangsúlyozni, hogy bár mai tudásunk szerint a betegség egyelőre véglegesen nem gyógyítható meg, a minél korábban megkezdett kezeléssel a kínzó panaszok eredményesen csökkenthetők, és 4-5 hónap kezelés után teljesen tünetmentessé válhat a páciens. A kezelés minden esetben utógondozást és rendszeres kontrollt igényel, mert a tünetek visszatérése esetén a megismételt kezelés újból eredményes lehet." – tette hozzá a szakértő.

Még mindig keresik a gyógymódot a hólyagfájdalom-szindróma ellen

Dr. Lovász Sándor szerint a legfontosabb küldetés, hogy a lakosság és az orvosok is megismerjék a betegséget. Ehhez az orvosok minél szélesebb körű tájékoztatása és továbbképzése szükséges, és itt nemcsak az urológusokról van szó, hanem háziorvosokról, nőgyógyászokról, pszichológusokról is. Nagyon fontos emellett, hogy a kezeléseket egyszerűbbé és könnyebben elérhetővé tegyék a betegek számára.

"A Rózsakert Medical Centerben kiemelt területünk a hólyagfájdalom-szindróma. Folyamatos kutatómunkát végzünk a legújabb diagnosztikai- és gyógymódok kidolgozása céljából. Legutóbbi eredményünk egy önkatéterezést segítő eszköz kifejlesztése, amellyel a páciens egy betanítás után az otthonában, saját kezűleg könnyebben végezheti el a hólyagkezelést, csökkentve ezzel a szükséges betegvizitek számát. Ezzel pácienseink sok időt, pénzt és energiát spórolhatnak, hiszen sokan Budapesttől távol laknak, órákat utaznak egy kezelésért" – mondta Lovász dr.

A hólyagfájdalom-szindrómát nehéz felismerni még az orvosoknak is

"A kutatómunka mellett a másik fontos küldetésünk, hogy az orvosok megtanulják felismerni és kezelni ezt a betegséget. Szakmai munkám jelentős részét annak szentelem, hogy képezzem orvos kollégáimat és megismertessem őket ezzel a ritka betegséggel. A Rózsakert Medical Centernél várjuk olyan urológusok jelentkezését, akik elmélyülnének ezen a területen, hiszen minél több orvost tud a betegségről és ismeri a kezelési lehetőségeket, annál több páciensnek tudunk segíteni és annál könnyebb a diagnózis felállítása is." – tette hozzá a szakértő.

Sokat kell tehát még dolgozni azon, hogy a lakosság és az orvos szakma megismerje a betegséget. Fontos, hogy az orvosok ismerjék és felismerjék a betegség tüneteit, a páciensek tudják, milyen szakorvoshoz forduljanak, hiszen a helyes diagnózis az első lépés a fájdalommentes élethez vezető úton. A hólyagfájdalom-szindróma a diagnózis felállítását követően jól kezelhető és a betegek életminősége nagymértékben javítható. A kezelés nemcsak a fizikai fájdalomtól, hanem a pszichés tehertől is megszabadíthatja az érintetteket, így újra nyugodt, kiegyensúlyozott életet élhetnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hiperaktív húgyhólyag: így tesztelje le 20 másodperc alatt!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

húgyhólyag

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához