Ezeket látta már?

Görbék az ujjai? Ha ilyenek, a szervezete önmagát pusztíthatja

görbe ujjak autoimmun betegség jel tünet

Ugye most Ön is az ujjait nézegeti?

Van, hogy bizonyos betegségek a külsőn is nyomot hagynak. Ezt jelentheti az, ha görbék lettek az ujjai.

Autoimmun betegség - amikor a szervezet önmagát pusztítja

Autoimmun betegségről akkor beszélünk, ha a szervezet a saját sejtjeit és szöveteit kezdi el pusztítani. Ennek oka egy téves (vagy inkább haszontalan) immunválasz, ami miatt a szervezetbe jutó kórokozókhoz (baktériumokhoz, vírusokhoz) hasonló támadást indít saját maga ellen.

- Az autoimmun betegségeket éppen ezért gyógyítani nem tudjuk, ám az immunrendszer működésébe gyógyszeres kezeléssel be tudunk avatkozni.

- Az immunrendszer működését elnyomó készítményekkel le tudjuk lassítani a szervezet önpusztítását, a betegeknél tünetmentes állapotot és jó életminőséget tudunk elérni" – magyarázza Dr. Kádár János, az az Immunközpont főorvosa. – Ehhez azonban arra van szükség, hogy korai stádiumban, az első tünetek megjelenése után diagnosztizáljuk a betegséget és megkezdjük a kezelést, hiszen az idő múlásával bekövetkező szövetkárosodásokat visszafordítani nem tudjuk.

Fokozott kollagén termelés miatt elgörbülnek az ujjak

Az autoimmun betegségeknek több típusa létezik és ezek változatos tüneteket okozhatnak. A szkleroderma esetében az elváltozás a kötőszöveteket érinti. A hibás immunválasz miatt a beteg szervezete úgy érzékeli, mintha az adott testrészt valamilyen sérülés érte volna, s ennek "kijavítására" fokozott kollagén termelésbe kezd az adott területen. A kollagén eredetileg a bőr rugalmasságát és feszességét biztosítja, ám szkleroderma esetében a betegnél a kollagén termelődés olyan mértékben fokozódik, hogy a bőr megkeményedéséhez vezet.

A szkleroderma több típusa ismert, ezek egyike a szisztémás szkleroderma, vagy progresszív szisztémás szklerózis, amely elsősorban az életkilátásokat is rontó mértékig a tüdő és a vese kötőszövetes átalakulását vonja maga után és szklerodaktíliához, az ujjak bőrének károsodásához is vezethet.

A szklerodaktília tünetei

Az elváltozást helyi duzzanat jelezheti. Az ujjak megvastagodnak, az érintettek feszítő érzésről panaszkodnak, a bőr fényes, vagy viasz-szerűvé válik. Az ujjakat egyre nehezebb behajlítani, az idő múlásával a kéz karmot képez és a beteg képtelen lesz az ujjait mozgatni. A tünetek nem hirtelen jelentkeznek, hanem fokozatosan alakulnak ki, kezdetben időről időre megszűnnek, majd ismét visszatérnek és általában a reggeli órákban rosszabbodnak.

A belső szerveket is elérheti - fontos a diagnosztizálás

Ha valaki a felsorolt tüneteket észleli magán, nagyon fontos, hogy mielőbb megállapítsuk a kiváltó okot. Azt is lényeges meghatározni, hogy a szisztémás szkleroderma melyik típusával állunk szemben. A limitált szkleroderma prognózisa kedvezőbb. A diffúz szkleroderma a súlyosabb forma, itt a bőrtünetek mellett a kötőszövetes átalakulás a belső szerveket is érintheti. Ilyenkor a lágy, rugalmas és tágulékony szöveti állomány mintha kemény, meszes korallá alakulna. Ez esetben még fontosabb a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés.

Összegezve

  • Az autoimmun betegségek önpusztítást okoznak a szervezetben.
  • Az immunrendszer működésébe gyógyszeres kezeléssel be tudunk avatkozni.
  • Szkleroderma esetén a kötőszövetek elváltozása okozza a bőr megkeményedését.
  • Limitált és diffúz szkleroderma létezik.
  • Fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés a szkleroderma esetén.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ilyenek a daganat tünetei a tenyéren és az ujjakon

Ilyenek a daganat tünetei a tenyéren és az ujjakon

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#autoimmun betegség

Forrás: Immunközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához