Ezeket látta már?

Ezekre a vizsgálatokra érdemes elmennie, ha túlságosan fáradékony

fáradékonyság oka vizsgálat vérvétel pajzsmirigy

Ha már egy ideje fáradtabb, érdemes utánajárni, mi is áll a hátterében, hiszen lehet, hogy valamilyen betegség okozza.

A folyamatos fáradtság sokak életét megnehezíti, és gyakran nehéz megtalálni az okát. A panasz mögött meghúzódhatnak táplálkozási hiányosságok, hormonális zavarok, alvási problémák, vagy akár pszichés gondok is. Ha pihenés és az életmódbeli változtatások ellenére sem javul az állapota, érdemes egy átfogó orvosi kivizsgáláson részt venni.

Ezekre a vizsgálatokra érdemes elmennie

  • Általános vérkép: ez a vizsgálat képet adhat a vörösvérsejtszámról, a fehérvérsejtszámról, a hemoglobinszintről és a vérlemezkékről. Segíthet felfedezni a vérszegénységet, fertőzéseket és a hematológiai problémákat, melyek fáradtsággal is járhatnak.
  • Vas-szint ellenőrzése: a vashiány és a vashiányos vérszegénység gyakori oka a fáradtságnak. Ilyenkor érdemes ellenőriztetni a szérum vas, ferritin és transzferrin szintjét. Fontos, ha valóban vashiány áll fenn, az csupán egy tünet, így további vizsgálatokra van szükség!
  • Pajzsmirigy vizsgálat: a pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis) gyakran jár együtt fáradékonysággal. Az állapot a TSH, T3, T4 szintjének meghatározásával történik, melyet kiegészíthet a szerv ultrahangos vizsgálata is.
  • Cukorbetegség szűrése: a diabétesz szintén okozhat fáradékonyságot. Ilyenkor OGTT vizsgálat indokolt (terheléses vércukormérés). Amennyiben kiderül az, hogy cukorbetegség áll a panasz hátterében, úgy életmódterápiára és/vagy gyógyszeres, inzulinos kezelésre van szükség.
  • Máj- és vesefunkciós tesztek: mind a máj, mind a vese alapvető szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében, a tápanyagok és ásványi anyagok szabályozásában, valamint az energiaellátásban. Ha ezek a szervek nem működnek megfelelően, különféle tünetek, köztük a fáradékonyság is jelentkezhet.
  • Szív- és érrendszeri vizsgálatok: a szívbetegség gyakran jár együtt fáradtsággal, hiszen nem jut elég oxigén és tápanyag a test különböző részeihez. Ha felmerül a szívproblémák gyanúja, úgy az orvos szívultrahangot, EKG-t, illetve egyéb kardiovaszkuláris teszteket rendelhet el.

Mikor kell orvoshoz fordulni fáradtság miatt?

Teljesen természetes az, ha időnként fáradtnak érzi magát. Ez mindenkivel megesik. Azonban az, ha állandóan fáradtnak érzi magát, már nem normális - ezért ilyenkor mindenképpen forduljon orvoshoz, csakúgy, mint a következő esetekben:

  • A fáradtság több napig fennáll.
  • A fáradtság kihat a mindennapjaira, a munkájára.
  • A fáradtsága okát nem tudja egyértelműen megmagyarázni (például nem köthető egy közelmúltbeli betegséghez).
  • A fáradtság hirtelen jelentkezik.
  • Fogyást is tapasztal mellette.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyakori ólmos fáradtság: ilyen, amikor a pajzsmirigyprobléma következménye

Gyakori ólmos fáradtság: ilyen, amikor a pajzsmirigyprobléma következménye

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kimerültség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához