Májdiagnosztika: ezekkel a módszerekkel derítheti ki, hogy egészséges-e a mája
Hogyan diagnosztizálhatóak a máj betegségei? Elmondjuk!
A máj a szervezetünk legnagyobb és néhány szempontból talán legösszetettebb szerve is egyben. Számos feladata közül legfontosabb az ártalmas anyagok lebontása, átalakítása, majd azok kiválasztása. A máj nagy koleszteringyár is egyben. A máj megismeréséhez, kiismeréséhez nem elég egyetlen cikk - itt most a májat érintő betegségek közül a zsírmájat, az alkoholos májkárosodást és májzsugort mutatjuk be.
A zsírmáj, az alkoholos májbetegség, a májzsugorodás, az elsődleges epeút-hegesedés (primer biliáris cirrózis), az ismeretlen eredetű hegesedő epeútgyulladás (primer szklerotizáló kolangitisz) és az alfaj-antitripszin hiány mind olyan kórképek, amelyek a májat ért károsodás következtében alakulnak ki. Sok tényező károsíthatja a májat, de ezek között a betegségek között néhányban a károsodás természete nem ismert.
Bevezető – egy kis májdiagnosztika
- Laboratóriumi vizsgálatok
- Képalkotó eljárások
- Májbiopszia
A laboratóriumi vizsgálatokban májfunkciós vizsgálatoknak nevezett "csoport", néhány fontosabb:
Képalkotó eljárások
ERCP: endoszkópos retrográd lolangio-pankreatográfia, azaz a fentről levezetett endoszkóppal kontrasztanyag bejuttatását követő felvétel készítése, (máj-hasnyálmirigy területe) két más eljárás is van, egyik műtét közben is alkalmazható. A CT és MR is kiváló felvételek készítésére alkalmas (pl. májdaganat, zsírmáj).
Májbiopszia
A májból való szövetminta vétele, amely akár műtét közben is lehetséges. Általában azonban a bőrön keresztüli beszúrásos mintavétel a gyakoribb, esetleg ultrahang v. CT segítségével. A májbiopszia nem veszélytelen eljárás, több órán át meg kell figyelni utána a beteget, felmerülhet esetleg hasüregi vérzés ugyanis, epecsorgás, hashártyagyulladás. Kb. két hétig célszerű "kórházközelben" maradni, épp az esetleges szövődmények miatt.
Zsírmáj, alkoholos májkárosodás, májzsugor
A máj károsodása következtében alakulnak ki, sok ilyen májkárosító tényező lehet, néhány esetben azonban nem ismeretes, hogy konkrétan mi is károsítja a májat.
A zsírmáj
Lényege, hogy a májsejtek belsejében túl sok zsírnemű anyag halmozódik fel. Általában nem okoz panaszt, esetleg felléphet sárgaság, hányinger, fájdalom, a has nyomásérzékenysége.
Mi utalhat zsírmájra? Általános fizikális vizsgálat során, ha a máj nagyobb, és egyéb tünetek nem észlelhetőek. Biopszia (fentebb) ezt megerősítheti. Önmagában a sejtek több zsírtartalma még nem okoz komoly problémát. Itt nem magát a májat, hanem a kiváltó alapbetegséget (pl. elhízás, túlsúly) célszerű kezelni, megoldani. Amennyiben ehhez fokozott, rendszeres alkoholfogyasztás társul a kórkép "átmegy" alkoholos májkárosodásba.
Mit lehet tenni zsírmáj ellen?
A zsírmáj a kiváltó okok megszűnésével (pl. alkoholfogyasztás mellőzésével) spontán visszafejlődhet. Éppen ezért a zsírmáj kezelésében a legfontosabb a kiváltó okok kezelése.
Kiemelt szerep jut az egészséges életmódnak, az alkoholfogyasztás elhagyásának. Zsírmáj esetén az E-vitamin szedése enyhíti a gyulladásos aktivitást, azonban nem gátolja meg a máj hegszövetes átalakulását. A folyamat általában akkor visszafordítható, ha a májsejtek kevesebb mint 2/3-a érintett.
Alkoholos májkárosodás
Itt a lényeg önmaga a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás. Hol vannak a határok? Az alkoholos májkárosodás a mértéktelen alkoholfogyasztás következtében alakul ki. Az alkoholos májkárosodás gyakori, megelőzhető egészségügyi probléma. Általában az elfogyasztott alkohol mennyisége (mennyit és milyen gyakran) határozza meg a májban bekövetkező károsodás kockázatát és fokát.
A nők mája érzékenyebb, mint a férfiaké
A májártalmat kiváltó alkohol mennyiség egyénenként változó, de általánosságban elmondható:
- Azoknál a nőknél, akik éveken át mindössze 20 gramm tiszta szesznek megfelelő alkoholt isznak naponta (2 dl bor, 4 dl sör vagy fél dl whisky), már májkárosodás alakulhat ki.
- Férfiaknál a napi 60 gramm tiszta szesz (6 dl bor, 12 dl sör, másfél dl whisky) éveken át tartó mindennapos elfogyasztása okoz májkárosodást.
Az alkohol háromféle máj elváltozást hoz létre:
- zsírlerakódást (zsírmáj),
- gyulladást (alkoholos hepatitisz)
- és hegesedést (májzsugorodás, cirrózis).
Az alkoholból energia képződik, de alapvető tápanyagai nem tartalmaz („üres kalória"), csökkenti az étvágyat és a tápanyagok felszívódási zavarát okozza, mert mérgező hatása van a belekre és a hasnyálmirigyre. Ennek következményeként a rendszeresen alkoholt fogyasztókon a megfelelő étkezés híján táplálkozási hiányállapot alakul ki.
Tünetek, diagnózis: a rendszeres nagyivók első tünetei a 30-as éveikben, súlyosabb következményeik kb. 10 év múlva várhatók. Férfiakon pl. másodlagos nemi jellegüket módosíthatja (kevés tesztoszteron, emlőnövekedés).
A zsírmáj mint írtuk, tünetmentes. Az alkoholos májgyulladásra viszont jellemző: láz, sárgaság, fájdalom, magas fehérvérsejtszám kíséri, a bőrön póklábvénák. A hegesedéses károsodás (a májzsugor v. cirrózis) tünete kevés, szövődménye jellemző: májkapuvéna (portális) eredetű magas vérnyomás, később hasüregi folyadékgyülem, még későbben veseelégtelenség, kóma...
A kezelés lényege: az alkoholfogyasztást azonnal és teljesen abba kell hagyni! Ezt könnyű kimondani – nehéz megtenni, de egy bizonyos, ha megteszi, az elfajulás lassan rendeződhet, ha nem hosszú távon halálhoz vezet.
Májzsugor, azaz cirrózis
Nemcsak az alkohol lehet az oka, hanem számos egyéb:
- Mértéktelen alkoholfogyasztás
- Gyógyszermérgezés
- Vegyszerek okozta mérgezés
- Hepatitisz B, C
- Autoimmun betegség
- Epeúti elzáródás
- Szív- érrendszeri zavarok
- Enzim- és tárolási betegségek
- Cukorbetegség
- Hiányos táplálkozás
- Vastúltengés (hemokromatózis)
Tünetek, diagnosztika: nem mindig jár tünetekkel! jellemző lehet a hányinger, étvágytalanság, epeműködési zavar esetén bőrviszketés, sárga csomók a bőrön, szemhéjkörnyéken. Vér felköhögése is jelentkezhet (nyelőcső elfajulás miatt), a többi tünetet az alkoholnál már leírtuk. Legjobb diagnosztikája az ultrahang, esetleg izotópdiagnosztika, végső szót a a biopszia mondja ki.
Kezelés: a cirrózis fokozatosan romló betegség, az ivás abbahagyása megállítja a romlást – de a meglévő hegek megmaradnak. Az ártalmas egyéb anyagokat (vegyszerek, gyógyszerek) ki kell iktatni! Teljesértékű táplálkozás és vitaminpótlás hasznos lehet.
Összegezve
- A máj a szervezetünk legnagyobb és legösszetettebb szerve.
- A májbetegségek diagnosztizálására használt módszerek közé tartozik a biopszia, CT és MR vizsgálat.
- Az alkoholos májkárosodás gyakori egészségügyi probléma, ami kiemelt figyelmet igényel.
- Az alkoholos májkárosodás tünetei a rendszeres nagyivók esetében a 30-as éveikben kezdődhetnek.
Olvasta már?
- Így jelez a máj, ha baj van
- Májparaziták: ilyen tünetekről ismerheti fel a veszélyes élősködőket
- Májrák vagy májáttét - mi a különbség a kettő közöt
- Májrák: ezekre a korai tünetekre figyelni kell!
- A májdaganat korai jelei: néhány tünet már kialakult rákra uta
- 6 tünet, amit a zsírmáj okozhat, ezekre figyeljen!
- Májbetegségre utaló tünet lehet a hátba, vállba kisugárzó fájdalom
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Erre a 6 dologra figyeljen, ha zsírmája van, hogy ne legyen még nagyobb baj!