Ezeket látta már?

Újévi fogadalma a fogyás? Van, hogy hormonális oka van annak, ha még a levegőtől is hízik

elhízás oka, cukorbetegség, hormonális zavarok, pajzsmirigybetegség

Ezek a hormonzavarok okoznak a leggyakrabban túlsúlyt.

Számos oka lehet a túlsúlynak, érdemes utánajárni, mielőtt eszelős fogyókúrába kezdünk. Hormonok okozta elhízás is lehet az oka, ha a kitartó diéta, vagy étrend mellett sem megy le a felesleg.

Előfordulhat, hogy hiába a kitartó diéta és mozgás, mégse mutat annyit a mérleg nyelve, amennyit szeretnének. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint ekkor hormonális elhízásról is lehet szó, melyet valamilyen endokrin zavar okoz.

Mikor beszélünk túlsúlyról?

Arra, hogy ki számít túlsúlyosnak, orvosi értelemben a BMI adja a legpontosabb információt. Ekkor szükség van az illető magasságára és testsúlyára - ezek alapján számolható ki a BMI egy adott képlet segítségével. Számítsa ki BMI testtömegindexét itt, kattintson!

Amennyiben a kapott eredmény meghaladja a 25-öt, akkor túlsúlyról beszélünk. Érdemes azonban tudni, hogy a BMI-t csakis 18 éven felülieknél mérhető, valamint mivel nem veszi figyelembe azt, hogy a testtömeg hány százaléka zsír és hány százaléka izom, ezért pl. a testépítőknél nem lehet reális eredményt kapni.

Természetesen nem csupán a BMI segítségével lehet képet kapni állapotunkról, hanem egy egyszerű centi használatával is, mellyel a derék körfogatát mérjük. Nőknél 80 cm felett mérsékelt, 88 cm felett jelentős elhízásról beszélünk - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa, aki hozzátette, hogy ennek nagy veszélye, hogy ekkor jelentősen megnő a szív-és érrendszeri problémák kialakulásának kockázata, valamint a cukorbetegség esélye is.

Hormonális betegségek, amelyek elhízást okozhatnak

Pajzsmirigy-alulműködés: ekkor a pajzsmirigy hormonjai (T4, T3) túl kevés mennyiségben vannak jelen, és ez komoly változásokat eredményez az anyagcserében. Pajzsmirigy alulműködés esetén ugyanis az anyagcsere lelassul, ami kedvez a zsírpárnák lerakódásának. A betegség laborvizsgálattal könnyen diagnosztizálható, és szerencsére a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel kordában tartható.

PCOS/IR: a policisztás ovárium szindróma mind hormonális, mind nőgyógyászati panaszokat okoz. Ekkor az LH/FSH aránya felborul, a tesztoszteron szintje megemelkedik, melynek következtében nem történik meg normál peteérés és tüszőrepedés. Helyette viszont kisebb-nagyobb ciszták keletkeznek a petefészkekben. A probléma teherbe esési nehézségekben és túlsúlyban is megmutatkozhat, ezért elhízás esetén érdemes erre is gondolni. Laborvizsgálattal és ultrahanggal lehet megbizonyosodni róla. Kezelése gyógyszeres terápiát, speciális diétát és rendszeres testmozgást foglal magában.

Magas kortizolszint: a kortizol többek között a szénhidrát anyagcseréért felel, mivel stresszes szituációkban több energiára van szükség. Ilyenkor a kortizol extra oxigénnel látja el a szervezetet, és ehhez a zsír és a glükóz raktárakból energiát szabadít fel. Sajnos hozzájárul a zsírok felhalmozódásához, valamint megnöveli a vércukorszintet - ez fokozza az étvágyat, így még inkább elősegíti a túlsúly kialakulását. A tartósan magas kortizol szint hátterében Cushing szindróma is állhat, és amennyiben ezt az agyalapi mirigy daganata okozza, úgy Cushing-kórról beszélünk. Gyógyszeres kezeléssel, daganat esetén műtéttel orvosolható.

Ösztrogén dominancia: amennyiben az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya az előbbi irányába dől, úgy ösztrogén dominanciáról beszélünk. Az ösztrogén faladata többek között a másodlagos nemi jellegek kialakítása, a menstruációs ciklus szabályozása, viszont sajnos a zsírraktárak növeléséért is felelős. Éppen ezért túl magas szintje könnyen alma típusú elhízáshoz vezethet. Kezelésében nagy szerepet játszik a progeszteronpótlás, de diétával és az ösztrogén-hatású vegyszerek elhagyásával is sokat lehet tenni az állapot normalizálása érdekében.

A hízás az agyalapi mirigy problémájának tünete is lehet

Amikor a súlygyarapodás oka nem egyértelmű, feltétlenül fontos az endokrinológiai kivizsgálás, hiszen a hirtelen hízás mögött többek közt az agyalapi mirigy problémája is állhat.

Az agyalapi mirigy elégtelensége is állhat a háttérben

Az agyalapi mirigy a hormontermelés karmestere, hiszen a hipofízis termeli, illetve szabadítja fel azokat a hormonokat, amelyek a testszerte megtalálható belső elválasztású mirigyek működését szabályozzák.

Ezek a hormonok a következők:

  • tejelválasztást serkentő hormon (PRL)
  • tüszőérést serkentő hormon (FSH)
  • sárgatest érést serkentő hormon (LH)
  • pigmentsejteket serkentő hormon (MSH)
  • antidiuretikus hormon (vazopresszin)
  • oxitocin
  • mellékvese-kéreg működését serkentő hormon (ACTH)
  • növekedést serkentő hormon (hGH)
  • pajzsmirigyműködést serkentő hormon (TSH)

Az agyalapi mirigy problémája valamennyi hormon termelődését befolyásolhatja, és az érintett hormon okozta tünetek is egészen változatosak lehetnek. A hirtelen, indokolatlannak tűnő hízás mögött is nem ritkán az agyalapi mirigy elégtelenség áll, ami a pajzsmirigy stimuláló hormon hiányát is okozhatja. Ennek tünete lehet

  • a fáradékonyság,
  • a székrekedés,
  • a fázékonyság,
  • a száraz bőr
  • és a testsúlygyarapodás. 

Ugyanígy hízáshoz vezet a mellékvesekéreg fokozott hormontermelése is (Cushing-szindróma). Ennek oka kereshető magában a mellékvesében (pl. hormontermelő daganat) vagy szintén az agyalapi mirigyben. Ilyenkor jellegzetesek a beteg hasán megjelenő széles lila striák, a végtagok viszonylagos vékonysága, és a piros, holdvilágszerűen telt arc.

Felnőttkori növekedési hormon hiány szindróma is létezik, melynek leggyakoribb tünete a fáradékonyság, a verejtékezés hiánya, fásultság, szexuális érdeklődés csökkenése és a hasi hízás. Mindezek nagyon összetett folyamatok, azonban sajnos azt is látni kell, hogy a túlterheltség, az állandó szorongás, a felgyorsult tempó is hozzájárul a tünetek, végső soron a betegségek megjelenéséhez. Ugyanis a fokozott energiaigényt a pajzsmirigy egy nagyobb „tempóval”, a cukor-inzulin anyagcsere nagyobb tápanyag bevitellel, illetve raktározással próbálja kiszolgálni.

Összegezve

  • A hormonális egyensúlyhiány hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához.
  • Túlsúlyra utaló jelek: BMI 25 feletti, nőknél a derékkörfogat 80-88 cm.
  • A pajzsmirigy alulműködés lassítja az anyagcserét, így kedvez a zsírpárnák lerakódásának.
  • PCOS/IR is okozhat túlsúlyt.
  • A magas kortizolszint és ösztrogén dominancia is hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Hasra hízik? Ilyen betegségek is állhatnak a háttérben

Hasra hízik? Ilyen betegségek is állhatnak a háttérben

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hasi zsír

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához