Nő vagy férfi? DSD is okozhatja azt, ha nem könnyű a kérdést eldönteni
Vajon mi az a DSD, és miért nehéz miatta különbséget tenni férfi és nő között?
A DSD-nek (Disorders of Sex) nevezzük azon fejlődési utakat, melyek a fizikai nemi jellegzetességek atipikus fejlődésével járnak. Ezek az állapotok a külső és belső nemi szervek, nemi kromoszómák vagy nemi hormonok átlagtól való eltéréseivel jelentkeznek.
Korábban interszexuális, vagy röviden interszex állapotoknak nevezték, ám ma már a nemi fejlődés zavarai (DSD) megnevezés használják szívesebben.
A DSD legutóbb Imane Khelif boxoló kapcsán került a köztudatba, akiről feltételezik, hogy ebben az állapotban szenved.
"Imane Khelif nem klasszikus transznemű, hanem nemi fejlődés zavara (DSD) van, ami miatt egyes nőkben XY kromoszómák vannak jelen és magasabb a vér tesztoszteronszintje" - írja a Euronews.com.
Mi az a DSD?
A nemi fejlődési rendellenességek (Disorders of Sex Development – DSD) a veleszületett betegségek egy olyan csoportja, melyet a belső és/vagy külső nemiszervek atipikus szerkezete, fejlődése jellemez, kialakulásuk a születéstől serdülőkorig várható. Becslések szerint a születések 1-2%-ában fordul elő valamilyen szintű nemi fejlődési rendellenesség.
Kiváltó okok:
A nemi fejlődési rendellenességeket gén- vagy kromoszóma szintű változások is okozhatják, így öröklődésük lehet autoszomális domináns, autoszomális recesszív, illetve nemi kromoszómához kötött is.
A nemi fejlődés zavara (DSD) egy igen ritka állapot - ekkor az érintettek bár nőként élhetnek, ám XY kromoszómáik vannak, valamint a vér tesztoszteronszintje is a férfi tartományba esik. Ezért az illető nemi fejlődése eltér a normálistól.
A DSD lényegében egy összefoglaló név, melybe számos olyan állapot és betegség beletartozik, ahol a nem atípusos.
"Például születhet valaki női nemi szervvel, ugyanakkor rendelkezhet a férfiakra jellemző XY kromoszóma kombinációval, valamint belső rejtett herékkel" - írja a Daily Mail. Míg a legtöbb DSD-t már születéskor észlelnek, előfordulhat, hogy csak pubertáskor, vagy műtétek, különböző vizsgálatok során derül rá fény.
A DSD-k egy sor genetikai, endokrinológiai és anatómiai eltérést tartalmazhatnak. Emiatt néhány DSD-vel született csecsemőnél a külső nemi szervek atipusosak lehetnek, de léteznek olyan DSD típusok is, amelyek csupán genetikai vagy hormonális eltérésekkel járnak, és nincsenek feltétlenül külső jeleik.
A DSD-t korábban "intersex" állapotnak nevezték, de manapság ezt a kifejezést elkerülik, mivel elfogadják, hogy ezek az állapotok természetes és változatos részei az emberi biológiának. A DSD állapotok a biológiai sokféleség megnyilvánulásának tekinthetők, nem pedig rendellenességnek (Diamond, M., 2009)
Jelek, melyek DSD-re utalhatnak
Néhány példa arra, amikor a DSD gyanúja merülhet fel:
- Az újszülött nemi szervének megjelenése megnehezítheti annak megállapítását, hogy a baba fiú vagy lány.
- megnagyobbodott csikló
- nagyon kicsi pénisz
- hypospadias (a fiúk húgycsőnyílása nem pénisz csúcsán található, hanem a tövénél)
- hiányzó herék
- a nemi kromoszómák nem egyeznek a nemi szervek megjelenésével.
- pubertás elmaradása
- meddőség
Hogyan kezelik a DSD-t?
A DSD kezelése a kiváltó ok függvénye. Amennyiben indokolt, úgy hormonterápia jöhet szóba, de ha az érintett úgy dönt (illetve, ha az egészsége megkívánja) műtéti beavatkozás is indokolt lehet. Sok esetben pszichoterápiára is szükség van, hogy az illető önazonossá válhasson.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!