A gyakoribb mammográfia életeket menthet!
A gyakoribb mammográfia több életet ment meg! A 2009 végén bevezetett amerikai emlődiagnosztikai irányelvek kidolgozásakor figyelmen kívül hagyhattak olyan adatokat, amelyek bizonyítják, hogy a gyakoribb mammográfia több életet menthet meg - jelentették be a Coloradói Egyetem és a Michigani Egyetem kutatói, akik tanulmányukat az American Journal of Roentgenology szaklap februári számában teszik közzé.
Az emlődaganat az amerikai nők között a második leggyakoribb rákos halálozási ok. Világszerte évente 1,3 millió friss esetet diagnosztizálnak, s a betegség globálisan évente 500 ezer életet követel.
Az egyetemi kutatók ugyanazokat a rizikómodelleket alkalmazták, amelyeket az amerikai népegészségügyi prevenciós szervezet, a USPSTF (U. S. Preventive Services Task Force) használt. Az emlőrák diagnosztikájára vonatkozó új protokoll szerint a 40-es éveikben járó nőknek nem ajánlott a rutinszerűen végzett mammográfia, míg az ötvenen felülieknek a korábbi évenkénti vizsgálat helyett csupán kétévente javasolta a vizsgálatot.
Az új kutatás során azonban kiderült, hogy a negyvenéves korban megkezdett évenkénti mammográfia 65 ezernél több nőt menthet meg az emlőráktól, mint az ötvenéves kortól végzett kétévenkénti szűrés.
"Meglehetősen nagy különbségről van szó" - hangsúlyozta Mark Helvie, a Michigani Egyetem kutatója, akinek csoportja kiszámolta: a 40 éves kortól kezdődően évenként elvégzett szűrés 71 százalékkal csökkenti az emlőrákos halálozás kockázatát, míg az USPSTF protokollja szerint végzett vizsgálatok csupán 23 százalékkal.
A protokoll egyébként heves tiltakozást váltott ki a szakma és a jogvédő szervezetek részéről, akik szerint az USPSTF ritkább mammográfiás szűrésre vonatkozó ajánlásai összezavarják a nőket, s ennek eredményeként megnő az emlőrákos halálozás.