Védőoltás hatóideje
Kérdés: Tisztelt Szakértő!
Szeretném megkérdezni hogy a pneumococcus elleni 5ml-es védőoltás hatóideje 3 vagy 5 év? Az első védőoltás 2006-ban lett beadva.
Köszönöm
Válasz:
Tisztelt Olvasó!
Az oltás hivatalos alkalmazási előiratából másoltam ki az alábbi sorokat:
Felnőttek: Egészséges felnőttek rutinszerű újraoltása nem szükséges; javasolt azonban azoknak a felnőtteknek, akiknél súlyos pneumococcus-fertőzés kockázata fokozott (pl. asplenia, HIV-fertőzés, leukaemia, lymphoma, Hodgkin-kór, myeloma multiplex, generalizált rosszindulatú betegség, krónikus veseelégtelenség, nephrosis szindróma, illetve egyéb, immunszuppresszióval kapcsolatos állapotok (pl. szerv- vagy csontvelő-átültetés) és immunszuppressziós kemoterápia esetén), amennyiben több mint 5 éve kaptak pneumococcus oltást, vagy ha a pneumococcus antitest-szintjük gyorsan süllyed (pl. nephrosis szindróma, veseelégtelenség vagy szervátültetés esetén).
Néhány különleges betegcsoportban (pl. aspleniások esetében), akik a halálos kimenetelű pneumococcus fertőzés kockázatának fokozottan ki vannak téve, meg kell fontolni a 3 évenkénti újraoltást.
Minden 65 éves vagy annál idősebb személy esetében, akik az utóbbi 5 évben nem lettek beoltva (és az oltás idején 65 évesek vagy annál idősebbek voltak), a vakcina új dózisa adandó.
Gyermekek: 10 éves vagy annál idősebb gyermekeknél a súlyos pneumococcus-fertőzés legfokozottabb kockázata (pl. asplenia, beleértve a sarlósejtes anaemiát vagy a splenectomiát, nephrosis szindróma, veseelégtelenség vagy szervátültetés) esetén meg kell fontolni a három év utáni újraoltást.
Röviden: felnőttek és gyermekek esetén sem javasolt a rutinszerű újraoltás, kivéve a tokos baktériumok elleni csökkent védekezési képesség, vagy a szervezet általános leromlását okozó rendszerbetegség esetén.
Amennyiben Ön tehát valamelyik rizikócsoportba tartozna, ismételni kell az oltást.
Jó egészséget kívánok,
dr. Altorjai Péter