Meddig tart a tetanusz oltás hatása? Az orvos válaszol
Tisztelt Orvosok! 2021. decemberében kaptam tetanusz elleni oltóanyagot, melyre azt mondták, 5 évig nyújt védelmet.
28 éves férfi vagyok, gyermekkori kötelező oltásokkal, és ismétlő oltásokkal. Nemrég sikerült magam egy sniccerrel megvágni, mely kb. 1 cm hosszú, és pár mm mély sebet ejtett a kézfej - hüvelykujj környékén. Clarasept Derm volt kéznél, ezzel befújkáltam.
Szükséges ezzel sebészetre menni, esetletesen a tetanusz elleni oltást megismételni? Amennyiben a "véres" fotó belefér, kiengedés után tudok csatolni a sebről egy széthúzott, és egy sima fényképet. Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves kérdező! Rendelkezik kiskorában kapott alapimmunizálással is , így a mellé kapott tetanusz emlékeztető elegendő védettséget jelent. Ha 6 órán belüli a sérülés akkor egy összehúzó ragasztás jó lenne, de így is meggyógyul. Kötés mindenképpen kell a fertőzés védelem miatt.
Mi a tetanusz betegség?
A tetanusz betegség (más néven: merevgörcs) – legalábbis a tünetei – évszázadok, évezredek óta ismertek, hiszen a csatákban, illetve a letűnt korok higiéniája közepette szerzett sérülések következtében gyakran szedett áldozatokat a tetanuszfertőzés. Kórokozójának, a Clostridium tetani nevű baktériumnak a spórái szinte minden mikroszkopikus résben, talajban, „piszokban”, rozsdától porózus felületen, szennyeződésekben előfordulhatnak.
Bár a tetanusz megbetegedés fertőzés következtében alakul ki, maga a betegség nem fertőző, emberről emberre nem terjed. A súlyos és fájdalmas, gyakran végzetes izomgörcsök közepette megnyilvánuló kór manapság is előfordul, ezért a védőoltás jelentőségét még a 21. században sem lehet eléggé hangsúlyozni.
A tetanusz betegség okai
Az említett Clostridium tetani nevű baktérium spórája a különféle, általa fertőzött szennyeződésekkel (piszok, trágya, rozsda stb.), általában sérülések következtében jut a sebbe, szövetekbe, véráramba. A sebgyógyulás folyamatainak következtében számára ideális környezet jöhet létre: a seb mélye elzáródik a levegőtől.
A levegőtől elzárt szövetekben, véráramban a spórák felélednek, megjelennek a baktériumok. A baktériumokból kiáramló méreganyag (toxin) azokat az idegeket támadja meg, amelyek a test akaratlagos mozgásait biztosító izmokat működtetik, kiváltva ezzel a betegségre jellemző izomfeszülést, izomrángást.
A tetanuszbaktérium elsősorban a lovak, de más állatok belében is szaporodik, így főleg a trágyázott földeken található. A lótartással, állattartással, mezőgazdasággal foglalkozók körében ezért foglalkozási betegségként is előfordulhat.
A tetanusz kezelése
Az idejében megkezdett kezelés első lépésben a sérülésre irányul. Ez a seb megtisztítását, az elhalt, fertőzött szöveteket eltávolítását jelenti. Ezt követően – a fertőzés súlyosságától függően – antibiotikum adása is a terápia része lehet. A sérülés esetén alkalmazandó tetanuszprofilaxis (megelőző jelleggel adott védőoltás) alapvetően a sérülés körülményeitől, valamint a sérült oltási előzményeitől függ. A fertőződés kockázatát a sérülést ellátó orvos mérlegeli.
Az úgynevezett tetanuszfertőzésre nem gyanús, tiszta, kis sérülések a sebellátáson túl semmilyen specifikus tetanuszkezelést nem igényelnek. A tetanuszfertőzésre gyanús sérülések alkalmával a sebészi ellátáson kívül a sérülteket az oltási előzményükhöz igazítva kell aktív, illetve passzív immunizálásban részesíteni. A súlyos tüneteket mutatók kezelése – tekintettel arra, hogy ekkor már egyes izmok működését, illetve a légzést mesterségesen kell fenntartani – az intenzív osztályok feladata.
A tetanusz fertőzés megelőzés lehetősége
A tetanusz megelőzésének egyetlen lehetséges módja a védőoltás. Gyermekkorban immár rutinszerűen, előírt időközönként alkalmazzák a tetanusz elleni oltásokat, néhány esetben más betegségek elleni oltóanyagokkal együtt. A gyerekek 2, 3, 4 és 18 hónapos korukban, ezt követően 6, illetve 11 évesen kapnak tetanusz elleni oltást.
Mindazonáltal az immunitás nem tart örökké, ezért azt időszakos – tízévenkénti – oltásokkal felnőttkorban is célszerű fenntartani. A tetanuszimmunitásra különösen 50 éves kor felett tanácsos – a háziorvos segítségét kérve – odafigyelni.
Olvasta már?
- Tetűírtás után a gyerek hajbavaló csicsáival mi legyen?
- Szájrapuszi a gyereknek: lehet ennek veszélye?
- Alkoholelvonó miatti gyógyszernek lehet ilyen hatása?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!