Székrekedés, okai
Kérdés: Tisztelt Szakorvos Úr !
Az interneten érkezett "Szabó György népi gyógymódjai" írás szerint: "Széklet: sok rostos ételt kell enni.Az alma lereszelve hashajtó,ha pedig rágjuk akkor hasfogó"
"Szorulás esetén:gyujtovány-fű tea;mezei kotáng virág;kökényvirág;kutyabengekéreg;vagy a bodza fiatal rügye".
Kérdésem:biológiai hatás szempontjából mi a különbség,ha az almát lereszelve,vagy meghántva alaposan megrágva fogyasztom?
Számomra fontos, mert erősen szorulásos vagyok.Saját termésü (apró szemű) jonathán almából napi 8÷10 db.-ot fogyasztok "megrágva".
A leírt gyógyteákhoz a cikk írója nem közölte, hogy csak ritkán/nem rendszeresen/ szabad alkalmazni!? A gyógynövény bolokban külön felhívják a szorulás elleni teák esetében erre a figyolmet.A belgyógyász is(háziorvosunk)azt mondotta, hogy szorulás ellen semmilyen drogot nem ajánlatos rendszeresen alkalmazni.Mit tegye az aki rendszeresen"szorúl"?
Kérem szíves tanácsát, előzete köszönettel.
Tisztelettel :
Válasz:
A székszorulásnak, székrekedésnek, mint minden tünetnek, a hátterében igen sokféle probléma, ok, betegség húzódhat meg. Tehát így önmagában ezt azért nehéz megmondani, mert nem látszik leírásából, hogy:
1. szenved-e valamilyen krónikus betegségben?
2. szed-e állandóan gyógyszereket? (melyeket?)
3. mióta áll fenn a székrekedése?
Általában meg lehet mondani, mit tegyen valaki, de ez csak teljesen "egészséges" emberekre vonatkoztatható. Általában tehát mondhatjuk, hogy vegyes, kiegyensúlyozott, zöldség-gyümölcsökben és rostokban gazdag, könnyű étrend, bőséges napi folyadékfogyasztás (a kiszáradás elkerülésére). Fűszer, zsíros ételeke kerülése.
Székletlazító lekvárokat lehet fogyasztani, vagy joghurtokat, kefirt, bélflóra javító étrendkiegészítőket. Kevés paraffin fogyasztásával a belek síkosíthatóak, ezáltal maga a széklet is könnyebben kijut.
Ha megírná kérdéseinkre a választ, jobban tudnánk segíteni, tanácsokat adni!
Jó egészséget kívánunk!
üdvözlettel: