Ezeket látta már?

Kisfiam erőlködve köhög, lehet, hogy a szamárköhögést kapta el? Az orvos válaszol

szamárköhögés fertőzés járvány orvos válaszol

Gyermekem betegség miatt nem kapta meg a 18 hónapos oltását ami az utolsó szamárköhögés elleni vakcinát is tartalmazza.

A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett egy aggódó édesanyától:

Tisztelt Orvosok! Szamárköhögés témában kérdeznék én is. Kisfiam 19 hónapos lesz, közösségbe jár, jelenleg 11.4 kg körüli a súlya, 15 hónaposan is ennyi volt, minden kötelező és választható oltást is megkapott már, az utolsót két hete. Június elején lett volna esedékes a 18 hónapos oltás, ami az utolsó szamárköhögés elleni vakcinát is tartalmazza, azonban ez betegség miatt csúszott két hetet.

Időrendben a betegség:

  • május 21 körül köhögés, orrfolyás jelentkezett, inhalálás, orrspray, orrszívás volt a szentháromságunk
  • május 24-én a gyerekorvos ránézett, a kezelés folytatását javasolta azzal, hogy ha nem javul, vigyük vissza
  • május 28-án ismét elvittük őt a gyerekorvoshoz, mert előző nap este és aznap reggel már hőemelkedése/láza volt, akkorra már gyulladt volt a füle is, aminek előző héten még nyoma sem volt. Kapott antibiotikumot, fülcseppet.
  • május 30-án, amikor lázcsillapítóval (Nurofen) sem ment 38.7 alá a hője, ismét gyerekorvos, aki tüdőgyulladás gyanúval azonnal a Heim Pálba küldött minket. Ott érkezés és az első gyors vizsgálat után kapott Flamborint, ami nagyjából fél óra után elkezdte neki levinni, akkorra a kedve is jobb lett. A tüdőgyulladást kizárták, a Doktornő azt mondta, valószínűleg valami le volt tapadva, amit azóta felköhögött.
  • június 3: antibiotikum utolsó adagja
  • június 5: ez lett volna a 18 hós oltás napja, de mivel két nappal korábban még antibiotikumot szedett, ezért 12-ére került át
  • június 12: Doktornő megvizsgálta, azt mondta, oltható, így megkapta a 18 hós oltást

Mindeközben egyébként a köhögés nem múlt el teljesen, lassan másfél hónapja. Időszakosan, napszaktól függetlenül rátör mind aktív, mind nyugalmi helyzetben. Ilyenkor látszik rajta, hogy nagyon erőlködik, illetve utána a levegővétele ziháló is, minden alkalom után öklendezik, egyszer-kétszer hányt is.

Kérdéseim:

  1. Fentieket figyelembe véve lehetséges, hogy a szamárköhögést kapta el, és mivel 3 adagot megkapott az oltási sorból, ezért viszonylag enyhe lefolyású a dolog?
  2. Amennyiben lehetséges, úgy kell-e, érdemes-e tesztelni, hogy valóban az-e? Vagy ehhez már túl késő (3 hetet olvastam, hogy addig kimutatható)
  3. Amennyiben kell tesztelni, ennek mi a menete, hova forduljunk? (Gyerekorvosunk jelenleg szabadságon van, azért is kérdezem Önöket, de a helyettestől tudok beutalót kérni.)

Segítségüket, és persze az egész csoportba fektetett munkát nagyon köszönöm!

Az orvos válasza

Kedves kérdező! Biztosan nem szamárköhögés miatt köhög elhúzódóan a gyermek. Oltásai miatt ez egyébként sem valószínű. A háziorvosok a napokban kapják meg az eljárási rendet a mintavétel lehetőségéről és kivitelezhetőségéről. Egyelőre az intézmények küldhetnek mintát alapos gyanú esetén. Bár emelkedett az esetek száma, de a nagyfokú átoltottság miatt nincs járvány.

A szamárköhögés tünetei

A megbetegedés gyanúja jellemzően akkor merül fel, ha a páciensnek régóta fennálló köhögése van. A Bordetella pertussis baktérium cseppfertőzéssel, ritkán közvetlen érintkezéssel vagy tárgyak révén terjed. A tünetek általában a fertőzés után több héttel jelentkeznek. Kezdetben a közönséges megfázáshoz hasonlóak, majd körülbelül két hét múlva a köhögés súlyos, rohamokban jelentkezővé válik. A pertussis ellen oltottak és a felnőttek esetén a fertőzött személy sokszor tünetmentes, vagy nagyon enyhe tünetekkel járó megbetegedés alakul ki. Hosszantartó köhögés fennállásakor fontos mielőbb orvoshoz fordulni, mert az időben elkezdett antibiotikus kezeléssel a betegség jól gyógyítható.

Az Egészségügyi Világszervezet álláspontja szerint a pertussis elleni védőoltás fő célja, hogy csökkentse csecsemőknél és kisgyermekeknél a súlyos szamárköhögés megbetegedés és halálozás kockázatát. A pertussis elleni védőoltás hazánkban a kötelező gyermekkori védőoltások közé tartozik. Emellett a felnőtt lakosság körében általában 10 évente javasolt a diftéria-pertussis-tetanusz tartalmú védőoltás beadása, továbbá az újszülött védelme érdekében a várandósok védőoltása javasolt a harmadik trimeszterben. A családban, a közeli hozzátartozóknak adott védőoltás segít megvédeni a fertőzéstől az idősebbeket, illetve az egészségi állapotuk miatt nem oltható személyeket, továbbá a családba érkező újszülöttet is. A receptre felírt oltóanyag a gyógyszertárban elérhető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hazánkban is rákapcsolt a szamárköhögés, az oltásból viszont hiány van

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szamárköhögés

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához